Search
Close this search box.
۷ دقیقه

5 / 5. 1

تست یورودینامیک

تست یورودینامیک چیست؟

آنچه می خوانید...

تست یورودینامیکی برای تشخیص بی اختیاری ادرار یا سایر علائم ادراری استفاده می شود. اکثر آزمایشات مربوط به توانایی مثانه در نگه داشتن ادرار و سپس آزادسازی کامل آن بدون توقف است. تست های یورودینامیک برای تشخیص بیمارانی که بی اختیاری ادرار یا سایر علائم دستگاه ادراری تحتانی دارند استفاده می شود. این آزمایش ها هم برای آقایان و هم برای خانم ها انجام می شود. از تست‌های ایورودینامیکی برای اندازه‌گیری موارد زیر استفاده می‌شود:

عملکرد اعصاب و عضلات

فشار در اطراف و درون مثانه

نرخ جریان و عوامل دیگر

این آزمایش‌ها نشان می‌دهند که مثانه، اسفنکترها و مجرای ادرار چقدر خوب ادرار را نگه داشته و دفع می‌کنند.

چه علائمی ممکن است باعث شود که پزشک شما آزمایش های یورودینامیک را تجویز کند؟

این آزمایش ها برای تشخیص مشکلات در دستگاه ادراری تحتانی شما انجام می شود. دستگاه ادراری سیستم تخلیه بدن برای دفع مواد زائد و مایعات اضافی است. نتایج آزمایش یورودینامیک به شما و پزشکتان کمک می کند تا بهترین درمان را پیدا کنید.

بیشتر آزمایش‌های اورودینامیک برای کشف میزان نگهداری ادرار در مثانه و میزان خالی بودن ادرار انجام می‌شود. مثانه باید بتواند ادرار را به طور ثابت خارج کند به طوری که تمام آن تخلیه شود. مثانه شما ممکن است بدون اینکه لازم باشد منقبض شود (فشرده شود) و در نتیجه منجر به نشت ادرار شود.

پزشک شما ممکن است این آزمایشات را در صورت داشتن موارد زیر تجویز کند:

هر نوع نشت یا بی اختیاری ادرار.

داشتن احساس ادارار داشتن غیر عادی و تکرر ادرار.

درد هنگام ادرار یا بسیاری از عفونت ادراری در مردان.

مشکلات شروع ادرار یا تخلیه کامل مثانه.

علائمی مانند این ها نشان می دهد که ممکن است در دستگاه ادراری تحتانی خود مشکل داشته باشید.

چند تست با یورودینامیک انجام می شود؟

تست های یورودینامیک عبارتند از:

سیستومتری، اندازه گیری فشار نقطه نشتی و مطالعه جریان فشار.

الکترومیوگرافی.

اوروفلومتری.

اندازه گیری باقیمانده ادرار پس از خروج.

چند تست با یورودینامیک انجام می شود؟

چگونه برای آزمایش یورودینامیک آماده شویم؟

اکثر این تست ها نیاز به برنامه ریزی خاصی ندارند. اما برای برخی از این ها ممکن است از شما خواسته شود قبل از انجام آزمایش مایعات بنوشید تا مثانه شما پر شود.

تست های یورودینامیک ویدیویی

سیستومتری

تست سیستومتریک یا سیستومتروگرام آزمایشی است که از کاتتر برای اندازه گیری فشار داخل مثانه استفاده می کند. این آزمایش می تواند نشان دهد که مثانه چقدر می تواند ادرار نگه دارد، مثانه شما تا چه اندازه الاستیک است و چه زمانی احساس نیاز به ادرار می کنید. این آزمایش می تواند انقباضات یا اسپاسم غیر طبیعی عضله دترسور (عضله صاف در دیواره مثانه) را در حالی که مثانه در حال پر شدن است اندازه گیری کند. در حالی که ممکن است احساس کنید کاتتر وارد مجرای ادرار شده است، اما این آزمایش آسیبی برای شما ندارد. کاتتر یک لوله کوچک و انعطاف پذیر است.

در طول آزمایش سیستومتری، اگر مثانه هنگام پر شدن مثانه برای سیستومتروگرام، مثانه منقبض شود، یک مانومتر می تواند فشار را در نقطه نشتی اندازه گیری کند. ولی ممکن است از شما خواسته شود در حین پر شدن مثانه سرفه کنید یا زور بزنید تا بتوان نقطه فشار (فشار نقطه نشتی) را اندازه گیری کرد.

در پایان سیستومتروگرام از شما خواسته می شود مثانه خود را خالی کنید. مانومتر فشار مثانه و سرعت جریان فشار ادرار شما را اندازه گیری می کند (اندازه گیری جریان فشار). در مردان، نتایج این آزمایش ممکن است نشان دهنده بزرگی پروستات باشد که می تواند ادرار کردن را دشوار کند.

برای برخی از افراد ممکن است تخلیه مثانه با لوله ای که در اتاق قرار داده شده یا فرد دیگری در اتاق باشد مشکل باشد. اگر این اتفاق افتاد خجالت نکشید و نگران نباشید.

الکترومیوگرافی

اگر پزشک شما فکر می کند که مشکل ادراری مربوط به آسیب عصبی یا عضلانی است، از یک الکترومیوگرام استفاده می کند. الکترومیوگرافی از حسگرهایی برای اندازه گیری فعالیت الکتریکی عضلات و اعصاب داخل و اطراف مثانه و اسفنکترها استفاده می کند. در این آزمایش از تکه‌های الکترودی که در نزدیکی مجرای ادرار و راست روده قرار می‌گیرند برای ثبت جریان‌های الکتریکی هنگام انقباض عضلات کف لگن استفاده می‌شود.

اوروفلومتری

آزمایش دیگری که میزان و سرعت ادرار شما را اندازه گیری می کند، اوروفلومتری است. برای این آزمایش، پزشک از شما می خواهد که وقتی به مطب می آیید مثانه پر داشته باشید. از شما خواسته می شود که در دستگاه خاصی ادرار کنید تا اندازه گیری ها انجام شود.

 یک کامپیوتر برای اندازه گیری خودکار مقدار و نرخ جریان استفاده می شود و نموداری ایجاد می کند که هر گونه تغییر را نشان می دهد. نتایج آزمایش به پزشک اطلاع می دهد که آیا عضلات مثانه ضعیفی دارید یا نوعی انسداد دارید.

اندازه گیری باقیمانده پس از خروج

آزمایش اندازه گیری باقیمانده پس از تخلیه، مقدار ادرار باقیمانده در مثانه را پس از تخلیه اندازه گیری می کند. ادراری که باقی می ماند، باقیمانده پس از تخلیه نامیده می شود. این را می توان با تجهیزات اولتراسوند که از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از مثانه (به نام اسکنر مثانه) استفاده می کند، اندازه گیری کرد.

باقیمانده پس از تخلیه، نیز می تواند با استفاده از کاتتری که در مجرای ادرار و سپس داخل مثانه قرار می گیرد تا ادرار اضافی را خارج کند، آزمایش شود. اگر باقیمانده پس از تخلیه پنج تا شش اونس یا بیشتر باشد نشانه این است که مثانه به طور کامل تخلیه نمی شود، اما این می تواند متفاوت باشد. پزشک این را با شما بررسی خواهد کرد.

تست های یورودینامیک ویدیویی

تست‌های یورودینامیک ویدئویی سیستومتری، اوروفلومتری و سیستوگرافی اشعه ایکس را در یک آزمایش واحد ترکیب می‌کنند. تجهیزات دیجیتالی مورد استفاده در این آزمایش می توانند جریان ادرار و فشار در مثانه و رکتوم را با استفاده از اشعه ایکس اندازه گیری کنند. این تجهیزات در حین پر شدن و تخلیه از مثانه شما عکس می گیرند.

این تست ها اطلاعات مفیدی در مورد عملکرد مثانه و مجرای ادرار ارائه می دهند و اندازه و شکل مثانه شما را نشان می دهند. اگر عکس برداری با اشعه ایکس انجام شود، مثانه شما با مایعی پر می شود که حاوی ماده کنتراست است که باعث می شود تصاویر واضح تر نشان داده شوند.

بعد از تست یورودینامیک چه اتفاقی می افتد؟

ممکن است هنگام ادرار کردن، ناراحتی یا درد خفیف داشته باشید. این فقط باید چند ساعت طول بکشد. حتی ممکن است به دلیل وجود کاتتر مقدار کمی خون مشاهده کنید. اگر ۸ تا ۱۶ اونس(۰.۰۲۹ لیتر ) آب هر ساعت بنوشید، برای مدت ۲ ساعت. ممکن است این علائم کاهش یابد.

بعد از تست یورودینامیک چه اتفاقی می افتد؟

پزشک شما ممکن است حمام آب گرم یا نگه داشتن یک پارچه گرم و مرطوب روی دهانه مجرای ادرار را پیشنهاد کند. همچنین ممکن است به شما گفته شود در صورت نیاز از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید.

در برخی موارد، پزشک شما ممکن است برای جلوگیری از عفونت به شما یک نسخه آنتی‌بیوتیک بدهد، اما این همیشه ضروری نیست. با این حال، اگر علائم عفونت مانند تب، لرز یا درد زیاد دارید، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

چه زمانی نتایج تست یورودینامیک من در دسترس خواهد بود؟

نتایج سیستومتری و اوروفلومتری را همان موقع به شما می دهند. نتایج سایر آزمایش‌ها مانند الکترومیوگرام و تست‌های یورودینامیک ویدیویی ممکن است چند روز طول بکشد تا پردازش شود. پزشک شما با شما در مورد نتایج آزمایش صحبت می کند و شما را در مورد مراحل بعدی آگاه می کند.

دکتر حامد رجایی

جراحی اورولوژی (جراحی کلیه و مجاری ادراری)
فوق تخصص و فلوشیپ سنگ های ادراری و اندریورولوژی (جراحی درون بین) لاپاراسکوپی پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *