Search
Close this search box.
۶ دقیقه

4 / 5. 2

آشنایی با چگونگی درمان انزال زودرس

درمان زود انزالی

آنچه می خوانید...

درمان زود انزالی از چه راه‌هایی صورت می‌گیرد؟ زود انزالی شدید درمان دارد یا خیر؟ برای درمان زود انزالی چه بخوریم؟ قویترین راه درمان زود انزالی چیست؟ ساده ترین روش درمان زود انزالی چیست؟ چه داروها و قرص هایی برای درمان زود انزالی وجود دارد؟ برای برطرف کردن زود انزالی چه اقداماتی لازم است انجام شود؟

زود انزالی، انزال زودرس و یا زود ارضایی نوعی اختلال عملکرد جنسی و یک مشکل شایع در میان مردان بوده و زمانی رخ می‌دهد که فرد زودتر از زمان مورد انتظار خود، به ارگاسم می‌رسد. در واقع در زود انزالی، فرد هیچ گونه کنترلی بر انزال و ارگاسم خود نداشته و قبل از نزدیکی و یا مدت زمان بسیار کوتاهی بعد از تحریک شدن و انجام رابطه جنسی، به انزال و ارگاسم رسیده و توانایی خود برای ارضای شریک جنسی خود را نیز، از دست می‌دهد.

انزال زودرس می‌تواند یک تجربه ناامید کننده برای شما و شریک جنسی شما باشد و لذت زندگی جنسی شما را کاهش دهد. با این حال، خبر خوب این است که این اختلال جنسی، معمولاً قابل درمان است.

چه روش هایی برای درمان زود انزالی آقایان وجود دارد؟

زود انزالی که عموما در اثر عواملی مانند نگرانی‌های عاطفی، استرس، اضطراب و یا قرارگیری در معرض عوامل استرس‌زا ایجاد می‌شود، از طریق روش های درمانی مانند رفتار درمانی، مشاوره و مصرف برخی از داروها برطرف خواهد شد. در ادامه به برخی از روش های موثر در درمان زود انزالی اشاره کرده‌ایم:

روان درمانی زود انزالی

مشکل زود انزالی معمولا به دلایل زیادی از جمله استرس، داشتن افسردگی، داشتن تجربیات آزار دهنده و ناخوشایند مثل تجاوز و … که همه ریشه روانشناختی دارند، نشات می‌گیرد. به همین دلیل، روان درمانی در کاهش و درمان زود انزالی می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.  روان درمانی معمولا به صورت زوج درمانی به کمک تراپیست و متخصصین در این زمینه انجام می‌شود.  نکته ای که بهتر است جدی بگیرید شرکت مداوم در جلسات مشاوره و کمک بسیار تاثیرگذار روان درمانی در کاهش دادن زودانزالی مردان است. با برگزاری منظم جلسات بدون تاخیر و گذشت زمان لازم، آهسته آهسته روان درمانی تاثیر خود را روی فرد می‌گذارد. توجه داشته باشید که حضور هر دو نفر مرد و زن در این جلسات و با هم الزامی است.

یکی از تکنیک های روان درمانی که برای رفع زودانزالی به شما کمک می‌کند، منحرف کردن افکار هنگام تحریک شدن از نظر جنسی است. توجه کردن به مسائل غیر جنسی هنگام نزدیکی و تحریک شدن، سبب می‌شود تا انزال خود را به تاخیر انداخته و زمان رسیدن به ارگاسم را افزایش دهید.

افزون بر روان درمانی، رفتار درمانی نیز از جمله روش های موثر برای رفع زود انزالی است که خود شامل روش‌ها و اقدامات مختلفی برای به تاخیر انداختن ارگاسم بوده و در ادامه به برخی از روش‌های آن پرداخته‌ایم:

نگه داشتن انزال برای درمان زود انزالی

نگه داشتن انزال برای درمان انزال زودرس، یکی از تکنیک‌های موثر در درمان این عارضه بوده که برای انجام آن باید آلت تناسلی خود را تا نزدیک شدن به نقطه ارگاسم تحریک کرده و سپس برای حدود ۳۰ ثانیه تحریک را متوقف کنید. بهتر است این تکنیک را که با عنوان روش شروع و توقف نیز شناخته می‌شود، برای سه تا چهار بار قبل از رسیدن به ارگاسم تکرار کرده و انجام این تمرین را تا زمانی که کنترل انزال خود را به دست بیاورید، ادامه دهید.

بیشتر بخوانید: انزال معکوس

فشار درمانی برای درمان زود انزالی

در این تکنیک نیز باید آلت تناسلی خود را تا نزدیکی نقطه ارگاسم تحریک کرده و سپس، سر آلت تناسلی خود را برای مدت زمانی در حدود ۳۰ ثانیه فشار دهید تا نعوظ خود را از دست بدهید. این کار را تا قبل از به ارگاسم رسیدن، چند بار دیگر تکرار کنید. این تکنیک به شما کمک می‌کند تا توانایی و کنترل خود در به تعویق انداختن ارگاسم را به دست آورید.

مشاوره برای درمان زود انزالی

اگر علت انزال زودرس شما روانی، عاطفی یا به دلیل مسائل مربوط به رابطه است، به دلیل اضطراب، افسردگی، استرس، احساس گناه در رابطه، از یک روانشناس، یا درمانگر جنسی کمک بگیرید.

دارو درمانی برای انزال زودرس

ممکن است چندین نوع دارو امتحان شود. داروهای ضد افسردگی، به ویژه مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین مانند سیتالوپرام (Celexa®️)، اسیتالوپرام (Lexapro®️)، فلوکستین (Prozac®️)، پاروکستین (Paxil®️) و سرترالین (Zoloft®️) یا کلومیپرامین (Anafranil®️) ضد افسردگی سه حلقه ای می توانند کمک کنند. حتماً عوارض جانبی این داروها را با اورولوژیست خود در میان بگذارید تا مطمئن شوید که برای شما مناسب است.

کرم و اسپری تاخیری برای درمان انزال زودرس

استفاده از برخی کرم ‌ها و اسپری ‌های تاخیری و بی‌حس‌کننده بر روی سر و ساقه آلت تناسلی، به شما کمک می‌کند تا حساسیت کمتری در آلت تناسلی خود داشته و از این طریق، انزال خود را به تعویق بیندازید. این راهکار در واقع یک راهکار درمانی موقت بوده و نباید آن را به عنوان راهی برای حل مشکل زود انزالی، درمان واقعی و یا درمان پزشکی زود انزالی در نظر گرفت.

کاندوم برای درمان زودانزالی

استفاده از کاندوم نیز یکی دیگر از روش های درمان زود انزالی است؛ چرا که استفاده از آن هنگام برقراری رابطه جنسی سبب کمتر شدن حساسیت و اصطکاک آلت تناسلی شده و در واقع استفاده از کاندوم از این طریق، به رفع زود انزالی و طولانی‌تر شدن زمان انزال مردان کمک می‌کند. ضمن آن که می‌توانید از کاندوم های تاخیری استفاده کنید که حاوی بی حس کننده‌هایی مانند لیدوکائین بوده و برای تخیر در زود انزالی به خوبی به شما کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: درمان اختلالات جنسی در مردان

چه زمانی برای زود انزالی به پزشک مراجعه کنیم؟

زود انزالی یا همان انزال زودرس ممکن است به صورت دوره‌ای و گاهی از مواقع ایجاد شود که می‌توان گفت در این صورت، طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد. اما اگر زود انزالی در موارد حاد و شدید بوده و در بیشتر مواقع در روابط جنسی خود، آن را تجربه می‌کنید و یا این موضوع سبب کاهش لذت جنسی شما شده و یا بر روی روابط عاطفی شما اثرگذار بوده است، باید حتما نسبت به درمان و برطرف کردن زود انزالی اقدام کرده و به بهترین متخصص اورولوژی در تهران مراجعه کنید. از جمله علائم و نشانه‌هایی که می‌توانید به کمک آن‌ها متوجه حاد بودن زود انزالی شده و نسبت به درمان آن اقدام کنید عبارت است از:

  • احساس عدم اعتماد به‌نفس، اضطراب و نگرانی
  • تجربه مداوم انزال زودرس و زود انزالی در بازه‌های زمانی کوتاه
  • احساس انزوای جنسی و ناتوانایی در برقراری رابطه جنسی لذت‌بخش

دکتر حامد رجایی

جراحی اورولوژی (جراحی کلیه و مجاری ادراری)
فوق تخصص و فلوشیپ سنگ های ادراری و اندریورولوژی (جراحی درون بین) لاپاراسکوپی پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *