Search
Close this search box.
۱۴ دقیقه

0 / 5. 0

هیدروسل چیست؟

از هیدروسل چه می دانید؟

آنچه می خوانید...

هیدروسل چیست و چگونه رخ می‌دهد؟ عوارض هیدروسل شامل چه مواردی است؟ علت هیدروسل بیضه چیست و در اثر چه عواملی بروز پیدا می‌کند؟ علائم هیدروسل بیضه در بزرگسالان چگونه است؟درمان هیدروسل با دارو در چه مواردی انجام شده و آیا درمان این بیماری بدون عمل امکان‌پذیر است؟

بیماری هیدروسل یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مردانه بوده که در بیشتر موارد بدون خطر بوده و مشکل حادی برای فرد ایجاد نخواهد کرد؛ اما این بیماری در برخی موارد نیز، علت بروز مشکلات و بیماری‌های جدی‌تری مانند سرطان بیضه خواهد بود. به همین دلیل، در این مقاله به نکات بیشتری در مورد این بیماری و درمان آن پرداخته‌ایم تا آگاهی و شناخت بیشتری نسبت به آن داشته باشید.

بیماری هیدروسل

بیماری هیدروسل به معنای تورم بدون درد کیسه بیضه و جمع شدن مایعات در پوشش پوستی نازکی است که بیضه‌ها را در خود نگه داشته و به همین دلیل، از آن به عنوان آب آوردن بیضه نیز، یاد می‌شود. بیماری هیدروسل، در نوزادان شیوع بیشتری داشته اما در واقع ممکن است به دلایلی نظیر آسیب، عفونت، پیچ خوردگی بیضه، اپیدیدیمیت، عمل واریکوسل، تومور بیضه و … مردان در هر سنی را تحت تاثیر قرار دهد. هیدروسل های نوزادان و کودکان عموما مادرزادی بوده و در بیشتر موارد در سال اول زندگی به خوبی برطرف خواهد شد.

این بیماری معمولا یک طرفه بوده و یکی از بیضه‌ها را درگیر می‌کند، اما ممکن است در مواردی نیز دو طرفه بوده و هر دو بیضه‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.

انواع هیدروسل

بیماری هیدروسل دارای دو نوع هیدروسل ارتباطی و هیدروسل غیر ارتباطی است که در ادامه به توضیح بیشتری در مورد آن‌ها پرداخته‌ایم:

 • بیماری هیدروسل ارتباطی (دو طرفه)

این نوع از بیماری هیدروسل هنگامی رخ می‌دهد که کیسه اطراف بیضه به طور کامل بسته نشده و مایعات تجمع یافته در اطراف بیضه، می‌توانند بین مایعات شکم و غشای بیضه‌ها حرکت کرده و به جلو و عقب بروند. در هیدروسل ارتباطی در واقع، مایعات تجمع یافته به دلیل باز بودن غشای نازک بین بیضه و حفره شکمی، با مایعات داخل حفره شکمی در ارتباط بوده و اگر این غشا بسته نشده و باز بماند، ممکن است عوارض مختلفی مانند فتق هیدروسل، فتق کشاله ران و … را به وجود آورد. تورم کیسه بیضه نیز، بسته به میزان فعالیت فرد و میزان مایعات موجود در بدن، می تواند اندازه خود را تغییر دهد.

 • بیماری هیدروسل غیرارتباطی

بیماری هیدروسل غیر ارتباطی بر خلاف هیدروسل ارتباطی، کانال کشاله ران و غشای میان بیضه و حفره شکمی بسته بوده و مایعات اضافی در غشای بیضه‌ها باقی خواهند ماند. این نوع هیدروسل، ممکن است در نوزادان و یا کودکان شکل بگیرد که بدن آن‌ها معمولاً ظرف مدت زمان یک سال، این مایعات اضافی را به خود جذب خواهد کرد. اندازه هیدروسل غیر ارتباطی همچنین، معمولا بدون تغییر بوده و یا با سرعت بسیار کندی تغییر خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: آیا هیدروسل باعث ناباروری می شود؟

علائم و نشانه های هیدروسل چیست؟

پسری که دچار هیدروسل است دارای برآمدگی در کشاله ران یا کیسه بیضه است. ممکن است نتوانید برآمدگی را ببینید، اما شما یا یک پزشک می‌توانید آن را احساس کنید.

هنگامی که کودک گریه می‌کند یا وضعیت خود را تغییر می‌دهد، اندازه هیدروسل می‌تواند به طور موقت تغییر کند.

علائم هیدروسل بسته به نوع هیدروسل متفاوت است. به عنوان مثال، یک هیدروسل ارتباطی تغییراتی را در اندازه بیضه نشان می‌دهد که می‌تواند در طول یک روز متفاوت باشد. دلیل این موضوع آن است که مایع از حفره شکم به داخل کیسه بیضه حرکت کرده و سپس دوباره به حفره شکمی جذب می‌شود.

از طرف دیگر، هیدروسل های ساده، اندازه ثابتی (اما بزرگتر از حد طبیعی) در طول روز نشان می‌دهند. آن‌ها به مرور زمان کوچک می‌شوند.

هیدروسل عمدتاً در جلوی یکی از بیضه ها قرار دارد و هنگام لمس شدن، مانند یک بالون کوچک با مایع در داخل کیسه بیضه است.

هیدروسل (چه ساده و چه ارتباطی) معمولاً هیچ دردی ایجاد نمی‌کند، اما در بزرگسالان، به خصوص اگر بزرگ باشد، ممکن است هنگام راه رفتن یا در حین رابطه جنسی باعث ناراحتی (از سنگینی کیسه بیضه متورم) شود. به همان اندازه که در صبح شدید است و در اواخر روز.

اگر درد وجود داشته باشد، می‌تواند نشان‌دهنده وضعیت جدی‌تری مانند پیچ ​​خوردگی بیضه (پیچش بیضه/بند ناف) باشد. پیچ خوردگی بیضه نیز یک وضعیت اورژانسی پزشکی است که در صورت وجود درد، حتماً باید فوراً به بهترین متخصص اورولوژی در تهران مراجعه کنید.

چنانچه سایر علائم غیرطبیعی مشاهده می‌کنید، می‌توانید از طریق فرم زیر با ما در ارتباط باشید:

نام و نام خانوادگی
ایمیل
شماره تلفن
The form has been submitted successfully!
There has been some error while submitting the form. Please verify all form fields again.

علت هیدروسل بیضه چیست؟

به طور معمول، زمانی که نوزاد پسر در رحم رشد می‌کند، بیضه‌های او شکل گرفته و سپس بیضه‌ها از طریق یک “تونل” به نام کانال اینگوینال به داخل ناحیه تناسلی حرکت می‌کنند. همان طور که آن‌ها از طریق کانال حرکت می‌کنند، پوشش شکم را به همراه خود فشار می‌دهند. پوشش داخلی کیسه‌ای را در اطراف بیضه‌ها در داخل کیسه بیضه تشکیل می‌دهد. بالای کیسه بیضه نیز، در نهایت قبل از تولد بسته می‌شود.

گاهی اوقات وقتی بیضه‌ها و پوشش داخلی با هم به داخل کیسه بیضه حرکت می‌کنند، مایع در کیسه باقی می‌ماند و سبب بروز هیدروسل می‌شود.

در طول رشد کودک در رحم، بیضه‌ها از شکم از طریق لوله‌ای به داخل کیسه بیضه فرود می‌آیند. هیدروسل زمانی رخ می‌دهد که این لوله بسته نشود. مایع از شکم از طریق لوله باز تخلیه می‌شود و در کیسه بیضه گیر کرده و باعث تورم کیسه بیضه می‌شود.

بیشتر هیدروسل‌ها چند ماه پس از تولد از بین می‌روند. گاهی اوقات، هیدروسل ممکن است همراه با فتق مغبنی ایجاد شود.

هیدروسل همچنین ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

تجمع مایع طبیعی در اطراف بیضه که ممکن است به این دلیل رخ دهد که بدن مقدار زیادی مایع تولید کرده و یا به خوبی تخلیه نمی‌شود. (این نوع هیدروسل بیشتر در مردان مسن دیده می‌شود.)

عوامل خطر بروز هیدروسل

عامل اصلی خطر هیدروسل در نوزادان تولد زودرس است. عوامل خطری که در مراحل بعدی زندگی رخ می‌دهند عبارتند از:

 • عفونت های مقاربتی
 • آسیب به کیسه بیضه
 • التهاب کیسه بیضه

راهکار درمانی هیدروسل

نحوه درمان هیدروسل توسط پزشکان به نوع و محل هیدروسل، سن بیمار و موارد دیگر بستگی دارد. هیدروسل در نوزادان معمولاً تا زمانی که کودک ۱ تا ۲ ساله می‌شود، خود به خود از بین می رود. اگر هیدروسل از بین نرود یا با شرایط دیگری (مانند فتق) همراه شود، ممکن است به جراحی نیاز داشته باشد.

همیشه برای هیدروسلی که در بدو تولد وجود دارد، نیازی به درمان نیست، زیرا اغلب تا یک سالگی نوزاد خود به خود از بین می‌رود. با این حال، در بزرگسالان، روش‌های درمانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • داروی ضد درد برای کاهش هر گونه درد یا ناراحتی
 • جراحی لاپاراسکوپی برای برداشتن بافت، مانند فتق، یا ترمیم هیدروسل (معمولاً برای هیدروسل ارتباطی)
 • جراحی برای برداشتن مقداری از مایع و کاهش تورم در هیدروسل بزرگ یا عفونی
 • جراحی ممکن است شامل یک برش کوچک در ناحیه کیسه بیضه یا کشاله ران در نزدیکی کیسه بیضه باشد تا مایع انباشته شده را تخلیه کند. معمولاً یک عمل جزئی در نظر گرفته می شود که می‌تواند به صورت سرپایی انجام شود. احتمال دارد فرد در همان روزی که عمل انجام می‌شود به خانه برود.

هیدروسلکتومی (برداشتن هیدروسل) زمانی که هیدروسل به خودی خود فروکش نکند، خیلی بزرگ شده یا باعث درد شود، درمان انتخابی محسوب می‌شود. اما جراحی می‌تواند منجر به چندین عارضه شود، از جمله:

 • عفونت
 • تورم مداوم
 • عود هیدروسل
 • هماتوم (خونریزی در بافت)
 • درد مزمن (طولانی مدت)
 • آتروفی بیضه (کوچک شدن)
 • اگر هیدروسل دردناک، بزرگ یا عفونی است، درمان جراحی را تکرار کنید
 • آسپیراسیون (برداشتن مایع با سوزن) امروزه به طور مکرر مورد استفاده قرار نمی گیرد، اما در برخی موارد (مانند فردی که دارای بیماری قلبی است که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کند)، ممکن است یک روش آسپیراسیون با سوزن برای خارج کردن مایع انجام شود. هیدروسل ممکن است پس از آسپیراسیون دوباره رخ دهد و ممکن است نیاز به تکرار آسپیراسیون یا عمل جراحی داشته باشد.

سوالات مهم

نتیجه‌‌گیری

هیدروسل معمولاً یک بیماری جدی نیست، اما در برخی موارد ممکن است باعث درد یا ناراحتی شود. درمان جراحی هیدروسل یک روش ساده در نظر گرفته می‌شود، اما از آن جایی که احتمال عود هیدروسل (یا سایر عوارض) زیاد است، مهم است که تحقیقات خود را انجام دهید: با بهترین متخصص اورولوژی مشورت کنید و وضعیت خود را در نظر بگیرید.

دکتر حامد رجایی

جراحی اورولوژی (جراحی کلیه و مجاری ادراری)
فوق تخصص و فلوشیپ سنگ های ادراری و اندریورولوژی (جراحی درون بین) لاپاراسکوپی پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *