Search
Close this search box.
۹ دقیقه

5 / 5. 1

تکرر ادرار

تکرر ادرار

آنچه می خوانید...

تکرر ادرار، هر زمان متوجه شدیدکه به آن مبتلا هستید برای خلاص شدن از مثانه دائماً پر در طول روز و شب دائما به دستشویی می روید، ممکن است با علائم آن روبرو باشید. این علامت ناخوشایند می تواند ناشی از شرایط مختلفی باشد. اگرچه دردسرساز است و می تواند استرس زا باشد، اما قابل درمان است و می توان با کمک یک پزشک آن را مدیریت کرد.

تکرر ادرار به چه صورت اتفاق می افتد؟

تکرر ادرار که در زندگی روزمره شما ناخوشایند و مختل کننده است، زمانی است که در طول یک دوره ۲۴ ساعته باید چندین بار ادرار کنید. این نشانه بسیاری از افراد در شرایط مختلف است و می تواند راه حل های متنوعی داشته باشد. در برخی از مقاطع زندگی، مانند دوران بارداری، ممکن است نیاز به دفع ادرار زیادی داشته باشید.

 این می تواند یک علامت طبیعی چیزی مانند بارداری باشد و معمولا پس از تولد از بین می رود. با این حال، تکرر ادرار می تواند با سایر مشکلات سلامتی مرتبط باشد که بخش های عادی زندگی نیستند و با گذشت زمان از بین نمی روند. این می تواند نشانه شرایط جدی تری مانند دیابت، سندرم مثانه بیش فعال، عفونت ادراری یا مشکلات پروستات باشد.

 نیاز به تکرر ادرار حتی می تواند خواب شما را مختل کند. مثانه پری که مدام شما را در میانه یک خواب خوب شبانه بیدار می کند، وضعیتی به نام شب ادراری است.

در بسیاری از موارد، پزشک شما می‌تواند با درمان بیماری زمینه‌ای به تسکین این علامت کمک کند.

چه کسانی تکرر ادرار را تجربه می کنند؟

نیاز به ادرار چیزی است که همه احساس می کنند. اگرچه این تجربه مشترک همیشه سازگار نیست. گاهی اوقات ممکن است نیاز به دفع ادرار بسیار بیشتر از آنچه برای شما معمول است داشته باشید. این ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. مردان، زنان و کودکان همگی می توانند این علامت را داشته باشند. با این حال، در زمان های خاصی از زندگی یا زمانی که شرایط دیگری دارید، شایع تر است. اگر:

  • یک فرد میانسال یا مسن
  • باردار

بزرگی خوش خیم پروستات داشته باشید.

چه کسانی تکرر ادرار را تجربه می کنند؟

علت تکرر ادرار چیست؟

در واقع شرایط مختلفی وجود دارد که می تواند باعث تکرر ادرار شود. بسیاری از این دلایل بر اساس سن، جنسیت یا احتمالاً هر دو است. ممکن است به دلایل مختلف چند بار در طول زندگی خود تکرر ادرار را تجربه کنید. این شرایط می تواند از مسائل جزئی و به راحتی قابل کنترل تا مسائل جدی تر باشد.

شرایط دستگاه ادراری و مثانه ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما مشکلات دستگاه ادراری و مثانه برخی از شایع ترین شرایطی هستند که باعث تکرر ادرار می شوند. عفونت های دستگاه ادراری (UTI)، به ویژه، شایع ترین علت تکرر ادرار هستند.

در طول عفونت ادراری، یک عفونت خارجی وارد بدن شده و باعث التهاب (تورم) در سیستم ادراری شما می شود. این سیستم از کلیه ها، حالب ها (لوله های اتصال کلیه ها به مثانه)، مثانه و مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را از بدن خارج می کند) تشکیل شده است.

سایر بیماری‌های این سیستم که می‌توانند باعث تکرر ادرار شوند عبارتند از سیستیت بینابینی (یک وضعیت دردناک مثانه که در آن احساس نیاز به ادرار بیشتر می‌کنید) و سندرم مثانه بیش فعال. در موارد بسیار نادر، تکرر ادرار می تواند از علائم سرطان مثانه باشد.

در طول بارداری، مثانه تقریبا له می شود زیرا کودک فضای بیشتری را در داخل بدن شما اشغال می کند. تکرر ادرار از علائم بسیار شایع و طبیعی بارداری است. جالب است که این علامت را در سه ماهه اول و سوم خود بیشتر تجربه خواهید کرد. سه ماهه دوم یک مهلت جزئی است زیرا رحم در بدن شما بالاتر است و فشاری را از روی مثانه شما می گیرد.

این علامت نباید در هفته‌ها و ماه‌های پس از زایمان مشکل‌ساز باشد، زیرا بدن شما به حالت عادی غیرباردار خود باز می‌گردد. ممکن است برای جلوگیری از مشکلات مثانه مانند نشت ادرار (بی اختیاری) به انجام تمرینات کگل (تمرینات انقباض عضلانی که کف لگن شما را کار می کند) تشویق شوید.

در افراد مبتلا به دیابت، تکرر ادرار در واقع یکی از علائم بسیار شایع دیابت است. اگر دیابت نوع ۱ یا ۲ دارید ممکن است به آن مبتلا شوید. علت این علامت به یک الگوی دوره ای است که در کلیه های شما اتفاق می افتد. در دیابت، کلیه‌های شما برای فیلتر کردن خون شما اضافه کاری انجام می‌دهند، مایع اضافی وجود دارد که باید از بدن شما خارج شود. هر چه بیشتر به ادرار کردن نیاز داشته باشید و این مایع از بدن شما خارج شود، بیشتر می نوشید تا هیدراته بمانید. این دوره را ادامه می دهد.

مشکلات پروستات در مردان، پروستات غده ای به اندازه یک توپ گلف است که مقداری از مایعی را که هنگام انزال خارج می شود، می سازد.

پروستات شما همانطور که رشد می کنید بزرگ می شود، اما اگر بیش از حد بزرگ شود می تواند مشکلاتی ایجاد کند. یک پروستات بزرگ می تواند به سیستم ادراری شما فشار وارد کند و باعث تکرر ادرار شود. شرایطی مانند هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) بزرگ شدن پروستات، برای همه نسبتاً شایع هستند و توسط پزشک قابل درمان هستند. سایر شرایطی که می تواند باعث تکرر ادرار شود عبارتند از:

داشتن سکته مغزی

ایجاد تومور لگن.

استفاده از دیورتیک ها (داروهایی که به حذف نمک و آب اضافی بدن از طریق ادرار کمک می کنند).

ابتلا به واژینیت (التهاب واژن).

افتادگی اندام های لگن زنانه از طریق واژن.

پرتودرمانی در ناحیه لگن.

مصرف بیش از حد الکل یا کافئین.

آیا در صورت داشتن این شرایط و تکرر ادرار باید نگران باشم؟

اگر علائمی دارید که خارج از حد طبیعی بدن شما است، با پزشک خود تماس بگیرید. در برخی موارد بارداری مثلا تکرر ادرار کاملا طبیعی است و جای نگرانی نیست. با این حال، در برخی شرایط، پزشک شما ممکن است بخواهد بداند که آیا شما خیلی بیشتر از حد معمول ادرار می کنید یا خیر. طیف بسیار گسترده ای از شرایط وجود دارد با سطوح مختلف جدی  که می تواند باعث تکرر ادرار شود. توصیه می شود که همیشه علائم خود را با پزشک خود در میان بگذارید.

از کجا بفهمم تکرر ادرار دارم؟

ویژگی های تکرر ادرار به راحتی قابل تشخیص است. اگر بیش از چهار تا هشت بار در یک روز نیاز به ادرار کردن دارید، احتمال دارد که مشکل تکرر ادرار داشته باشید. پزشک  شما ممکن است چند سوال برای تایید این علامت از شما بپرسد. این ها می تواند شامل سوالاتی مانند:

چه داروهایی مصرف می کنید؟

معمولا چقدر مایعات می نوشید؟

آیا بیش از حد معمول مشروب می خورید؟

آیا الکل می نوشید یا کافئین؟

در طول یک ویزیت، پزشک ممکن است یک نمونه ادرار برای آزمایش باکتری و گلبول‌های سفید خون بگیرد، UTI ها معمولاً از این طریق کشف می شوند. می توان از سونوگرافی برای جستجوی تومورها یا سایر مسائل ساختاری که ممکن است باعث تکرر ادرار شود استفاده کرد. آزمایش دیگری که ممکن است انجام دهید سیستوسکوپی است که برای بررسی داخل مثانه استفاده می شود.

آیا تکرر ادرار را می توان کنترل یا متوقف کرد؟

تکرر ادرار را می توان کنترل کرد و اغلب با گذشت زمان و با درمان قطع می شود. پزشک شما معمولاً با تعیین علت علائم شما شروع می کند. اگر این عارضه قابل درمان باشد، باید تعداد دفعات دفع ادرار را کاهش دهید.

درمان کاملاً به شرایط بستگی دارد. در مواردی مانند عفونت ادراری، ممکن است به یک داروی آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید. این ممکن است توسط پزشک شما تجویز شده باشد و پس از اتمام دارو باید احساس بهتری داشته باشید. سایر شرایط مانند دیابت یا مشکلات پروستات نیاز به مراجعه به متخصص دارد.

آیا تکرر ادرار را می توان کنترل یا متوقف کرد؟

متخصص با شما همکاری خواهد کرد تا علائم شما را مدیریت کند و برنامه روزانه شما را بهبود بخشد. اگر پزشک شما را مبتلا به سندرم مثانه بیش فعال تشخیص داده است، فیزیوتراپی کف لگن ممکن است کمک کند و در واقع چندین دارو وجود دارد که می تواند برای آرام کردن مثانه شما استفاده شود. با پزشک خود در مورد اینکه آیا این ها ممکن است گزینه های خوبی برای شما باشند یا خیر صحبت کنید.

برای کنترل و درمان تکرر ادرار چه کنم؟

چندین تغییر در شیوه زندگی و روش های غیر دارویی برای مدیریت تکرر ادرار وجود دارد. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

پرهیز از نوشیدن مایعات قبل از خواب.

محدود کردن مقدار الکل و کافئین که می نوشید.

انجام تمرینات کگل برای تقویت قدرت در کف لگن.

این ماهیچه ها از اندام های لگن از جمله مثانه حمایت می کنند. تمرینات کگل اغلب بعد از زایمان برای زنان تجویز می‌شود، زیرا فشاری که کودک روی ماهیچه‌های کف لگن وارد می‌کند. پوشیدن پد محافظ یا لباس زیر برای جلوگیری از نشتی. این یک راه حل کوتاه مدت است که می تواند به شما کمک کند تا زمانی که بیماری شما در حال درمان است به زندگی خود ادامه دهید.

چه زمانی باید در مورد تکرر ادرار به پزشک مراجعه کنم؟

از آنجایی که شرایط تکرر ادرار می تواند به طور گسترده از گاه به گاه تا شدید متغیر باشد، باید در مورد هر چیزی که خارج از الگوی ادرار معمولی است با پزشک خود صحبت کنید. در برخی موارد، تکرر ادرار ممکن است فقط یک علامت آزاردهنده باشد که با کاهش مصرف کافئین یا بچه دار شدن به پایان می رسد.

با این حال، اگر مطمئن نیستید که چرا اینقدر مکرر ادرار می کنید، بهتر است یک قرار ملاقات بگذارید و در مورد آن با پزشکتان صحبت کنید. این علامتی است که اغلب می توان آن را درمان کرد و چیزی نیست که شما فقط باید با آن مقابله کنید.

چند نشانه وجود دارد که باید مراقب آن ها باشید و اگر با تکرر ادرار آن ها را داشتید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. این شامل:

اگر تب دارید.

اگر استفراغ می کنید.

اگر کمردرد دارید (روی کمر و به طرفین کلیه ها).

اگر در ادرار خود خون دیدید.

اگر ترشحاتی از واژن یا آلت تناسلی شما خارج می شود.

بیشتر بخوانید: بیماری های مقاربتی در مردان

دکتر حامد رجایی

جراحی اورولوژی (جراحی کلیه و مجاری ادراری)
فوق تخصص و فلوشیپ سنگ های ادراری و اندریورولوژی (جراحی درون بین) لاپاراسکوپی پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *