۸ دقیقه

5 / 5. 1

زگیل تناسلی چیست؟

در مورد زگیل تناسلی چه می دانید؟!

آنچه می خوانید...

زگیل تناسلی در اثر ویروسی ایجاد می شود که می تواند از طریق تماس نزدیک تناسلی، از جمله رابطه جنسی بدون کاندوم منتقل شود.
آنها شبیه توده ها یا توده های کوچک به نظر می رسند و معمولاً در اطراف آلت تناسلی، واژن، مقعد یا بالای ران ها یافت می شوند.
اگر فکر می کنید ممکن است زگیل تناسلی داشته باشید، مهم است که آن ها را توسط یک متخصص متبحر در این زمینه بررسی کنید.
خود زگیل ها قابل درمان و برداشتن هستند، اما ویروس ایجاد کننده آن ها قابل درمان نیست.
بهترین راه پیشگیری از زگیل تناسلی استفاده از کاندوم و سد دندان برای رابطه جنسی است.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل های تناسلی کوچک، برجسته و معمولاً بدون درد هستند. آن ها توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند که می توانند از طریق رابطه جنسی بدون کاندوم منتقل شوند. بیش از ۱۰۰ گونه مختلف HPV وجود دارد. فشار HPV که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود با سویه ای که باعث سرطان دستگاه تناسلی می شود مانند: سرطان دهانه رحم متفاوت است. HPV که باعث زگیل می شود با سرطان ارتباطی ندارد و هیچ مشکل جدی برای سلامتی ایجاد نمی کند. خود زگیل ها قابل درمان هستند و برطرف می شوند.

علائم زگیل تناسلی چیست؟

زگیل های تناسلی می توانند به صورت زگیل منفرد یا چند زگیل در یک خوشه ظاهر شوند.

علائم عبارتند از:

یک یا چند برآمدگی یا توده کوچک، گوشتی یا خاکستری بدون درد در اطراف واژن، آلت تناسلی، مقعد یا قسمت فوقانی ران
خارش یا خونریزی از ناحیه تناسلی یا مقعد
تغییر در جریان عادی دفع ادرار که برطرف نمی شود.
توجه داشته باشید که زگیل ها در صورت داخلی بودن (داخل واژن یا مقعد) دشوار است و بسیاری از افراد مبتلا به ویروس HPV که باعث زگیل تناسلی می شود، هیچ علامتی ندارند یا نمی دانند که به آن مبتلا هستند.

علائم زگیل تناسلی می تواند هفته ها، ماه ها یا سال ها پس از تماس با ویروس ایجاد کننده آن ها ظاهر شود.

اگر علائم زگیل تناسلی دارید، مهم است که برای بررسی آن ها به بهترین متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

چگونه به زگیل تناسلی مبتلا می شویم؟

زگیل تناسلی می تواند از طریق رابطه جنسی مقعدی یا مقعدی بدون کاندوم و با استفاده از اسباب بازی های جنسی منتقل شود. این ویروس از طریق تماس نزدیک دستگاه تناسلی منتقل می شود، به این معنی که اگر با اندام تناسلی خود با فردی تماس بگیرید، حتی اگر جنسیت نفوذی یا انزال نداشته باشید، می توانید زگیل بگیرید و منتقل شوید.

اگرچه نادر است، اما زگیل تناسلی می تواند از طریق رابطه دهانی نیز منتقل شود و بر دهان و گلو تأثیر بگذارد.

شما فقط می توانید از شخص دیگری که ویروس دارد زگیل تناسلی بگیرید، اما توجه داشته باشید که همه از وجود آن مطلع نیستند. اگر زگیل ها داخلی باشند، ممکن است کسی متوجه آن ها نشود و افراد حتی در صورت عدم وجود علائم، ویروس را منتقل کنند.

شما نمی توانید از بوسه، در آغوش گرفتن، استخر شنا، استفاده مشترک از حوله یا کارد و چنگال به زگیل تناسلی مبتلا شوید.

اگر زنی در دوران بارداری زگیل تناسلی داشته باشد، این خطر وجود دارد که او در هنگام تولد به نوزاد خود منتقل کند. این امر چندان رایج نیست، اما مهم است که زنان باردار در صورت مشاهده علائم از مشاوره از یک متخصص کمک بگیرند.

چگونه از زگیل تناسلی جلوگیری می کنید؟

بهترین راه پیشگیری از زگیل تناسلی استفاده از کاندوم برای رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی است. اگر لوازم جنسی را به مشترک دارید، باید برای هر یک از طرفین خود کاندوم جدیدی بپوشانید و بین استفاده شستشو دهید.

اگر علائمی دارید که می تواند زگیل تناسلی باشد ، باید برای معاینه به کلینیک بهداشت مراجعه کنید. اگر زگیل تناسلی دارید ، ممکن است به شما توصیه شود که در حین درمان از رابطه جنسی اجتناب کنید. اگر رابطه جنسی دارید، مطمئن شوید که زگیل ها با کاندوم پوشانده شده اند. حتی پس از از بین رفتن زگیل ها، این ناحیه از پوست باید با کاندوم پوشانده شود. هنوز می توانید ویروس را تا سه ماه پس از ناپدید شدن زگیل ها منتقل کنید. در صورت سرایت عفونت به ناحیه اطراف، از مالیدن یا دست زدن به زگیل خودداری کنید. اگر متوجه شدید که مبتلا به زگیل تناسلی هستید، همسر شما نیز باید معاینه شود.

صحبت کردن در مورد سلامت جنسی با شرکای خود و اطلاع رسانی به یکدیگر در مورد علائم یا عفونت ها به شما کمک می کند که چگونه با هم رابطه جنسی ایمن تری داشته باشید.

کاهش تعداد شرکای جنسی شما همچنین می تواند به شما در کاهش خطر ابتلا به عفونت های مقاربتی مانند زگیل تناسلی کمک کند. اگر با چندین شریک جنسی رابطه جنسی دارید، استفاده از کاندوم و آزمایش منظم STI از اهمیت بیشتری برخوردار است.

کاندوم بهترین نوع محافظت در برابر بیماریهای مقاربتی و حاملگی است. سایر داروهای ضد بارداری از جمله قرص های ضد بارداری از زگیل تناسلی جلوگیری نمی کند، همچنین PrEP نیز از آن جلوگیری نمی کند.

واکسن HPV، که برای محافظت در برابر اشکال جدی تر HPV ساخته شده است، همچنین می تواند از زگیل تناسلی جلوگیری کند. واکسن تضمین نمی کند که در آینده دچار زگیل تناسلی نشوید، اما خطر شما را کاهش می دهد. بهتر است قبل از شروع رابطه جنسی واکسن بزنید.

از یک متخصص متبحر بخواهید تا دریابد که آیا می توانید واکسن HPV را در جایی که هستید دریافت کنید.

یا می توان از نظر زگیل تناسلی آزمایش داد؟

بله – یک متخصص اورولوژی معمولاً با بررسی زگیل ها آن ها را تشخیص می دهد. آن ها ممکن است با مشاهده داخل واژن و یا مقعد، زگیل های پنهان را بررسی کنند. اگر مشکل ادرار دارید، متخصص ممکن است به مجرای ادرار (لوله ای که از مثانه شما ادرار می کند) نگاه کند.

این معاینه نباید دردناک باشد و اگر شما احساس راحتی بیشتری می کنید، می توانید شخصی را برای قرار ملاقات با خود همراه داشته باشید. این چیزی نیست که باید از آن خجالت بکشید، به یاد داشته باشید که متخصص این کار را همیشه انجام می دهد.

زگیل تناسلی چگونه درمان می شود؟

هر چه زودتر زگیل تناسلی درمان شود، راحت تر از بین می رود. دو نوع اصلی درمان زگیل تناسلی وجود دارد. نوع درمان شما بستگی به نوع زگیل های شما و محل زگیل ها دارد. درمان ها عبارتند از:

استفاده از کرم ، لوسیون یا مواد شیمیایی روی زگیل ها
برداشتن زگیل تناسلی با کرایوتراپی و یا گرم کردن آن ها.
ممکن است چندین هفته طول بکشد تا درمان موثر واقع شود. در این مدت، ممکن است به شما توصیه شود که از صابون ها، کرم ها و لوسیون هایی که باعث تحریک پوست می شوند اجتناب کنید. همچنین ممکن است به شما توصیه شود تا زمانی که شما یا همسرتان درمان خود را تمام نکرده اید و زگیل ها از بین نرفته اند، رابطه جنسی نداشته باشید.

اگرچه این درمان ها می توانند خود زگیل ها را از بین ببرند، اما هیچ درمانی برای ویروس ایجاد کننده زگیل وجود ندارد. با این حال، بدن برخی افراد قادر است ویروس را با گذشت زمان پاک کند.

قبل از استفاده از درمان زگیل تناسلی، همیشه باید با یک متخصص مشورت کنید. بسیاری از درمان های زگیل طوری طراحی شده اند که برای دست و پا مورد استفاده قرار می گیرند و نباید در دستگاه تناسلی شما استفاده شوند.

زگیل تناسلی و بارداری

ممکن است زنان باردار در هنگام زایمان زگیل تناسلی را به نوزادان خود منتقل کنند، اما این مورد نادر است. اگر باردار هستید و فکر می کنید ممکن است زگیل تناسلی داشته باشید، با پزشک خود صحبت کنید. آن ها می توانند به شما توصیه کنند که از کدام روش درمانی استفاده کنید، زیرا همه درمان های موجود برای زنان باردار مناسب نیست.

زگیل تناسلی، HIV و سلامت جنسی
اگر زگیل تناسلی دارید، باید HIV و سایر بیماریهای مقاربتی را نیز آزمایش کنید. داشتن بیماری مقاربتی، از جمله زگیل تناسلی، می تواند خطر ابتلا به HIV را افزایش دهد. این به این دلیل است که داشتن STI باعث می شود HIV راحت تر وارد بدن شما شود و باعث عفونت شود.

نتیجه گیری

افراد مبتلا به HIV نیز ممکن است بیشتر به زگیل تناسلی مبتلا شوند یا موارد شدیدتر زگیل تناسلی داشته باشند. این امر به ویژه در مورد افرادی که تحت درمان نیستند یا تعداد CD4 پایین تری دارند صادق است. اگر سیستم ایمنی بدن شما ضعیف تر است، در برابر عفونت ها مانند زگیل تناسلی آسیب پذیرتر هستید.

اگر با HIV زندگی می کنید و تحت درمان زگیل تناسلی قرار می گیرید، با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که این دارو بر درمان ضد رتروویروسی شما (ART) تأثیر نمی گذارد.

دکتر حامد رجایی

جراحی اورولوژی (جراحی کلیه و مجاری ادراری)
فوق تخصص و فلوشیپ سنگ های ادراری و اندریورولوژی (جراحی درون بین) لاپاراسکوپی پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *