Search
Close this search box.
۴ دقیقه

0 / 5. 0

انزال معکوس

انزال معکوس

آنچه می خوانید...

انزال معکوس (Retrograde Ejaculation) که ممکن است آن را با نام‌های دیگری مانند انزال پس گرد، انزال عقب گرد، انزال پس رونده، انزال رتروگراد و یا انزال خشک نیز بشناسید، به حالتی گفته می‌شود که مایع منی تولید شده پس از انزال، از آلت تناسلی خارج نشده و مجددا به مثانه برمی‌گردد.

انزال معکوس که سبب می‌شود فرد به اصطلاح، یک ارگاسم خشک را تجربه کند، مشکل چندان جدی نبوده و حتی مانع لذت جنسی فرد نخواهد شد. اما اگر هدف از برقراری رابطه جنسی، تشکیل فرزند و بچه آوری باشد، انزال معکوس برای فرد مشکل‌ساز شده و به نوعی سبب ناباروری مردان خواهد شد. چرا که در این حالت، اسپرم‌های موجود در مایع منی، از آلت تناسلی خارج نشده و به این ترتیب، قدرت جنسی فرد برای بارور کردن تخمک را به طور غیر مستقیم، تحت تاثیر قرار می‌دهد.

درمان انزال پس گرد

علائم و نشانه های انزال عقب گرد

هنگامی که بعد از رابطه جنسی و ارگاسم، مایع منی از بدن خارج نشده و هیچ گونه ترشحی نداشته باشید، در واقع متوجه خواهید شد که دچار انزال معکوس و یا انزال خشک شده‌اید. البته ممکن است ترشحات اندکی داشته باشید و نتوانید انزال پس گرد را به درستی تشخیص دهید؛ در این حالت، می‌توانید از تغییر در وضعیت ادرار خود پس از برقراری رابطه جنسی، به انزال عقب گرد پی ببرید. چرا که در این نوع انزال، مایع منی به مثانه بازگشته و با ادرار فرد مخلوط شده که در نهایت، سبب تغییر در وضعیت ادرار و تیره و کدر شدن آن خواهد شد.

دلایل بروز انزال معکوس

بیشتر مشکلاتی که ممکن است برای انزال یک فرد رخ دهد، ریشه در مسائل روحی روانی داشته و بر خلاف آن‌ها، انزال معکوس تنها به دلیل مشکلات جسمانی بوده و به هیچ عنوان دلایل روانی، افسردگی و … ندارد. در واقع، هر عاملی که بر عملکرد ماهیچه‌های دهانه مثانه تاثیر گذاشته و آن را با اختلال مواجه کند، در بروز انزال معکوس نقش داشته و احتمال شگل‌گیری آن را افزایش خواهد داد. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

برخی از داروهایی که برای درمان بزرگی پروستات، فشار خون بالا و حتی افسردگی کاربرد دارند، به عنوان محرک‌هایی برای انزال معکوس شناخته شده‌اند. همچنین، بیماری‌ها و مشکلاتی وجود دارند که ممکن است به اعصاب اندام تناسلی آسیب وارد کرده و در نهایت، سبب ایجاد انزال پس گرد شوند. از جمله این بیماری‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بیماری پارکینسون
  • سابقه جراحی پروستات
  • سابقه آسیب‌های نخاعی
  • ابتلا به بیماری ام اس (MS)
  • انواع مختلف بیماری دیابت

همچنین افراد مبتلا به سرطان پروستات با انجام رادیو تراپی لگن، ممکن است دچار آسیب لگنی شده و در نتیجه آن، با احتمال بیشتری با انزال عقب گرد مواجه شوند.

درمان انزال معکوس

انزال معکوس که باید برای درمان آن حتما به پزشک اورولوژیست مراجعه کنید، تا زمانی که قصد بچه دار شدن و فرزندآوری نداشته باشید، نیازی به درمان نداشته و مشکلی برای تعاملات جنسی شما ایجاد نخواهد کرد.

برای درمان انزال معکوس، پزشک اورولوژیست در ابتدا شرح حال کاملی از نشانه‌ها و علائمی که مشاهده کرده‌اید به همراه سوابق بیماری‌ و جراحی‌های مرتبط با انزال معکوس از شما دریافت خواهد کرد. در صورتی که پزشک، مصرف یک داروی خاص را عامل بروز انزال معکوس بداند، در ابتدا برای قطع مصرف آن دارو و یا جایگزین کردن آن با داروهای دیگر، اقدام خواهد کرد. افزون بر این، برخی از تمرینات ورزشی مانند تمرینات کگل در درمان انزال معکوس موثر بوده و بهتر است با مشورت با پزشک خود، انجام آن را در پروسه درمانی خود قرار دهید.

 همچنین ممکن است اورولوژیست برای درمان انزال معکوس، از روش دارو درمانی استفاده کرده و از طریق تجویز داروهایی مانند آنتی هیستامین، کلرفنیرامین، ایمی پرامین، افدرین، فنیل افرین و … به سفت شدن ماهیچه‌ها و عضلات مثانه کمک خواهد کرد که سبب برطرف شدن انزال معکوس و جلوگیری از رخ دادن دوباره آن خواهد شد.

انزال معکوس و یا انزال خشک، گرچه یک وضعیت دائمی نیست و با مراجعه به پزشک، درمان شده و انزال فرد به حالت طبیعی خود باز خواهد گشت، اما اگر این نوع انزال، در اثر آسیب‌های وارد شده به اعصاب و عضلات اندام تناسلی فرد رخ داده باشد، ممکن است راه درمانی متفاوتی داشته و باید برای درمان آن، حتما به بهترین متخصص اورولوژی در تهران مراجعه کنید.

دکتر حامد رجایی

جراحی اورولوژی (جراحی کلیه و مجاری ادراری)
فوق تخصص و فلوشیپ سنگ های ادراری و اندریورولوژی (جراحی درون بین) لاپاراسکوپی پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *