Search
Close this search box.
۵ دقیقه

5 / 5. 1

درمان زگیل تناسلی در آقایان

درمان زگیل تناسلی

آنچه می خوانید...

درمان زگیل تناسلی چگونه انجام می‌شود؟ قاتل زگیل تناسلی چیست؟ چه پمادهایی برای درمان زگیل تناسلی مردان استفاده می‌شود؟ سریع ترین روش درمان این بیماری چه روشی است؟ برای درمان صد در صد زگیل تناسلی باید به چه پزشکی مراجعه کرد؟

برای درمان زگیل تناسلی راه‌ها و روش‌های مختلفی وجود دارد که در این مقاله به آن‌ها پرداخته‌ایم. برای از بین بردن ویروس ایجادکننده‌ی زگیل تناسلی نیز باید بگوییم، گرچه سیستم ایمنی بدن نیز برای پاکسازی بدن از بیماری زگیل تناسلی تلاش می‌کند، اما هنوز هیچ درمان قطعی برای آن وجود ندارد. به همین دلیل ممکن است زگیل های تناسلی پس از درمان، دوباره ظاهر شده و بازگشت داشته باشند.

درمان زگیل تناسلی مردانه

انواع روش های درمان زگیل تناسلی

معمولا پزشکان برای درمان زگیل تناسلی مردانه از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند. آن‌ها ممکن است زگیل را بردارند یا از قرص برای رفع زگیل کمک بگیرند. جراحی هم به عنوان قاتل زگیل تناسلی شناخته شده است که در سریعترین زمان این مشکل را برطرف می‌کند. مهم‌ترین روش‌های درمان این مشکل عبارتند از:

جراحی زگیل تناسلی

این روش زمانی به کار گرفته می‌شود که زگیل تناسلی بیش از حد بزرگ شده باشد. روش‌هایی همچون روش الکترو کوتر، روش جراحی سرپایی و برداشتن زگیل با بی حسی موضعی در زیر مجموعه روش‌های جراحی این عارضه طبقه بندی می‌شوند که در ادامه به آن‌ها پرداخته‌ایم:

  • جراحی سرپایی

جراحی سرپایی برای برداشتن زگیل تناسلی، روش مناسب دیگری است که در صورت تشخیص بهترین متخصص اورولوژی در تهران، انجام خواهد شد. این روش درمانی زگیل تناسلی که ممکن است به بیهوشی موضعی و یا عمومی نیاز داشته باشد، کمی درد بعد از انجام آن را برای بیمار به همراه خواهد داشت.

  • الکتروکوتر

یک روش مناسب برای برداشتن توده‌های پوستی شامل زگیل تناسلی است که در آن از جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل استفاده می‌شود. در این روش، جریان برق از طریق سوزنی که داخل زگیل قرار گرفته است، آن را گرم کرده و این گرمای ناشی از جریان الکتریسته، به حذف و برطرف شدن زگیل تناسلی به خوبی کمک می‌کند. البته در این روش جریان برق وارد بدن بیمار نخواهد شد و نگرانی از این بابت نیز نخواهید داشت و تنها ممکن است پس از انجام آن، کمی درد و تورم داشته باشید.

  • لیزر درمانی زگیل تناسلی

این روش که به عنوان یک روش ایمن و موثر در درمان زگیل تناسلی شناخته شده است، هزینه بالاتری نسبت به سایر روش‌ها دارد. این روش که ممکن است عوارض جانبی از جمله زخم و درد را برای فرد به همراه داشته باشد، عموما برای درمان زگیل‌ های گسترده و سرسخت در نظر گرفته می‌شود.

دارو درمانی برای رفع زگیل تناسلی

داروها، پمادها و قرص‌هایی که به منظور از بین بردن زگیل تجویز می‌شوند هم نقش زیادی در نابود کردن زگیل تناسلی مردانه دارند. بهترین قرص برای زگیل تناسلی مردان قرص پاورفیت است که در تمامی داوخانه‌ها هم ‌وجود دارد.‌ قرص سایمتیدین نیز می‌تواند زگیل تناسلی را به خوبی از بین ببرد. اگر نمی‌توانید قرص مصرف کنید، پزشک پماد آلدرا را برایتان تجویز خواهد کرد. این پماد باید به مدت ۶ الی ۱۰ ساعت در قسمت تناسلی باقی بماند تا اثر بخش باشد.

کرایوتراپی یا فریز کردن زگیل تناسلی

از دیگر روش‌هایی که برای از بین بردن زگیل تناسلی مردانه پیشنهاد شده است، فریز کردن و یا کرایوتراپی زگیل تناسلی است. در این روش مقداری از نیتروژن مایع در اختیار بیمار قرار می‌گیرد و بیمار می‌بایست هر روز هفته از آن استفاده کند. با پایان یافتن دوره درمان،  زگیل‌ها و توده‌های ناحیه تناسلی هم از بین خواهند رفت. ممکن است در روش فریز کردن شما دچار سوزش یا خارش بشوید. این طبیعی است و پس از مدتی از بین می‌رود.

پس از کرایوتراپی، همزمان با بهبود پوست و شکل‌گیری پوست جدید، زائده‌ها و ضایعات ناشی از زگیل تناسلی نیز، برطرف خواهد شد. این روش درمانی همچنین ممکن است به تکرار نیاز داشته باشد و از جمله عوارض آن نیز، می‌توان به درد و تورم اشاره کرد.

نکات مهم در درمان زگیل تناسلی

هر چه زودتر زگیل تناسلی درمان شود، راحت تر از بین می رود. نوع درمان شما بستگی به نوع زگیل های شما و محل زگیل ها دارد.
ممکن است چندین هفته طول بکشد تا درمان موثر واقع شود. در این مدت، ممکن است به شما توصیه شود که از صابون ها، کرم ها و لوسیون هایی که باعث تحریک پوست می شوند اجتناب کنید. همچنین ممکن است به شما توصیه شود تا زمانی که شما یا همسرتان درمان خود را تمام نکرده اید و زگیل ها از بین نرفته اند، رابطه جنسی نداشته باشید.

اگرچه این درمان ها می توانند خود زگیل ها را از بین ببرند، اما هیچ درمانی برای ویروس ایجاد کننده زگیل وجود ندارد. با این حال، بدن برخی افراد قادر است ویروس را با گذشت زمان پاک کند.

قبل از استفاده از درمان زگیل تناسلی، همیشه باید با یک متخصص مشورت کنید. بسیاری از درمان های زگیل طوری طراحی شده اند که برای دست و پا مورد استفاده قرار می گیرند و نباید در دستگاه تناسلی شما استفاده شوند.

افراد مبتلا به HIV نیز ممکن است بیشتر به زگیل تناسلی مبتلا شوند یا موارد شدیدتر زگیل تناسلی داشته باشند. این امر به ویژه در مورد افرادی که تحت درمان نیستند، صادق است. اگر سیستم ایمنی بدن شما ضعیف‌تر است، در برابر عفونت‌هایی مانند زگیل تناسلی آسیب پذیرتر هستید.

دکتر حامد رجایی

جراحی اورولوژی (جراحی کلیه و مجاری ادراری)
فوق تخصص و فلوشیپ سنگ های ادراری و اندریورولوژی (جراحی درون بین) لاپاراسکوپی پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *