Search
Close this search box.
۶ دقیقه

4 / 5. 1

عفونت-ادراری چیست؟

در مورد عفونت ادراری در مردان بیشتر بدانید

آنچه می خوانید...

مثانه شما معمولاً یک محیط استریل است که هنگام دفع ادرار به طور مرتب خود را تمیز می کند. این مکانیسم به جلوگیری از ایجاد عفونت توسط باکتری‌ها کمک می‌کند، همانطور که سیستم ایمنی بدن شما نیز این کار را انجام می‌دهد، اما حشرات هنوز هم گاهی اوقات می‌توانند جای پای خود را پیدا کنند. عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs) زمانی اتفاق می‌افتند که باکتری‌ها از بیرون با عبور از مجرای ادرار (لوله آب) وارد مثانه شده و در ادرار شروع به تکثیر می‌کنند.

هنگامی که عفونت مثانه و مجرای ادرار شما را تحت تأثیر قرار می دهد، به آن UTI تحتانی یا سیستیت گفته می شود. گاهی اوقات عفونت ممکن است به یک یا هر دو کلیه برسد و به یک UTI فوقانی تبدیل شود که به عنوان پیلونفریت نیز شناخته می شود. پیلونفریت جدی تر است زیرا می تواند به کلیه های شما آسیب برساند. UTI در مردان کمتر از زنان شایع است، زیرا مردان مجرای ادرار طولانی تری دارند که عبور باکتری ها به مثانه را دشوارتر می کند. همچنین در مردان زیر ۵۰ سال نادر است.

عفونت ادراری در مردان چیست؟

عفونت دستگاه ادراری (UTI) توسط باکتری های موجود در دستگاه ادراری ایجاد می شود. دستگاه ادراری شامل موارد زیر است:
کلیه ها
حالب (لوله هایی که ادرار را از کلیه ها به مثانه تخلیه می کنند)
مثانه
مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را از مثانه تخلیه می کند)
غده پروستات
تمام یا هر یک از این قسمت های دستگاه ادراری می توانند عفونی شوند.

مردان به ندرت قبل از ۵۰ سالگی به عفونت ادراری مبتلا می شوند، اما در مردان مسن تر شایع تر است. مردان بالای ۵۰ سال ممکن است عفونت داشته باشند اما علائمی نداشته باشند.

علت بروز عفونت ادراری در مردان چیست؟

به طور معمول مجاری ادراری هیچ باکتری یا موجودات دیگری در آن وجود ندارد. باکتری هایی که باعث عفونت ادراری می شوند اغلب از راست روده به مجرای ادرار و سپس به مثانه یا کلیه ها گسترش می یابند. (مجرای ادرار لوله کوچکی در آلت تناسلی است که ادرار از آن عبور می کند.) گاهی اوقات باکتری ها از قسمت دیگری از بدن از طریق جریان خون به دستگاه ادراری پخش می شوند. عفونت دستگاه ادراری در مردان کمتر از زنان است زیرا مجرای ادرار مردانه طولانی است و باعث می شود باکتری ها به مثانه گسترش یابند.

عفونت ادراری ممکن است ناشی از یک بیماری مقاربتی باشد. گاهی اوقات وجود سنگ در مجاری ادراری باعث انسداد جریان ادرار و ایجاد عفونت می شود. در مردان مسن، بزرگ شدن پروستات با جلوگیری از تخلیه کامل ادرار از مثانه می تواند باعث عفونت دستگاه ادراری شود. عفونت همچنین ممکن است در اثر استفاده از کاتتر مورد استفاده برای تخلیه مثانه یا تنگی مجرای ادرار ایجاد شود که باریک شدن مجرای ادرار توسط بافت اسکار ناشی از عفونت های قبلی یا روش های جراحی است.

در صورت ابتلا به دیابت یا مشکل پزشکی دیگری که بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد، ممکن است احتمال ابتلا به UTI بیشتر باشد.

علائم عفونت ادراری در مردان

علائم عفونت ادراری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • دفعات ادرار کردن
  • احساس نیاز فوری به ادرار کردن
  • درد و ناراحتی (سوزش) هنگام ادرار کردن
  • ترشح از آلت تناسلی (یعنی مایع شفاف یا مقدار کمی چرک از آلت تناسلی)
  • درد شکم
  • تب یا لرز
  • ادراری که کدر یا قرمز به نظر می رسد
  • کمر درد (عفونت پروستات ممکن است باعث کمردرد شود در حالی که عفونت کلیه ممکن است باعث کمردرد شود)

چگونه تشخیص داده می شود؟

بهترین متخصص اورولوژی در مورد علائم و سابقه پزشکی شما می پرسد. ممکن است آزمایش های آزمایشگاهی ادرار و ترشحات از مجرای ادرار و غده پروستات انجام دهید.

برای عفونت های جدی یا مکرر، ممکن است نیاز داشته باشید:

پیلوگرام داخل وریدی (IVP). IVP نوع خاصی از اشعه ایکس کلیه ها، حالب ها و مثانه است.
سونوگرافی برای مشاهده مجرای ادرار.
یک سیستوسکوپی این معاینه داخل مجرای ادرار و مثانه با یک ابزار کوچک روشن است. معمولاً توسط متخصصی به نام اورولوژیست انجام می شود.

درمان عفونت ادراری در مردان

UTI ها معمولا با آنتی بیوتیک درمان می شوند. پزشک شما همچنین ممکن است دارویی به نام پیریدیوم را برای تسکین سوزش و ناراحتی تجویز کند.

اگر عفونت باعث تب، درد یا استفراغ می شود یا عفونت شدید کلیه دارید، ممکن است لازم باشد برای درمان در بیمارستان بمانید.

مراقبت های بعد از درمان عفونت ادراری در مردان

با پزشک معالج خود مدام در ارتباط باشید. تمام آنتی بیوتیک هایی را که پزشک شما تجویز کرده است، حتی زمانی که احساس بهتری دارید، مصرف کنید. از مصرف داروهای باقی مانده از نسخه های قبلی خودداری کنید.
مایعات بیشتری بنوشید، به خصوص آب، تا به دفع باکتری ها از سیستم شما کمک کند.
اگر تب دارید:
برای کنترل تب آسپرین یا استامینوفن مصرف کنید. قبل از دادن هر دارویی حاوی آسپرین یا سالیسیلات به کودک یا نوجوان، با پزشک خود مشورت کنید. این شامل داروهایی مانند آسپرین کودک، برخی داروهای سرماخوردگی و پپتو بیسمول است. کودکان و نوجوانانی که آسپرین مصرف می کنند در خطر ابتلا به یک بیماری جدی به نام سندرم ری هستند.
دمای روزانه خود را ثبت کنید.
یک بطری آب گرم یا یک پد حرارتی الکتریکی در حالت کم می تواند به تسکین گرفتگی یا درد زیر شکم یا کمر کمک کند. پارچه ای بین پوست خود و بطری آب گرم یا پد گرمکن قرار دهید تا پوست تان نسوزد.
خیساندن در وان به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ممکن است به تسکین هر گونه درد کمر یا شکم کمک کند.
در صورت توصیه، قرار ملاقات بعدی خود را با پزشک خود نگه دارید.
داروهای بدون نسخه برای عفونت های دستگاه ادراری
نام های تجاری ذکر شده به عنوان نمونه به معنای کیفیت بهتر نسبت به مارک های دیگر نیست. معادل های عمومی نیز ممکن است وجود داشته باشد.
فقط طبق دستورالعمل روی بسته استفاده کنید، مگر اینکه پزشک معالج به شما دستور دیگری بدهد.
داروهای OTC ممکن است با سایر داروها تداخل داشته باشند یا در صورت داشتن داروی خاصی مضر باشند.

در نتیجه

اینگونه بتا موارد مراقبتی می توانید از سلامتی خود به خوبی محافظت کنید در غیر این صورت سلامتی این در گرانبهای را در معرض خطر ابتلا به انواع بیماری ها قرار می دهید که راهکار های درمانی آن ممکن است گاهی دشوار شود.

دکتر حامد رجایی

جراحی اورولوژی (جراحی کلیه و مجاری ادراری)
فوق تخصص و فلوشیپ سنگ های ادراری و اندریورولوژی (جراحی درون بین) لاپاراسکوپی پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *