۸ دقیقه

5 / 5. 1

سرطان بیضه چیست؟

سرطان بیضه

آنچه می خوانید...

سرطان بیضه چیست؟ افراد مبتلا به سرطان بیضه ممکن است علائم یا نشانه های مختلفی داشته باشند. اما گاهی اوقات، افراد مبتلا به سرطان بیضه هیچ کدام از علائم ظاهری ابتلا به این سرطان را ندارند و یا اینکه علت علائمی که دارند ممکن است یک وضعیت پزشکی متفاوت به غیر از سرطان باشد. بنابراین، داشتن علائمی که در ادامه ذکر می شوند به این معنا نیست که فردی که این علائم را داشته باشد قطعاً سرطان دارد.

معمولاً بزرگ شدن بیضه یا وجود یک توده کوچک یا ناحیه ای که سفت شده، از اولین علائم سرطان بیضه هستند. هرگونه توده، بزرگ شدن، سفتی، درد یا حساسیت باید در اسرع وقت توسط پزشک شما ارزیابی و معاینه شود. سایر علائم سرطان بیضه معمولاً تا زمانی که سرطان به سایر نقاط بدن گسترش یابد، ظاهر نمی شوند. یکی دیگر از بیماری های مرتبط با بیضه واریکوسل است که البته بهتر است بدانید درمان قطعی واریکوسل هم وجود دارد و آن واریکوسکتومی است.

علائم سرطان بیضه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

توده یا تورم بدون درد در هر دو بیضه: اگر تومور بیضه زود تشخیص داده شود، بزرگی آن به اندازه ی یک نخود می باشد، اما می تواند به مرور بسیار بزرگتر شود. درد، ناراحتی یا بی حسی در بیضه یا کیسه بیضه، با تورم و یا بدون تورم نیز می تواند از علائم این بیماری باشد.

داشتن احساسی عجیب در بیضه و یا احساس سنگینی در کیسه بیضه: به عنوان مثال یکی از بیضه ها ممکن است سفت تر از بیضه دیگر شود. یا سرطان بیضه ممکن است موجب بزرگ شدن بیضه و یا کوچک تر شدن اندازه ی آن شود. داشتن درد مبهم در قسمت تحتانی شکم یا کشاله ران و یا تجمع ناگهانی مایع در کیسه بیضه از نشانه های خطر ابتلا به سرطان بیضه می باشد.

حساس شدن یا رشد سینه ها: اگرچه نادر است، اما برخی از تومورهای بیضه هورمون هایی را ایجاد می کنند که باعث حساسیت سینه یا رشد بافت سینه ها می شوند، حالتی که ژنیکوماستی نامیده می شود.

درد در قسمت پایین کمر، تنگی نفس، درد قفسه سینه و وجود خون در بزاق و یا داشتن خلط خونی و یا بلغم نیز می توانند از علائم سرطان بیضه در مراحل بعدی و پیشرفته ی آن باشد.

تورم در یک یا هر دو پا و یا تنگی نفس ناشی از لخته شدن خون می تواند از علائم سرطان بیضه باشد. لخته شدن خون در یک ورید بزرگ ترومبوز وریدی عمقی یا DVT نامیده می شود. لخته شدن خون در شریان ریه را آمبولی ریه می نامند و باعث تنگی نفس می شود. برای برخی از افراد جوان یا میانسال، ایجاد لخته خون ممکن است یکی از علائم اولیه ی سرطان بیضه باشد.

بسیاری از علائم و نشانه های سرطان بیضه شبیه علائم ناشی از شرایط و بیماری هایی غیر از سرطان است. در ادامه در رابطه با این موارد صحبت می کنیم:

  • تغییر در اندازه ی بیضه و یا وجود توده در بیضه ها
  • کیستی به نام اسپرماتوسل که در اپیدیدیم ایجاد می شود. اپیدیدیم یک اندام کوچک متصل به بیضه است که از لوله های پیچ خورده ای تشکیل شده است که اسپرم را از بیضه دور می کند.
  • بزرگ شدن رگ های خونی بیضه که واریکوسل نامیده می شود.
  • تجمع مایع در غشای اطراف بیضه که هیدروسل نامیده می شود.
  • دهانه ای در عضله شکم که فتق نامیده می شود.
  • درد
  • عفونت: عفونت بیضه را ارکیت می نامند. عفونت اپیدیدیم نیز اپیدیدیمیت نامیده می شود. در صورت مشکوک بودن به عفونت، ممکن است پزشک برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز کند. اگر آنتی بیوتیک ها مشکل را حل نکنند، اغلب لازم است اقدامات لازم را برای معاینه و تشخیص سرطان بیضه انجام داد.
  • صدمه
  • پیچش

اگر در مورد تغییراتی که تجربه می کنید نگران هستید، لازم است که با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما علاوه بر سوالات دیگر از شما می پرسد که چه مدت و چند وقت یکبار این علائم را تجربه کرده اید. این کار به منظور کشف علت علائمی است که شما دارید.

در صورت تشخیص سرطان، تسکین علائم و عوارض آن بخش مهمی از مراقبت و درمان در این بیماری خواهد بود. این امر ممکن است مراقبت تسکینی یا مراقبت حمایتی از بیمار نامیده شود و اغلب اوقات بلافاصله پس از تشخیص سرطان، شروع می شود و در طول درمان نیز ادامه می یابد. حتماً در مورد علائمی که تجربه می کنید، از جمله علائم جدید یا تغییرات علائم قبلی خود، با تیم مراقبت های پزشکی تان صحبت کنید.

دلایل ابتلا به سرطان بیضه

در بیشتر موارد علت ابتلا به سرطان بیضه مشخص نیست. پزشکان زمانی به ابتلای فرد به سرطان پی می برند که متوجه تغییراتی در سلول های سالم در بافت بیضه ها شوند. سلول های سالم الگوی رشد و تقسیم منظمی دارند و به این ترتیب عملکرد طبیعی بدن را حفظ می کنند.

اما گاهی اوقات برخی از سلول ها دچار ناهنجاری هایی می شوند و این امر باعث می شود رشد برخی سلول ها از کنترل خارج شود. به این صورت که به طور نامنظم هم چنان این رشد و تکثیر غیر عادی ادامه دارد. سلول های انباشته شده در بیضه به مرور توده ای سرطانی تشکیل می دهند. تقریباً همه سرطان های بیضه در سلول های زایا شروع می شوند – سلول های زایا سلول هایی در بیضه ها هستند که اسپرم نا بالغ تولید می کنند. علت غیرطبیعی شدن سلول های زایا و تبدیل شدن آن ها به سرطان هنوز دقیقاً مشخص نیست.

درمان سرطان بیضه

در ابتدا بهتر است بدانید که بسته به میزان شدت و سرعت تشخیص پزشک معالج تان نوع انتخاب گزینه های درمانی تان متفاوت بوده است و با کمک از بهترین متخصص اورولوژی در شهر محل سکونت تان می توانید به بهنرین نتیجه ممکن را به دست آورید اینونه با انتخابی صحیح و دقیق می تواند از سلامتی خود به خوبی محافظت کنید.

  1. ارکهکتومی رادیکال


این جراحی شامل برداشتن بیضه و طناب اسپرماتیک در جایی است که از بدن خارج می شود تا اکثر سرطان های موضعی بیضه را تشخیص داده و درمان کند. برای مردانی که سرطان آن ها از بیضه سرایت کرده است و مبتلا به سرطان بیضه متاستاتیک (در نقاط دیگر بدن) یا سرطان در غدد لنفاوی بافت صفراوی هستند، ارکهکتومی رادیکال اولین گام مهم در تشخیص و مدیریت بیماری است.

۲. ارکیکتومی جزئی


برخلاف ارکهکتومی رادیکال، تنها قسمتی از بیضه برداشته می شود. قبل از انجام عمل جراحی برای محافظت از بیضه ها باید در مورد انتظارات و نتایج احتمالی در اتاق عمل با بیمار و خانواده وی مشاوره گسترده ای انجام شود.

سرطان بیضه الگوی گسترش بسیار قابل پیش بینی دارد. ناحیه فرود اولیه برای متاستازهای ناشی از سرطان بیضه، غدد لنفاوی retroperitoneum است ناحیه اطراف و بین آئورت و ورید اجوف تحتانی در سطح کلیه ها. بنابراین، کالبد شکافی غدد لنفاوی (RPLND) یک گزینه مهم جراحی برای مردان مبتلا به سرطان بیضه است.

۳. شیمی درمانی

شیمی درمانی بسیاری از مردان مبتلا به سرطان پیشرفته بیضه را که به بیضه ها گسترش یافته است درمان می کند. شیمی درمانی معمولاً شامل یک داروی حاوی پلاتین (به عنوان مثال، کربوپلاتین، سیس پلاتین) است و بسته به مرحله بیماری می تواند برای یک یا چند دوره انجام شود. شیمی درمانی توسط یک انکولوژیست پزشکی تجویز می شود.

۴. پرتو درمانی

پرتودرمانی برای مردان مبتلا به مرحله دوم سمینوم استفاده می شود. میزان موفقیت اشعه بسیار عالی است، اما ممکن است با مسمومیت های طولانی مدت مانند سرطان های دوم و بیماری های قلبی و عروقی اولیه مرتبط باشد. پرتودرمانی توسط یک انکولوژیست پرتودرمانی تجویز می شود.

۵. حفاظت از سرما

بهترین راه برای حفظ باروری، بانکداری اسپرم قبل از شروع درمان سرطان است. حتی اگر آمادگی تشکیل خانواده را ندارید، اسپرم می تواند سال ها ذخیره شود. آزمایشگاه های مورد نیاز قبل از سرمازدگی اسپرم: HIV، هپاتیت B، هپاتیت C، واکنش سریع پلاسما (RPR).

پیشگیری بهتر از درمان است

شاید جمله ای کلیشه ای به نظر برسد اما عمل و انجام آن بسیار مهم است طوری از به راحتی می توانید با کمک رعایت یکسری موارد از سلامتی خود محافظت کنید.

سرطان بیضه قابل پیشگیری نیست اما هرچه زودتر تشخیص داده شود احتمال درمان آن بیشتر است. خودآزمایی منظم ممکن است ساده ترین راه برای تشخیص وجود این نوع سرطان باشد. با این حال، افراد نگران باید در مورد بهترین روش با پزشک صحبت کنند.

به گفته کلینیک مایو، دوش (یا حمام) بهترین مکان برای انجام خودآزمایی است زیرا گرما کیسه بیضه را شل می کند و پیدا کردن هر چیز نامنظم را آسان تر می کند. جلوی آینه به دنبال علائم تورم کیسه بیضه باشید. با استفاده از هر دو دست، شست ها را در بالای بیضه قرار دهید و انگشت اشاره و وسط را در زیر قرار دهید. بیضه را بین انگشتان دست و شست حرکت دهید و به شکل و حس آن توجه کنید. بیضه های سالم در لمس محکم، صاف و بیضی شکل هستند. نگران تفاوت جزئی در اندازه بین بیضه ها نباشید.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی بر آن شد هر چه در مورد این نوع بیماری خطرناک نیاز بود بدانید در اختیارتان قرار بگیرد تا با دید و دقت نظری بیشتری نسبت به انجام چکاپ های دوره ای و تشخیص های به هنگام اقدام کنید تا روند درمانی سریع تر آغاز و هم چنین از بروز سایر بیماری های وخیم پیشگیری کرد.

دکتر حامد رجایی

جراحی اورولوژی (جراحی کلیه و مجاری ادراری)
فوق تخصص و فلوشیپ سنگ های ادراری و اندریورولوژی (جراحی درون بین) لاپاراسکوپی پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *