۱۳ دقیقه

0 / 5. 0

هیدروسل چیست؟

از هیدروسل چه می دانید؟

آنچه می خوانید...

هیدروسل مجموعه ای از مایع سروز بین لایه های غشاء است که بیضه یا در امتداد طناب اسپرماتیک را احاطه کرده است. به ندرت، جمع آوری مایع مشابه می تواند در زنان در امتداد کانال رخ دهد.

در نوزادان پسر و نوزادان شایع است. اکثر هیدروسل های کودکان مادرزادی هستند و در اکثر موارد در سال اول زندگی برطرف می شوند.

ممکن است در مردان بالغ اتفاق بیفتد که در اثر ترومای جزئی، عفونت، پیچ خوردگی بیضه، اپیدیدیمیت، عمل واریکوسل یا تومور بیضه دیده شوند.

علامت اصلی کیسه بیضه بدون درد و متورم در ی یا هر دو طرف است که شبیه یک بالون پر از آب است.

درمان بستگی به سن بیمار و میزان ناراحتی ناشی از هیدروسل دارد. جراحی فقط در صورتی انجام می شود که هیدروسل مشکل ایجاد کند.

هیدروسل چیست؟

هیدروسل (HI-dro-seel) کیسه ای از مایع در اطراف بیضه در داخل کیسه بیضه است. هیدروسل در نوزادان به خصوص در نوزادان نارس شایع است. پسران و مردان بزرگتر نیز می توانند آن ها را دریافت کنند.

هیدروسل در نوزادان تازه متولد شده شایع است.

انواع هیدروسل

دو نوع هیدروسل وجود دارد:

 1. یک هیدروسل ارتباطی در بالا باز است، بنابراین مایع می تواند به داخل و خارج شکم جریان یابد.
 2. یک هیدروسل غیر ارتباطی در بالا بسته است، بنابراین مایع در کیسه بیضه به دام می افتد.

علائم و نشانه های هیدروسل چیست؟

پسری که دچار هیدروسل است دارای برآمدگی در کشاله ران یا کیسه بیضه است. ممکن است نتوانید برآمدگی را ببینید یا نتوانید، اما شما یا یک پزشک می توانید آن را احساس کنید.

هنگامی که کودک گریه می کند یا وضعیت خود را تغییر می دهد، هیدروسل می تواند به طور موقت اندازه تغییر کند.

علائم هیدروسل بسته به نوع هیدروسل متفاوت است. به عنوان مثال، یک هیدروسل ارتباطی تغییراتی را در اندازه بیضه نشان می دهد که می تواند در طول یک روز متفاوت باشد. این به این دلیل است که مایع از حفره شکم به داخل کیسه بیضه حرکت می کند و سپس دوباره به حفره شکمی جذب می شود.

از طرف دیگر، هیدروسل های ساده، اندازه ثابتی (اما بزرگتر از حد طبیعی) در طول روز نشان می دهند. آنها به مرور زمان کوچک می شوند.

هیدروسل عمدتاً در جلوی یکی از بیضه ها قرار دارد. هنگامی که لمس می شود (احساس می شود)، مانند یک بالون کوچک با مایع در داخل کیسه بیضه است.

هیدروسل (چه ساده و چه ارتباطی) معمولاً هیچ دردی ایجاد نمی کند، اما در بزرگسالان، به خصوص اگر بزرگ باشد، ممکن است هنگام راه رفتن یا در حین رابطه جنسی باعث ناراحتی (از سنگینی کیسه بیضه متورم) شود. به همان اندازه که در صبح شدید است و در اواخر روز.

اگر درد وجود داشته باشد، می‌تواند نشان‌دهنده وضعیت جدی‌تری باشد (مانند پیچ ​​خوردگی بیضه (پیچش بیضه/بند ناف).۱ پیچ خوردگی بیضه یک اورژانس پزشکی است. در صورت وجود درد، حتماً فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

چنانچه سایر علائم غیرطبیعی مشاهده می کنید می توانید از طریق فرم زیر با ما در ارتباط باشید:

نام و نام خانوادگی
ایمیل
شماره تلفن
The form has been submitted successfully!
There has been some error while submitting the form. Please verify all form fields again.

علت هیدروسل بیضه چیست؟

به طور معمول، زمانی که نوزاد پسر در رحم رشد می کند، بیضه های او در شکم یا شکم او شروع به تشکیل می کنند. سپس بیضه ها از طریق یک “تونل” به نام کانال اینگوینال به داخل ناحیه تناسلی حرکت می کنند. همان طور که آن ها از طریق کانال حرکت می کنند، پوشش شکم را به همراه خود فشار می دهند. پوشش داخلی کیسه ای را در اطراف بیضه ها در داخل کیسه بیضه تشکیل می دهد. بالای کیسه در نهایت قبل از تولد بسته می شود.

گاهی اوقات وقتی بیضه ها و پوشش داخلی با هم به داخل کیسه بیضه حرکت می کنند، مایع در کیسه باقی می ماند. این هیدروسل نامیده می شود.

در طول رشد کودک در رحم، بیضه ها از شکم از طریق لوله ای به داخل کیسه بیضه فرود می آیند. هیدروسل زمانی رخ می دهد که این لوله بسته نشود. مایع از شکم از طریق لوله باز تخلیه می شود و در کیسه بیضه گیر می کند. این باعث تورم کیسه بیضه می شود.

بیشتر هیدروسل ها چند ماه پس از تولد از بین می روند. گاهی اوقات، هیدروسل ممکن است همراه با فتق مغبنی ایجاد شود.

هیدروسل همچنین ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

تجمع مایع طبیعی در اطراف بیضه. این ممکن است به این دلیل رخ دهد که بدن مقدار زیادی مایع تولید می کند یا به خوبی تخلیه نمی شود. (این نوع هیدروسل بیشتر در مردان مسن دیده می شود.)

عوامل خطر بروز هیدروسل

عامل اصلی خطر هیدروسل در نوزادان تولد زودرس است. عوامل خطری که در مراحل بعدی زندگی رخ می دهند عبارتند از:

 • عفونت های مقاربتی
 • آسیب به کیسه بیضه
 • التهاب کیسه بیضه

راهکار درمانی هیدروسل

نحوه درمان هیدروسل توسط پزشکان به نوع و محل هیدروسل، سن بیمار و موارد دیگر بستگی دارد.

هیدروسل در نوزادان معمولاً تا زمانی که کودک ۱ تا ۲ ساله می شود خود به خود از بین می رود. اگر هیدروسل از بین نرود یا با شرایط دیگری (مانند فتق) رخ دهد، ممکن است نیاز به جراحی باشد.

همیشه برای هیدروسلی که در بدو تولد وجود دارد، نیازی به درمان نیست، زیرا اغلب تا یک سالگی نوزاد خود به خود از بین می‌رود. با این حال، در بزرگسالان، روش های درمانی ممکن است شامل موارد زیر باشد: ۱

 • داروی ضد درد برای کاهش هر گونه درد یا ناراحتی
 • جراحی لاپاراسکوپی برای برداشتن بافت، مانند فتق، یا ترمیم هیدروسل (معمولاً برای هیدروسل ارتباطی)
 • جراحی برای برداشتن مقداری از مایع و کاهش تورم در هیدروسل بزرگ یا عفونی
 • جراحی ممکن است شامل یک برش کوچک در ناحیه کیسه بیضه یا کشاله ران در نزدیکی کیسه بیضه باشد تا مایع انباشته شده را تخلیه کند. معمولاً یک عمل جزئی در نظر گرفته می شود که می تواند به صورت سرپایی انجام شود. احتمال دارد فرد در همان روزی که عمل انجام می شود به خانه برود.

هیدروسلکتومی (برداشتن هیدروسل) زمانی که هیدروسل به خودی خود فروکش نکند، خیلی بزرگ شود یا باعث درد شود، درمان انتخابی محسوب می شود. اما جراحی می تواند منجر به چندین عارضه شود، از جمله: ۵

 • هماتوم (خونریزی در بافت)
 • عفونت
 • تورم مداوم
 • درد مزمن (طولانی مدت).
 • آتروفی بیضه (کوچک شدن)
 • عود هیدروسل
 • اگر هیدروسل دردناک، بزرگ یا عفونی است، درمان جراحی را تکرار کنید
 • آسپیراسیون (برداشتن مایع با سوزن) امروزه به طور مکرر مورد استفاده قرار نمی گیرد، اما در برخی موارد (مانند فردی که دارای بیماری قلبی است که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کند)، ممکن است یک روش آسپیراسیون با سوزن برای خارج کردن مایع انجام شود. هیدروسل ممکن است پس از آسپیراسیون دوباره رخ دهد و ممکن است نیاز به تکرار آسپیراسیون یا عمل جراحی داشته باشد.

سوالات مهم

در نتیجه

هیدروسل معمولاً یک بیماری جدی نیست، اما در برخی موارد ممکن است باعث درد یا ناراحتی شود. درمان جراحی هیدروسل یک روش ساده در نظر گرفته می شود، اما از آن جایی که احتمال عود هیدروسل (یا سایر عوارض) زیاد است، مهم است که تحقیقات خود را انجام دهید: با بهترین متخصص اورولوژی مشورت کنید و وضعیت خود را در نظر بگیرید.

دکتر حامد رجایی

جراحی اورولوژی (جراحی کلیه و مجاری ادراری)
فوق تخصص و فلوشیپ سنگ های ادراری و اندریورولوژی (جراحی درون بین) لاپاراسکوپی پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *