Search
Close this search box.
۵ دقیقه

5 / 5. 1

مراقبت بعد وازکتومی

مراقبت های بعد از عمل وازکتومی

آنچه می خوانید...

مراقبت های بعد از عمل وازکتومی، یک امر بسیار ضروری برای گرفتن نتیجه بهتر از این عمل است. وازکتومی یک روش جراحی است که از خروج اسپرم جلوگیری می‌کند و از این طریق، یک روش کنترل دائمی در باروری است. در این روش انتهای مجرای دفران که لوله‌هایی هستند که اسپرم را حمل می‌کنند، بسته می‌شوند. وازکتومی برای جلوگیری از باروری یک روش بسیار، ایمن، بی خطر و موثر بوده که در این مقاله به مراقبت‌های لازم قبل و بعد از انجام آن پرداخته‌ایم.

مراقبت های بعد وازکتومی

دوره نقاهت عمل وازکتومی مردان

عمل وازکتومی و بستن لوله‌ها در مردان، یک عمل سرپایی بوده که معمولا در کمتر از یک ساعت انجام شده و به بیهوشی نیاز ندارد؛ به همین دلیل، عمل وازکتومی دوران نقاهت طولانی مدتی نخواهد داشت. اما بهتر است پس از انجام این عمل، دست کم یک روز را برای استراحت کامل خود در نظر گرفته و ضمن رعایت دستورالعمل‌ها و مراقبت‌های گفته شده از سوی پزشک، از کمپرس یخ برای کاهش تورم و دردهای جزئی و خفیف خود استفاده کنید.

مراقبت های قبل از عمل وازکتومی

قبل از انجام عمل وازکتومی بهتر است نکات مراقبتی شامل موارد زیر را در نظر داشته و رعایت کنید:

  • از مصرف آسپرین به مدت یک هفته و محصولات مشابه آسپرین (ایبوپروفن، ناپروکسن-ادویل و ..) حداقل ۴۸ ساعت قبل از عمل خودداری کنید.
  • مطمئن شوید که در مورد سایر داروهای مصرفی خود، با پزشک خود صحبت و مشورت کرده‌اید. داروهایی که ممکن است از شما خواسته شود تا یک هفته قبل از عمل قطع کنید عبارتند از: داروهای رقیق کننده خون مانند کلوپیدوگرل (پلاویکس) یا وارفارین (کومادین).
  • لباس راحت بپوشید و قبل از خروج از خانه دوش بگیرید.
  • وازکتومی با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود. برای کاهش درد، داروهای ضد درد یا مسکن تجویز می شود. در بیشتر موارد، ایبوپروفن (ادویل یا موترین) برای تسکین ناراحتی دو تا سه روز پس از وازکتومی تجویز می‌شود.
  • همچنین بهتر است موهای زائد بیضه خود را قبل از عمل اصلاح کنید.

مراقبت های بعد از عمل وازکتومی

مراقبت های بعد از عمل وازکتومی نیز شامل موارد زیر است:

شب اول و تا حد امکان روز بعد از وازکتومی از کمپرس یخ بر روی ناحیه جراحی شده استفاده کنید.

به مدت سه روز پس از جراحی، برش‌ها را با یک یا دو پد گاز استریل به طور منظم پانسمان کنید. مقدار کمی خون روی پدهای گاز استریل طبیعی است. اگر خونریزی بیش از حد دارید یا نیاز به تعویض گاز استریل بیش از دو یا سه بار در روز دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

شما می توانید ۲۴ ساعت پس از وازکتومی دوش بگیرید. پس از آن، ناحیه محل جراحی را تمیز و خشک نگه دارید.

به مدت یک هفته از آمیزش یا انزال خودداری کنید. انزال ممکن است باعث ایجاد ناراحتی در کشاله ران و بیضه ها شود.

می‌توانید پس از گذشت یک تا دو روز پس از انجام وازکتومی فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید. اما بهتر است از انجام فعالیت‌های سنگین یا ورزش‌هایی مانند وزنه برداری، دویدن و … خودداری کنید.

همچنین اگر پس از انجام وازکتومی هر یک از علائم زیر را داشتید، بهتر است به بهترین متخصص اورولوژی در تهران اطلاع دهید:

  • مشکل در ادرار کردن
  • علائم عفونت، از جمله تب و لرز
  • دردی که نمی توانید با داروهای مسکن کنترل کنید
  • قرمزی، تورم، درد یا خونریزی بیش از حد، یا ترشح در محل برش

رابطه جنسی چقدر بعد از عمل بستن لوله‌ها امکان‌پذیر است؟

برای برقراری رابطه جنسی بعد از وازکتومی بهتر است مدتی حدود چند روز صبر کرده و تا زمان انجام آزمایش منی که وجود اسپرم در مایع منی را مشخص می‌کند، از روش‌های دیگر پیشگیری استفاده کنید. در واقع بهتر است برقراری رابطه جنسی بعد از عمل وازکتومی را تا زمان بهبودی کامل بخیه‌های خود به تعویق انداخته به گونه‌ای که هیچ گونه درد یا تورمی در ناحیه جراحی شده نداشته باشید.

برقراری رابطه جنسی در زمانی که بهبودی کامل بعد از وازکتومی حاصل نشده باشد، سبب باز شدن برش‌ها و بخیه‌ها شده که می‌تواند سبب ورود باکتری‌ها به نواحی تحت جراحی شده و خطر بروز عفونت را افزایش دهد. همچنین برقراری رابطه جنسی بعد از عمل وازکتومی ممکن است تا مدتی با علائمی مانند موارد زیر همراه باشد:

• احساس درد جزئی و خفیف

• بروز تورم و کبودی در نواحی اطراف کیسه بیضه

• وجود خون در مایع منی

• لخته شدن خون در کیسه بیضه

همچنین لازم است بدانید رابطه جنسی ممکن است درد، تورم و ناراحتی شما را افزایش داده و دوره نقاهت و بهبودی عمل وازکتومی را افزایش دهد. اما با بهبود برش‌ها و بخیه‌ها، می‌توانید بدون هیچ گونه احساس درد و ناراحتی، فعالیت جنسی خود را ادامه دهید.

بیشتر بخوانید: تاثیر وازکتومی بر میل جنسی

آزمایش مایع منی بعد از وازکتومی

اسپرم می تواند برای سه تا شش ماه یا بیشتر پس از وازکتومی در مایع منی شما باقی بماند. بنابراین، بسیار مهم است که تا زمانی که مایع منی شما تجزیه و تحلیل و تست نشده، به استفاده از روش های پیشگیری از بارداری ادامه دهید.

در پایان سه ماه، یک نمونه مایع منی باید برای تجزیه و تحلیل باروری به مطب آورده شود. توصیه می شود که حداقل ۲۰ بار انزال در آن دوره سه ماهه اول داشته باشید. همچنین باید دو یا سه روز قبل از جمع آوری نمونه منی از انزال خودداری کنید.

دکتر حامد رجایی

جراحی اورولوژی (جراحی کلیه و مجاری ادراری)
فوق تخصص و فلوشیپ سنگ های ادراری و اندریورولوژی (جراحی درون بین) لاپاراسکوپی پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *