Search
Close this search box.
۲۱ دقیقه

5 / 5. 1

درمان قطعی واریکوسل

درمان قطعی واریکوسل

آنچه می خوانید...
درمان قطعی واریکوسل

درمان قطعی واریکوسل چیست؟ واریکوسل یکی از دلایل عمده ناباروری مردان است و می تواند منجر به تولید اسپرم کم و کاهش کیفیت آن شود. متخصصان به طور کامل نمی دانند که واریکوسل چگونه بر ناباروری مردان تأثیر می گذارد، اما با تحقیقات انجام شده به این نتیجه رسیده اند که این موضوع باعث افزایش دمای بیضه می شود و بر تولید اسپرم بیضه تأثیر منفی می گذارد. برای تولید اسپرم دمای دو درجه خنک تر از محیط داخلی بدن لازم است. در واریکوسل، افزایش دما در بیضه ها باعث آسیب دیدن اسپرم یا از بین رفتن آن می شود.

میزان شیوع واریکوسلواریکوسل یا واریس بیضه تقریبا یک بیماری شایع در مردان است و در ۱۵ درصد از مردان مشاهده می شود. در واقع واریکوسل دلیل اصلی ناباروری در مردان است که در ۴۰ درصد از مردان با تعداد اسپرم اندک دیده می شود.
افراد کاندید ابتلا به واریکوسل بسیاری از موارد مادرزادی هستند (در بدو تولد وجود دارد). اغلب، افراد در سال های نوجوانی متوجه واریکوسل می شوند. متخصصان پزشکی گمان می کنند که این زمان مربوط به بلوغ است، زمانی که جریان خون به اندام تناسلی افزایش می یابد.
شیوه های جراحی واریکوسلواریکوسلکتومی، آمبولیزاسیون پوستی، واریکوسلکتومی میکروسرجری

واریکوسل (وریدهای متورم در کیسه بیضه) از هر ۵ مرد ۱ نفر را مبتلا می کند که معمولاً علائم خفیف یا بدون علائم را ایجاد می کند. ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید. یکی از علل شایع ناباروری مردان است. جراحی برای ترمیم واریکوسل ممکن است به برخی افراد گزینه های باروری بیشتری ارائه دهد. از دیگر بیماری های مردان می توان به سوزاک و سیفلیس اشاره کرد.

خلاصه مقاله در پادکست زیر:

دسترسی سریع به مهم ترین مطالب مقاله:

علائم واریکوسل
تشخیص واریکوسل

واریکوسل چیست؟

واریکوسل VAIR-ick-oh-seals  یک اختلال رایج در وریدهای داخل کیسه بیضه، کیسه محافظی است که از بیضه ها محافظت و نگه می دارد. اگر واریکوسل دارید، به این معنی است که وریدهای داخل کیسه بیضه بزرگ شده اند. واریکوسل شبیه به وریدهای واریسی است، یک بیماری شایع که باعث تورم سیاهرگ های پا و از دست دادن شکل خود می شود. واریکوسل معمولاً بدون درد است، اما گاهی اوقات می‌تواند باعث درد بیضه‌ها یا دردی شود که ممکن است بیاید و برود.در برخی افراد، واریکوسل می تواند بر باروری تاثیر بگذارد. اگر واریکوسل شما را آزار نمی دهد، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید. برای مطالعه بیشتر در مورد بیماری های مردان می توان به ویروس زیکا اشاره کرد و همچنین ویروس پاپیلوم انسانی اچ پی وی.

میزان شیوع واریکوسل

واریکوسل یا واریس بیضه تقریبا یک بیماری شایع در مردان است و در ۱۵ درصد از مردان مشاهده می شود. در واقع واریکوسل دلیل اصلی ناباروری در مردان است که در ۴۰ درصد از مردان با تعداد اسپرم اندک دیده می شود. علاوه بر این، در مردان با سن ۱۵ الی ۲۵ سال بیشتر شایع است. واریکوسل اغلب در دوران بلوغ بوجود می آید و اکثرا در سمت چپ کیسه بیضه مشاهده می گردد. آناتومی سمت راست و چپ بیضه ها مانند هم نیستند و واریکوسل می تواند در هر دو سمت وجود داشته باشد ولی این خیلی نادر است.

میزان شیوع واریکوسل

همه انواع واریکوسل روی کاهش تولید اسپرم تاثیر نمی گذارند. واریکوسل را می توان درمان کرد و تا وقتی که دیگر مشکلات و علل ناباروری برای زن و یا مرد وجود نداشته باشد، باروری مرد بدون نیاز به درمان اضافی ممکن است.

چه کسانی به واریکوسل مبتلا می شوند؟

چه کسانی به واریکوسل مبتلا می شوند؟

واریکوسل ممکن است برای هر مردی در هر سنی اتفاق بیفتد. پزشکان معتقدند بسیاری از موارد مادرزادی هستند (در بدو تولد وجود دارد). اغلب، افراد در سال های نوجوانی متوجه واریکوسل می شوند. متخصصان پزشکی گمان می کنند که این زمان مربوط به بلوغ است، زمانی که جریان خون به اندام تناسلی افزایش می یابد. گاهی اوقات واریکوسل می تواند از رشد مناسب بیضه جلوگیری کند.

علل ایجاد واریکوسل

واریکوسل ها معمولاً در دوره نوجوانی ظاهر می شوند و بیشتر در سمت چپ قرار دارند. در دوره نوجوانی، بیضه ها به سرعت رشد می کنند و نیاز به خون بیشتری دارند که به آن ناحیه منتقل شود.  با ورود خون بیشتر به بیضه، خون به تخلیه بیشتری نیز دارد. اگر دریچه های داخل رگ ها نتوانند جریان خون را کنترل کنند، خون باعث گشاد شدن و بزرگ شدن رگ ها می شود.

علل ایجاد واریکوسل

علت ایجاد واریکوسل ناشناخته باقی مانده است. ممکن است واریکوسل به دلیل یک “سوئیچ” (یا دریچه) معیوب در داخل وریدهای خاصی در طناب اسپرماتیک، نواری از بافت که بیضه ها را در جای خود نگه می دارد، رخ دهد. این وریدها خون را از بیضه ها به بقیه بدن منتقل می کنند. وقتی یک دریچه آنطور که باید کار نمی کند، ممکن است خون اضافی در داخل سیاهرگ های بیضه جمع شود. با گذشت زمان، این اختلال باعث تورم رگ ها می شود. بیضه ها از راه متصل شدن به طناب منوی در جایشان نگه داشته می شوند. طنابی که هر بیضه را در جای خودش نگه می دارد، همچنین حامل سیاهرگ ها، سرخرگ ها و اعصابی است که به هر غده بیضه تعلق دارد. در سیاهرگ هایی که سالم هستند و داخل کیسه بیضه اند، یکسری روزنه های یک طرفه وجود دارد که خون را از درون بیضه به کیسه بیضه انتقال می دهند و از آنجا هم آنرا به سمت قلب برمی گردانند.  بعضی اوقات خون به سادگی در درون این سیاهرگ ها جریان نمی یابد و در آن جا انباشته می گردد و موجب بزرگ شدن سیاهرگ می شود.  

علائم واریکوسل

آیا واریکوسل سبب درد می شود؟

علائم واریکوسل اینگونه است که ممکن است باعث ناراحتی خفیف یا درد، معمولاً در بیضه چپ شود. وریدهای بزرگتر و متورم در کیسه بیضه اغلب شبیه کیسه کرم (یا اسپاگتی) هستند. یک واریکوسل کوچک ممکن است بسیار کوچک باشد. بیمار ممکن است با این شکایت به پزشک خود مراجعه کند که دچار بزرگی، عدم تقارن بیضه‌ها، یا درد در بیضه ها و یا ناباروری بعد از ازدواج مراجعه کند. اما شایع ترین شکل آن، بدون نشانه، بصورت اتفاقی، در حین معاینه پزشک، متوجه آن می شوند. در زمان معاینه، معمولا بزرگ شدن و تورم عروق بیضه ها و مخصوصا در طرف چپ مشخص است. در حالتی که فرد ایستاده و یا با فشار شکمی درد بدتر می شود، اما در حالت خوابیده از بین می رود. اگر این تورم عروقی در حالت خوابیده برطرف نشود، باید به نوع ثانویه آن شک کرد. این بیماری گاهی با سرطان بیضه اشتباه گرفته می شود. از دیگر بیماری هایی که باعث درد شدید در فرد می شوند می توان به سنگ کلیه اشاره کرد، برای درمان سنگ کلیه یکی از بهترین شیوه ها لاپاراسکوپی کلیه است.

واریکوسل اغلب بدون علامت است. ولی ممکن است علایم زیر را متوجه شوید:

• درد مبهم بیضه یا درد کیسه بیضه، که اغلب با دراز کشیدن بهتر می شود.

• علائمی که پس از فعالیت های خاص، مانند دوچرخه سواری یا ساعت ها روی پا بودن، بدتر می شوند.

• تورم بیضه یا کیسه بیضه.

• تغییر اندازه یا تفاوت در اندازه بیضه ها.

• ناباروری مردان (ناتوانی در بچه دار شدن پس از یک سال تلاش).

• توده کوچک بالای بیضه آسیب دیده.

آپارات دکتر حامد رجایی
اینستاگرام دکتر حامد رجایی

سایر خصوصیات واریکوسل چیست؟

 • ممکن است یک بیضه بزرگتر از دیگری باشد.
 • ممکن است درد وجود داشته باشد، به خصوص هنگام بلند شدن.
 • رگ های خونی ممکن است قابل مشاهده باشند.

تشخیص واریکوسل

یک پزشک قادر خواهد بود که واریکوسل را در حالت ایستاده بیمار احساس کند. همچنین در صورت شرایط پیچیده تر نیاز به آزمایش وجود دارد که می تواند در تشخیص واریکوسل کمک کند. اگر یک پزشک نتواند به طور قطعی از معاینه بدنی آن را تشخیص دهد، ممکن است سونوگرافی بیضه را تجویز کند. سایر راه های تشخیص واریکوسل موارد زیر می باشد.

 • مورفولوژی دقیق
 • تجزیه و تحلیل مایع منی

پزشک متخصص شما ممکن است پس از بررسی علائم شما در طول معاینه فیزیکی، واریکوسل را تشخیص دهد. برای تأیید تشخیص، ممکن است یک آزمایش اولتراسوند انجام دهید، که می تواند جزئیات بیشتری از وریدهای بیضه را ارائه دهد. اگر نگران هستید که واریکوسل ممکن است بر باروری شما تأثیر بگذارد، پزشک شما ممکن است آزمایش مایع منی یا آزمایش خون را توصیه کند.

جراحی واریکوسل چیست؟

اگر شرایط بیماری بد باشد و احساس درد بر زندگی شما تأثیر منفی بگذارد، ممکن است پزشک شما جراحی را توصیه کند. درمان دارویی برای واریکوسل وجود ندارد. در جراحی واریکوسل، یک اورولوژیست (پزشک متخصص در اندام‌های تناسلی مردانه) رگ‌هایی را که علائم ایجاد می‌کنند، می‌بندد. گیره ها از جریان خون در آن رگ ها جلوگیری می کنند. این جراحی یک عمل سرپایی است، یعنی همان روز به خانه می روید. اکثر افراد می توانند حدود سه روز پس از جراحی به سر کار بازگردند و در عرض یک یا دو هفته ورزش و فعالیت جنسی را از سر بگیرند.

ممکن است بعد از جراحی همچنان بتوانید واریکوسل را احساس کنید، اما وریدها دیگر به بقیه بدن متصل نخواهند شد و دیگر باعث درد یا آسیبی به تولید اسپرم نخواهند شد. بسیاری از مردان جراحی را برای بهبود باروری انتخاب می کنند. چندین مطالعه نشان داده اند که تعداد و تحرک اسپرم (توانایی اسپرم برای رسیدن به تخمک) پس از جراحی واریکوسل بهبود می یابد. احتمال باردار شدن در زوج‌هایی که واریکوسل فیکس شده‌اند، ۴۰ تا ۵۰ درصد بیشتر از زوج‌هایی است که این مشکل را ندارند.

راه های پیشگیری از واریکوسل

 1. مصرف غذاهای سالم که به باروری کمک می کند
 2. خوردن خوراکی هایی که آنتی اکسیدان دارند. مانند سبزیجات، توت، گوجه فرنگی و …
 3. برای محافظت از بیضه ها و ایجاد دمای مناسب برای آنها از شورت های مردانه پا دار استفاده کنید
 4. دریافت سلنیوم به تسکین اسپرم های با کیفیت کمک می کند. برای دریافت سلنیوم روزانه ۳ عدد بادام زمینی میل کنید.

عوارض واریکوسل

ناباروری

یکی از رایج ترین عوارض واریکوسل ناباروری می باشد. بیش از نیمی از مردانی که دچار مشکل ناباروری هستند به واریکوسل مبتلا هستند. این مشکل زمانی مشخص می شود که زوجین پس از یکسال تلاش برای بارداری و رابطه جنسی بدون استفاده از کاندوم، همچنان موفق به بارداری نمی شوند.

اختلالات هورمونی

همزمان با واکنش سلول ها به رشد و افزایش حجم رگ ها، مشکلات هورمونی ایجاد می شود. گاهی دیده شده بیماری واریکوسل بر روی سطح تستوسترون  نیز تاثیر می گذارد.

کوچک شدن بیضه ها

یکی دیگر از مشکلات واریکوسل، کوچک شدن بیضه ها و یا آتروفی می باشد. در حالت عادی میزان اسپرم تولید شده تقریبا زیاد می باشد. اما با ابتلا به این بیماری لوله هایی که اسپرم تولید می کنند آسیب دیده و میزان اسپرم تولید شده کاهش میابد و در نهایت منجر به کوچک شدن حجم بیضه ها نیز می شود.

سایر مقالات
مشاهده مقالات مرتبط

واریکوسل و مشکلات ناباروری

پاسخ کوتاه بله است، واریکوسل بر باروری مردان در برخی افراد تأثیر می گذارد. با این حال، بسیاری از افراد مبتلا به واریکوسل هیچ مانعی برای تولید مثل را تجربه نمی کنند. متخصصان پزشکی دقیقاً نمی دانند که واریکوسل چه نقشی در ناباروری مردان دارد. این امکان وجود دارد که دمای داخل کیسه بیضه به دلیل تجمع خون در وریدها تغییر کند. این دمای بالاتر ممکن است بر تعداد یا تولید اسپرم تأثیر بگذارد. اگر مشکوک هستید که ناباروری ممکن است مشکلی برای شما ایجاد کند، با پزشک خود صحبت کنید. نگرانی های مربوط به باروری مهمترین دلیلی است که افراد برای واریکوسل تحت درمان قرار می گیرند.

 تقریبا نیمی از زوج هایی که برای ناباروری مردان به دنبال درمان هستند واریکوسل دارند.

 1. با افزایش دمای بیضه در بیماری واریکوسل، شرایط تشکیل و تولید اسپرم ها متفاوت می شود  
 2. کم شدن اسپرم ها
 3. با هر درجه بالا رفتن دمای بیضه ها، ۴۰% از میزان اسپرم کاسته می شود
 4. آسیب دیدن DNA اسپرم ها
 5. کاهش تمایل به میل جنسی
 6. التهاب و درد بیضه ها
 7. تورم بیضه ها و سیاهرگ های آن
 8. کیفیت مایع منی و اسپرم ها کاهش می یابد.

اطلاعات لازم برای افراد مبتلا به واریکوسل چیست؟

بسیاری از افراد مبتلا به واریکوسل هیچ علامتی ندارند. در حالی که برخی از افراد مبتلا به واریکوسل در طول فعالیت‌های خاص، ناراحتی خفیفی را تجربه می‌کنند، اما مشکلات جدی یا طولانی‌مدتی برای سلامتی ایجاد نمی‌کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

معاینه سالیانه سلامتی جنسی پسران به منظور نظارت روی رشد و سلامت بیضه ها اهمیت دارد. این مهم است که این قرار ها را درست برنامه ریزی کنید و نگه دارید. یکسری از این شرایط هستند که به درد، تورم و توده در کیسه بیضه کمک خواهد کرد. در صورتی که، هر یک از این موارد را تجربه کردید، به منظور تشخیص سریع تر و دقیق به پزشکتان مراجعه کنید.

نوبت دهی و مشاوره آنلاین
مشاوره آنلاین ماوراء طب

چه سوالاتی باید از پزشک بپرسم؟

اگر واریکوسل دارید، ممکن است بخواهید از پزشک خود بپرسید:

• آیا نیاز به درمان دارم؟

• آیا علائم من بدون درمان ممکن است بدتر شوند؟

• چه اقداماتی می توانم برای بهبود علائم خود در خانه انجام دهم؟

• آیا واریکوسل می تواند بر باروری من تأثیر بگذارد؟

•گزینه های درمان من چه هستند؟

• آیا جراحی می تواند باروری من را بهبود بخشد؟

جراحی واریکوسل

یکی از راه های درمان این بیماری انجم عمل جراحی می باشد که با روش های متفاوتی انجام می شود.

جراحی لاپاراسکوپی

روش جراحی لاپاراسکوپی توسط بیهوشی نیز انجام می شود و با ایجاد یک برش کوچک در ناحیه زیر شکم، یک ابزار ریز وارد آن می کنند تا بتواند داخل شکم را مشاهده و مشکل را حل کنند، علاوه بر این روش، واریکوسلکتومی هم راه دیگر درمان آن است. .

جراحی لاپاراسکوپی

جراحی واریکوسلکتومی

واریکوسلکتومی (vair-ick-oh-seel-eck-toh-mee) یک روش جراحی است که واریکوسل را ترمیم می کند. واریکوسل (vair-ick-oh-seels) یک اختلال رایج در سیاهرگ های داخل کیسه بیضه شما است. کیسه بیضه کیسه ای از پوست پشت آلت تناسلی است. معمولاً حاوی بیضه ها است. اگر واریکوسل دارید، وریدهای داخل کیسه بیضه شما بزرگتر از آن چیزی است که باید باشد.

چه کسانی کاندیدای مناسب برای واریکوسلکتومی هستند؟

واریکوسل حدود ۱ نفر از هر ۵ مرد را مبتلا می کند. آن ها می توانند در هر سنی اتفاق بیافتند. با این حال، افراد متوجه واریکوسل در دوران بلوغ یا اندکی پس از آن می شوند. تقریباً نیمی از مردان واریکوسلکتومی را برای بهبود شانس بارداری خود انتخاب می کنند. در صورت داشتن درد زیاد در بیضه یا کاهش تولید تستوسترون، پزشک شما ممکن است واریکوسلکتومی را نیز توصیه کند. از جمله ویروس های مقاربتی می توان به ویروس پاپیلوم انسانی یا اچ پی وی اشاره کرد که می تواند به سرطان هم منجر شود.

آیا از بین بردن واریکوسل باعث بهبود باروری می شود؟

بله، حذف واریکوسل باعث بهبود باروری می شود. میزان بارداری ممکن است پس از واریکوسلکتومی تا نزدیک به ۷۰ درصد افزایش یابد.

واریکوسلکتومی چقدر رایج است؟

واریکوسلکتومی بسیار رایج است و در واقع رایج ترین روش برای درمان ناباروری مردان است.

واریکوسلکتومی چقدر دردناک است؟

واریکوسلکتومی نسبتاً دردناک است. درد باید پس از چند روز شروع به بهبود کند. می توانید درد خود را با مسکن های بدون نسخه کنترل کنید. پزشک شما ممکن است مسکن برای درد شدید تجویز کند.

جراحی واریکوسلکوتومی در ۳ مرحله:

مرحله اول

مرحله دوم

مرحله سوم

اگر واریکوسل درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

واریکوسل به خودی خود از بین نمی رود. ممکن است بزرگتر یا قابل توجه تر شود. واریکوسل ممکن است باعث ناباروری مردان شود. آن ها همچنین می توانند باعث کوچک شدن بیضه های شما شوند (آتروفی بیضه).

تشخیص درجه واریکوسل

پزشک از شما در مورد علائم شما سوال خواهد کرد. آن ها همچنین معاینه فیزیکی بیضه های شما را انجام خواهند داد. آن ها ممکن است از شما بخواهند که بایستید، بنشینید یا مثل اینکه دارید مدفوع می کنید (مانور والسالوا) پایین بیایید. تا ۹۰ درصد واریکوسل ها فقط در بیضه چپ هستند (واریکوسل یک طرفه). با این حال، واریکوسل ممکن است در بیضه چپ و راست رخ دهد (واریکوسل دو طرفه).

پزشک شما ممکن است سونوگرافی، تجزیه و تحلیل مایع منی و آزمایش خون را تجویز کند. اینها به تأیید تشخیص پزشک کمک می کند. سونوگرافی نمای دقیق تری از سیاهرگ های بیضه شما ارائه می دهد. تجزیه و تحلیل مایع منی و آزمایش خون می تواند به تعیین اینکه آیا واریکوسل بر باروری شما تأثیر می گذارد یا خیر کمک می کند.

پس از تایید تشخیص واریکوسل، پزشک شما شدت آن را تعیین می کند. چهار درجه مختلف واریکوسل وجود دارد:

درجه ۰. این کوچکترین نوع واریکوسل است. پزشک شما نمی تواند آن را در طول معاینه فیزیکی تشخیص دهد، اما آن ها می توانند آن را در سونوگرافی ببینند. نام دیگر واریکوسل درجه ۰، واریکوسل تحت بالینی است.

درجه I. تنها پزشک شما می تواند واریکوسل را احساس کند.

درجه دوم. واریکوسل بزرگتر است. پزشک شما می تواند آن را احساس کند، اما قابل مشاهده نیست.

درجه III. بزرگترین نوع  واریکوسل است، پزشک شما می تواند آن را به وضوح ببیند.

جراحی واریکوسلکتومی چگونه انجام می شود؟

واریکوسلکتومی (vair-ick-oh-seel-eck-toh-mee) یک روش جراحی است که واریکوسل را ترمیم می کند. واریکوسل (vair-ick-oh-seels) یک اختلال رایج در سیاهرگ های داخل کیسه بیضه شما است. کیسه بیضه کیسه ای از پوست پشت آلت تناسلی است. معمولاً حاوی بیضه ها است. اگر واریکوسل دارید، وریدهای داخل کیسه بیضه شما بزرگتر از آن چیزی است که باید باشد.

مراحل جراحی واریکوسلکتومی

مرحله اول

در واریکوسلکتومی لاپاراسکوپیک، پزشک شما چندین برش کوچک (برش) در قسمت پایین شکم شما ایجاد می کند.

مرحله دوم

پزشک یک لاپاروسکوپ (یک میله نازک با دوربین متصل به آن) را در برش ها قرار می دهد تا به آن ها کمک کند واریکوسل شما را روی صفحه رایانه ببینند

مرحله سوم

از ابزارهای کوچک و دقیق برای عمل واریکوسل شما استفاده می کنند و نهایتا برش ها را بخیه می زنند.

دکتر حامد رجایی آملی
آزمون

آیا من به عمل جراحی واریکوسل نیاز داریم؟

آیا تغییر اندازه یا تفاوت در اندازه بیضه هایتان وجود دارد؟

آیا توده کوچک بالای بیضه را آسیب دیده می بینید؟

آیا تورم بیضه دارید؟

آیا علائمی که دارید پس از فعالیت های خاص، مانند دوچرخه سواری یا ساعت ها روی پا بودن، بدتر می شوند؟

آیا پس از یکسال تلاش مستمر هنوز نمی توانید بچه دار شوید؟

لطفا نام و شماره تماس خود را برای گرفتن مشاوره وارد کنید!

The average score is 58%

۰%

جراحی کم تهاجمی

در طول جراحی کم تهاجمی، پزشک شما از تکنیک هایی استفاده می کند که آسیب کمتری به پوست و بافت شما وارد می کند. روش های واریکوسلکتومی کم تهاجمی عبارتند از:

واریکوسلکتومی لاپاراسکوپیک. پزشک شما چندین برش کوچک (برش) در قسمت پایین شکم شما ایجاد می کند. سپس، پزشک یک لاپاروسکوپ (یک میله نازک با دوربین متصل به آن) را در برش ها قرار می دهد تا به آن ها کمک کند واریکوسل شما را روی صفحه رایانه ببینند. آن ها از ابزارهای کوچک و دقیق برای عمل واریکوسل شما استفاده می کنند.

واریکوسلکتومی میکروسرجری. پزشک شما چندین برش کوچک در ناحیه کمی بالاتر از کشاله ران شما ایجاد می کند. سپس از یک میکروسکوپ عامل قدرتمند برای مشاهده واریکوسل و ابزارهای کوچک برای عمل واریکوسل شما استفاده می کنند.

قبل از واریکوسلکتومی چه اتفاقی می افتد؟

قبل از واریکوسلکتومی، پزشک سلامت عمومی شما را ارزیابی می کند و موارد حیاتی شما (دما، نبض و فشار خون) را اندازه گیری می کند. در مورد داروهای تجویزی یا بدون نسخه (OTC) که مصرف می کنید، از جمله مکمل های گیاهی، به پزشکتان بگویید. آسپرین، داروهای ضد التهاب و برخی مکمل های گیاهی می توانند خطر خونریزی را افزایش دهند.

آلرژی خود را به پزشک خود نیز توضیح دهید. هر حساسیتی را بگنجانید، حتی اگر به نظر غیرمرتبط با روش باشد، مانند داروها، پاک کننده های پوست مانند ید یا ایزوپروپیل الکل، لاتکس و غذاها.

پزشک شما دستورالعمل‌های خاصی را در مورد زمان خوردن و نوشیدن قبل از عمل به شما می‌دهد. پیروی از این دستورالعمل ها مهم است. اگر مایعات یا غذا در معده خود دارید، این احتمال وجود دارد که در هنگام بیهوشی استفراغ کنید. در صورت استفراغ، ممکن است بوی غذا یا مایعات را داخل ریه های خود استنشاق کنید (آسپیراسیون ریوی). آسپیراسیون ریوی می تواند باعث بیماری های جدی از جمله ذات الریه و خفگی شود.

آمبولیزاسیون پوستی

از این روش برای مسدود کردن رگ ها استفاده می شود. به این صورت که یک لوله باریک را از طریق کشاله ران وارد بدن می کنند و به رگ های بیضه می رسانند. به واسطه دوربینی که داخل لوله وجود دارد، پزشک داخل رگ ها را درون مانتیور مشاهده می کند و در نهایت جهت مسدود کردن رگ ها از بالون ها و یا فنرهای مخصوص نیز استفاده می شود.

واریکوسلکتومی میکروسرجری

در این روش جراحی روی کشاله ران انجام می شود و با ایجاد یک برش کوچک و استفاده از میکروسکوپ برای مشاهده رگ ها اقدام به درمان بیمار می کنند.

پس از جراحی واریکوسل چه اقداماتی لازم است؟

عوارض ناشی از عمل جراحی بسیار کم بوده و فقط ممکن است گاهی فرد احساس درد خفیف داشته باشد. معمولا می توان پس از یک هفته بعد از عمل جراحی، به فعالیت های روزانه خود ادامه داد. اما حواستان باشد تا مدتی از انجام فعالیت های سنگین و یا ورزش کردن دوری کنید.

برای دریافت مشاوره تلفنی فرم زیر را پر نمایید:

نام و نام خانوادگی
شماره تماس
فرم‌ها با موفقیت ثبت شد!
فرم با موفقیت ثبت شد!

آیا می توان بدون انجام عمل جراحی واریکوسل را درمان کرد؟

واریکوسل از جمله بیماری هایی می باشد که با مصرف قرص و دارو بهبود نمی یابد و در صورت وخیم بودن بیماری تنها راه آن، عمل جراحی می باشد. معمولا ۷۵% افرادی که اقدام به عمل جراحی می کنند می توانند بچه دار شوند. البته در همه موارد نیازی به عمل جراحی نیست و بسیاری از افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند می توانند ازدواج کنند و تشکیل خانواده دهند. ولی باید هر شش ماه یکبار به پزشک مراجعه کنند و آزمایش اسپرموگرام دهند تا وضعیت بیماری بررسی شود.

برقراری تماس تلفنی
دکتر حامد رجایی

نتیجه گیری

ناباروری مردان یا همان واریکوسل زمانی رخ می دهد که رگ های بیضه دچار مشکل در خون رسانی شوند، که در این صورت رگ های بیضه ها بزرگ تر از حد معقول می شوند و واریکسول رخ می دهد. این بیماری معمولا بدون علائم و درد می باشد و عوارض اصلی آن ناباروری در فرد می باشد. برای درمان پروستات نیز معمولا از جراحی استفاده می کنند.

سوالات متداول

دکتر حامد رجایی

جراحی اورولوژی (جراحی کلیه و مجاری ادراری)
فوق تخصص و فلوشیپ سنگ های ادراری و اندریورولوژی (جراحی درون بین) لاپاراسکوپی پیشرفته

5 Responses
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *