Search
Close this search box.
۵ دقیقه

4 / 5. 1

تاثیر وازکتومی بر میل جنسی

تاثیر وازکتومی بر میل جنسی

آنچه می خوانید...

امروز در این مطلب به موضوع تاثیر وازکتومی بر میل جنسی می‌پردازیم. عمل وازکتومی یا به اصطلاح بستن لوله در مردان، یک نوع عمل جراحی است که  در آن لوله‌های حامل اسپرم بصورت دائمی برای جلوگیری از بارداری بسته می‌شود. این عمل اغلب با بی حسی موضعی انجام می‌شود، به این صورت که بیمار هوشیار است ولی احساس درد ندارد. این عمل تقریبا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. اما در موارد نادر عمل با بیهوشی عمومی انجام می‌گردد.

آیا بعد از وازکتومی می توان رابطه جنسی داشت؟

مردانی که تمایلی به بچه دار شدن ندارند یا به هیچ وجه دوست ندارند فرزندی داشته باشند، می‌توانند این عمل را انجام دهند. این جراحی، روشی دائمی برای پیشگیری از بارداری است. البته گاهی اوقات عمل برگشت وازکتومی ممکن است موفقیت آمیز باشد اما همیشه این امر ممکن نیست. توجه کنید که این عمل برگشت حتی اگر با موفقیت انجام شود باز این امکان هست که بیمار اصلا نتواند فرزندی داشته باشد.

آمادگی های پیش از عمل

قبل از عمل وازکتومی به دستورات پزشک دقت کنید چون در پیشگیری از عوارض احتمالی عمل به شما کمک می‌کند. از جمله این دستور‌العمل‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

یک هفته قبل از جراحی

 • از مصرف آسپرین یک هفته پیش از عمل و از ۴۸ ساعت پیش از عمل از مصرف داروهایی مانند: ایبوپروفن، ناپروکسین، ادویل، الیو و غیره خودداری کنید.
 • پزشک معالجتان را از مصرف تمامی داروهای خود مطلع سازید و از مصرف داروهای رقیق کننده خون خودداری کنید.
 • اگر برای عمل نگران و مضطرب هستید می‌توانید از پزشکتان درخواست کنید که داروی ضد استرس برایتان تجویز کند.

مزایای وازکتومی برای پیشگیری از بارداری در مردان

 • احتمال موفقیت این عمل برای پیشگیری از بارداری بالاتر از ۹۹ درصد است.
 • وازکتومی، عوارضی در طولانی مدت ندارد مگر در موارد نادر.
 • این عمل اثری روی میل جنسی و میزان هورمون‌ها ندارد و در رابطه‌جنسی اختلالی ایجاد نمی‌کند.
 • وازکتومی می‌تواند جایگزین مناسبی برای بستن لوله‌ زنان باشد.

شیوه انجام عمل وازکتومی

در ادامه مطلب تاثیر وازکتومی بر میل جنسی، به شیوه انجام این عمل می‌پردازیم.پس از انجام عمل وازکتومی اسپرم دیگر نمی‌تواند وارد مایع منی مرد شود. جراح در حین عمل لوله‌هایی را که اسپرم را از بیضه‌ها به آلت تناسلی می‌‌رساند، می‌برد و مسدود کرده و می‌بندد. در نتیجه در زمان انزال هیچ گونه اسپرمی در مایع منی وجود ندارد و تخمک زن دیگر بارور نمی‌شود. این عمل به دو شیوه انجام می‌گردد:

 • وازکتومی با تیغ جراحی
 • وازکتومی بدون تیغ جراحی
شیوه انجام عمل وازکتومی

وازکتومی معمولی با تیغ جراحی

پزشک در ابتدا بیضه‌ها را بی حس می‌کند، سپس دو برش کوچک روی پوست بیضه‌ها بوجود می‌آورد تا بتواند به لوله‌هایی که اسپرم را از بیضه‌ها خارج می‌کنند دسترسی پیدا کند. پزشک بخش کوچکی از لوله‌ها را جدا می‌کند. سپس سر لوله‌ها را مسدود می‌کند. این برش‌ها اغلب با بخیه‌های جذبی بسته می‌شوند، این بخیه‌ها نیازی به کشیدن ندارند و در مدت یک هفته جذب بدن می‌شوند.

وازکتومی بدون تیغ جراحی

در این روش ابتدا بیضه‌ها را بی حس می‌کنند سپس سوراخی خیلی کوچک را برای دسترسی به لوله‌ها روی پوست آن ایجاد می‌کنند. در نتیجه دیگر لزومی برای استفاده از تیغ نیست. مانند روش قبلی لوله‌ها مسدود می‌شوند. خونریزی در این روش کمتر است و احتیاجی به بخیه ندارد. همچنین در مقایسه با روش معمولی، بیمار درد کمتری احساس می‌کند و عوارض پس از عمل اش کمتر است.

مراقبت های لازم پس از عمل وازکتومی

یک کیسه یخ را در شب عمل هر چند ساعت یکبار و روز پس از عمل روی بیضه بگذارید. کیسه یخ را هر بار بیشتر از ۲۰ دقیقه روی آن نگذارید.

 • تمامی پانسمان درون محافظ ورزشی بیضه را پس از ۲۴ ساعت باز کنید و بگذارید تنها یک یا دو گاز تمیز روی محل زخم بماند. برای یک هفته از محافظ استفاده کنید.
 • گاز روی زخم ها را تا سه روز پس از عمل مرتبا تعویض کنید. اگر مقدار اندکی خون روی گاز می‌بینید، این طبیعی است . اما در صورتی که خونریزی شدید دارید حتما به پزشک معالجتان مراجعه کنید.
 • یک روز پس از عمل می‌توانید استحمام کنید. پس از آن باید زخم‌ها را خشک کرده و تمیز نگه دارید.
 • برقراری رابطه جنسی یا انزال تا یک هفته بعد از عمل ممنوع است. تا وقتی که زخم‌ها التیام نیافته باشند انزال موجب درد و ناراحتی در بیضه‌ها می‌شود.
 • پس از دو روز می‌توانید به محل کارتان برگردید و کارهای سبک را انجام دهید. ولی برای انجام کارهای سنگین مثل وزنه برداری باید یک هفته صبر داشته باشید.

توجه: زخم‌ها با بخیه‌های که جذب پوست می‌شوند بسته شده‌اند و لازم نیست بخیه‌ها کشیده شوند.

بیماران پس از انجام عمل وازکتومی دردی مختصر دارند، عوارض این عمل خیلی نادر است. اما باز هم امکان دارد اتفاق بیافتند. اگر پس از بازگشت به منزل دچار عوارض زیر شدید حتما با پزشکتان تماس بگیرید:

 • علائم عفونت در بدن مثل تب و لرز
 • قرمز شدن، تورم، درد مزمن و یا خونریزی و داشتن ترشح در محل زخم
 • سخت شدن عمل ادرار
 • داشتن دردی که حتی با مصرف مسکن هم از بین نمی‌رود.

آیا عمل وازکتومی میل جنسی را کم می‌کند؟

با توجه به مطالب گفته شده درباره مطلب تاثیر وازکتومی بر میل جنسی، باید گفتب یضه‌ها پس از گذراندن یک عمل موفق وازکتومی، مانند قبل هورمون مردانه تستوسترون را تولید می‌کنند. عمل وازکتومی به هیچ وجه روی میل جنسی و یا توانایی نعوظ شخص تاثیر نمی‌گذارد. تنها تفاوتی که پس از عمل بوجود می‌آید این است که هیچ اسپرمی در مایع منی وجود نخواهد داشت. البته بدن مانند قبل اسپرم تولید می‌کند ولی این اسپرم‌ها بدون داشتن هیچ گونه ضرری جذب بدن می‌شوند.

آیا عمل وازکتومی میل جنسی را کم می‌کند؟

اسپرم‌ها پس از عمل وازکتومی کجا می‌روند؟

همان طور که اشاره شد اسپرم‌های تولید شده به هیچ گونه نمی‌توانند مانند قبل از لوله‌های واز دفران که طی عمل مسدود شده‌اند عبور کنند، در نتیجه مجدد جذب بدن می‌شوند.

آیا فرد پس از عمل وازکتومی می‌تواند با روش IVF بچه‌دار شود؟

در صورتی که عمل وازکتومی انجام شود و فرد پس از مدتی تصمیم بگیرد که دوباره بچه‌دار شود. می‌تواند از روش کمک باروری به نام IVF استفاده کند. پزشک جراح می‌تواند اسپرم را از بیضه‌های مرد بگیرد و تخمک زن را با آن بارور سازد.

دکتر حامد رجایی

جراحی اورولوژی (جراحی کلیه و مجاری ادراری)
فوق تخصص و فلوشیپ سنگ های ادراری و اندریورولوژی (جراحی درون بین) لاپاراسکوپی پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *