Search
Close this search box.
۱۱ دقیقه

4.5 / 5. 2

drrajaee

بهترین متخصص اورولوژی در تهران

آنچه می خوانید...

سیستم دستگاه ادراری بدن راهی برای خلاص شدن از زباله های و مایع اضافی است. کلیه ها خون را تصفیه می کنند، هر آنچه بدن شما استفاده نمی کند را از بین می برند و آن را از طریق حالب و به مثانه می فرستند. وقتی مثانه پر می شود، مجرای ادرار، ادرار را از بدن خارج می کند. بیشتر اوقات، این روند به آرامی اتفاق می افتد. اعضای بدن شبانه روز کار می کنند بنابراین مجبور نیستید زیاد روی آن فکر کنید. متأسفانه، بدن ما از مشکلات مصون نیست. گاهی اوقات، همه چیز اشتباه پیش می رود و هنگامی که این اتفاق می افتد، شما باید به یک متخصص ارولوژی مراجعه کنید. در این مقاله، ما اهمیت داشتن یک متخصص اورولوژی و مراجعه منظم به آن ها را بررسی خواهیم کرد.

اورولوژی چیست؟

اورولوژی شاخه ای از پزشکی است که بر روی درمان پزشکی و جراحی دستگاه تناسلی مردان و دستگاه ادراری زنان و مردان متمرکز است.

دستگاه ادراری شامل مثانه، مجرای ادرار، حالب و کلیه است. مسئول ایجاد، ذخیره و از بین بردن ادرار است. اورولوژیست ها متخصصانی آموزش دیده هستند که شرایط مربوط به این سیستم را درمان می کنند. این شامل:

کلیه ها، اندام هایی که تمام مواد زائد خون را برای تولید ادرار فیلتر می کنند.

مجاری ادرار لوله هایی هستند که ادرار از طریق آن ها به کلیه ها به مثانه منتقل می شود.

مثانه، کیسه ای توخالی که ادرار را در خود ذخیره می کند.

مجرای ادرار، لوله ای که از طریق آن ادرار از مثانه از بدن خارج می شود.

غدد فوق کلیوی در قسمت فوقانی هر کلیه قرار دارند که وظیفه آزاد سازی هورمون ها را بر عهده دارند.

اورولوژیست کیست؟

متخصص اورولوژی یک پزشک متخصص در بیماری های دستگاه ادراری و سیستم تولید مثل مردان است. آن ها آماده هستند تا شرایط مربوط به کلیه ها، مثانه، حالب، مجرای ادرار و کلیه عضلات و اعصاب مرتبط با آن ها را کنترل کنند. اورولوژیست ها همچنین پزشکان اصلی هستند که به مشکلات یا نگهداری آلت تناسل، بیضه ها، بیضه و پروستات می پردازند.

نقش اورولوژیست چیست؟

اورولوژیست ها همچنین خدمات درمانی را برای مسائل مربوط به سیستم تولید مثل مردان ارائه می دهند. این سیستم شامل موارد زیر است:

آلت تناسلی مرد، اندامی که ادرار از طریق آن آزاد می شود و همچنین اسپرم را از بدن خارج می کند.

پروستات (غده) در زیر مثانه وجود دارد که مایعات را به اسپرم اضافه می کند تا منی بیشتری تولید کند.

بیضه ها دو اندام بیضی شکل شبیه توپ موجود در کیسه بیضه هستند که هورمون تستوسترون و همچنین اسپرم تولید می کنند.

آموزش اورولوژیست

اورولوژی تخصصی است که نیاز به آموزش متمرکز بر روی دستگاه ادراری و سیستم تولید مثل مردان دارد. ۲ علاوه بر ۴ سال استاندارد دانشکده پزشکی، اورولوژیست ها ۵ سال یا بیشتر به مطالعه اورولوژی می پردازند. برخی از متخصصان اورولوژی در زمینه های خاص تری تخصص دارند، در حالی که برخی دیگر یک عمل اورولوژی عمومی را انتخاب می کنند. اگر یک متخصص ارولوژی تخصصی کسب کند، آن ها یک یا دو سال آموزش اضافی به نام فلوشیپ را انجام می دهند.هر متخصص اورولوژی باید از هیئت اورولوژی کشور تأیید شود.

انواع اورولوژی

چند نوع مختلف اورولوژی وجود دارد که کسی می تواند در آن ها تخصص داشته باشد. آن ها شامل موارد زیر هستند:

اورولوژی زن

این موضوع به طور خاص بر روی شرایط تولید مثل و دستگاه ادراری زن متمرکز است.

ناباروری مردان

اگر در بارداری مشکل دارید، مهم است که از متخصصان ناباروری برای مردان و زنان دیدن کنید. ناباروری مردان نوع متداول تخصص اورولوژی است.

اورولوژی کودکان

در حالی که مشکلات اورولوژی در کودکان نادر است، اما هنوز هم وجود دارد. اورولوژی کودکان به والدین و کودکان کمک می کند تا بفهمند چه خبر است و چگونه می توان به درمان آن کمک کرد.

شرایط پزشکی شامل اورولوژی

در حالی که متخصصان اورولوژی معمولاً به دلیل خاص بودن عمل مردان را مشاهده می کنند، زنان می توانند به طور مکرر قرار ملاقات ها را تعیین کنند. مردان و زنان هر دو احتمال بروز مشکلات مثانه یا سنگ کلیه را دارند و زنان بیشتر از عفونت ادراری رنج می برند. برای اطلاعات بیشتر، در اینجا برخی از شرایط پزشکی رایج است که شامل اورولوژی است.

خدمات متخصص اورولوژی

عفونت های مجاری ادراری

 در مواردی که باکتری ها وارد مجرای ادرار می شوند، عفونت ادراری رخ می دهد. این می تواند از طریق دستگاه گوارش یا از قرار گرفتن در معرض خارج اتفاق بیفتد، به همین دلیل بیشتر زنان را تحت تأثیر قرار می دهند. علائم UTI معمولاً بسیار آسان شناسایی می شوند، اما برای درمان به تشخیص مناسب نیاز دارند.

سنگ کلیه یا مجاری ادراری

 سنگ های مجاری ادراری هنگامی تشکیل می شوند که رسوبات کوچک و سخت حاصل از کلسیم و سایر مواد معدنی در کلیه شما ایجاد شود. اندازه سنگ ها ممکن است متفاوت باشد و دفع آن ها اغلب دردناک است. ممکن است متخصص اورولوژی شما نیاز به درمان سنگ ها و تجزیه آن ها به قطعات کوچکتر داشته باشد تا بتوانید آن ها را رد کنید.

بی اختیاری ادراری

این زمانی اتفاق می افتد که کنترل ارادی مثانه شما آسیب ببیند. بی اختیاری ادراری می تواند به چند دلیل رخ دهد و گزینه های مختلف درمانی در دسترس است.

پروستات بزرگ شده

 همچنین به عنوان هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) شناخته می شود، بزرگ شدن پروستات حدود ۳۳٪ از مردان بزرگسال را تحت تأثیر قرار می دهد. این معمولاً به دلیل رشد بیش از حد سلول ها ایجاد می شود و می تواند ادرار را تحت تأثیر قرار دهد.

پروستاتیت

 این تأثیر مشابه BPH دارد، اما به دلیل عفونت یا التهاب ایجاد می شود. مردانی که پروستاتیت را تجربه می کنند ممکن است ادرار دردناک یا انزال داشته باشند.

افتادگی مثانه

 اگر عضلات یا بافت شما ضعیف شود، پشتیبانی می تواند مثانه را در محل خود نگه دارد. این باعث می شود که از موقعیت معمول خود پایین بیاید. این مورد در خانم ها اتفاق می افتد و بیشتر در کسانی اتفاق می افتد که یک یا چند کودک را به صورت واژن زایمان کرده اند.

ناباروری مردان

 اگر یک مرد نیاز به آزمایشات باروری داشته باشد، احتمالاً به یک متخصص اورولوژی یا مرکز آزمایش باروری مراجعه می کند. بسته به علت زمینه ای، ناباروری مردان ممکن است با جراحی رفع شود.

اختلال نعوظ

 اگر در گرفتن یا حفظ نعوظ مشکلی دارید، متخصص اورولوژی می تواند به شناسایی علت اصلی اختلال نعوظ کمک کرده و مشکل را برطرف کند.

بیماری کلیه

 نارسایی کلیه وضعیتی بسیار جدی و تهدید کننده زندگی است، بنابراین اگر در کلیه خود مشکلی دارید باید به یک متخصص ارولوژی مراجعه کنید.

سرطان ها

کلیه سرطان های مرتبط با سیستم ادراری یا سیستم تولید مثل مردان توسط متخصص ارولوژی مورد رسیدگی قرار می گیرند.

تنگی مجرای ادرار

این وضعیتی است که در آن جای زخم مجرای ادرار وجود دارد که مسیر جریان ادرار از مثانه را مسدود می کند. در صورت انسداد ادرار، می تواند منجر به عفونت، التهاب و سایر عوارض شود.

سیستیت بینابینی

 این سندرم مثانه دردناک نیز شناخته می شود و با التهاب مزمن مثانه شما مشخص می شود. برخی از افراد آن را چنان خفیف تجربه می کنند که نمی دانند به آن مبتلا هستند، در حالی که دیگران موارد شدیدی دارند که باعث ناراحتی بیش از حد می شود.

چه موقع به یک متخصص اورولوژی مراجعه کنید؟

هرچه پیرتر می شوید، مراجعه منظم به پزشکان مهم می شود. این شامل اورولوژیست شما می شود. هنگامی که شما از عملکرد منظم بدن خود یک خط پایه دارید، تشخیص مشکلات قبل از خارج شدن از کنترل آسان تر می شود. به همین دلیل، بسیاری از پزشکان برنامه ریزی یک امتحان سالانه را با متخصص ارولوژی توصیه می کنند.

اگر خارج از معاینه منظم سلامتی خود، با علائم و نشانه های زیر روبرو شدید، با اورولوژی تماس بگیرید تا قرار ملاقات بگذارد.

 • ادرار دردناک
 • نیاز مکرر یا فوری به ادرار
 • از دست دادن کنترل مثانه
 • کنترل ضعیف مثانه
 • پروستات بزرگ شده
 • خون در ادرار مایل به قرمز یا قرمز است
 • یک توده در بیضه شما
 • درد در کمر، لگن یا پهلوها
 • برجستگی مثانه افتاده
 • مثانه بیش فعال
 • فتق
 • مشکل در نعوظ یا حفظ آن
 • کاهش میل جنسی (مردان)

آمادگی های قبل از مراجعه به اورولوژیست

وقتی زمان تعیین وقت ملاقات با اورولوژیست است، نگران نباشید. اگرچه ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما ویزیت اورولوژی معمولاً غیرتهاجمی و سرراست است. این معاینه شامل یک آزمایش عمومی در کنار آنالیز ادرار است. اگر مشکلی وجود داشته باشد، متخصص اورولوژی می تواند سیتوسکوپی را سفارش دهد که شامل بررسی دستگاه ادراری تحتانی شما با یک دوربین بسیار کوچک است. برای اطلاعات بیشتر، عکس برداری با اشعه ایکس، سونوگرافی، اورودینامیک یا نمونه برداری انجام می شود.

برخی از درمان ها، آزمایشات و اقدامات ارائه شده توسط متخصصان اورولوژی شامل موارد زیر است:

 • نسخه های عمومی
 • روش های جراحی
 • سیتوسکوپی
 • ادراروسکوپی
 • بیوپسی پروستات
 • نفرکتومی
 • وازکتومی
 • ختنه کردن

اگر در حال حاضر از هر نوع کاتتر استفاده می کنید، فراموش نکنید که به طور منظم با متخصص اورولوژی خود پیگیری کنید. انجام این کار به شما کمک می کند تا سالم بمانید و از بروز هرگونه عفونت جلوگیری می کند. اگر قبل از مراجعه به متخصص اورولوژی سوالی داشتید، با مطب تماس بگیرید و از او سال کنید. آمادگی شما بسته به آزمایشاتی که باید انجام دهید متفاوت خواهد بود، اما در بیشتر موارد هیچ محدودیتی ندارد.

نکاتی برای انتخاب بهترین متخصص اورولوژی

متخصصان اورولوژی متخصصانی هستند که مسائل مربوط به دستگاه ادراری و مناطق اطراف آن را تشخیص و درمان می کنند. آنها مشکلات کلیوی و مثانه را درمان می کنند. برای مردان، آن ها همچنین مسائل مربوط به آلت تناسلی، پروستات، وزیکولهای منی و بیضه را درمان می کنند. برای مسائل اورولوژی ، شما فقط بهترین موارد را برای مراقبت از خود می خواهید.

در اینجا چند نکته در مورد انتخاب بهترین متخصص اورولوژی جهت تسهیل در روند انتخاب و انجام اموراتی از این دست، ارائه شده است.

 • بیمه خود را بررسی کنید

یافتن یک متخصص اورولوژی در شبکه بیمه خود عملی است زیرا مجبورید کمترین هزینه را از جیب خود پرداخت کنید. این اولین چیزی است که باید هنگام انتخاب متخصص اورولوژی به خاطر بسپارید.

 • مراجعه به مراجع

خانواده، دوستان، همکاران شما می توانند به متخصصان اورولوژی ارجاع دهند. پس از پرسیدن از افرادی که می شناسید باید لیستی از متخصصان اورولوژی بالقوه داشته باشید. سپس می توانید لیست را بر اساس معیارها محدود کنید. همراه داشتن لیستی از اورولوژیست های ارجاع شده به شما کمک می کند یکی را که برای ارائه خدمات خوب تأیید شده است، انتخاب کنید. به این ترتیب شانس کمتری برای رفتن با یک پزشک بی تجربه یا غیرحرفه ای دارید.

 • جنسیت را در نظر بگیرید

اگر مرد هستید، ممکن است درمورد مشکلات خود با یک پزشک زن ناراحت باشید، به خصوص هنگامی که این مشکلات مربوط به سلامت باروری شما باشد. اگر این مورد مربوط به شماست، یک متخصص ارولوژیست مرد برای مراقبت از خود انتخاب کنید. یک متخصص ارولوژیست مرد از مسائل بهداشتی مردان درک شخصی می کند و می تواند احساس راحتی بیشتری به شما بدهد.

 • مدارک و تجربه تحقیق

هنگام انتخاب متخصص اورولوژی، از نظر مجوز تابلو استفاده کنید. این به شما می گوید که دکتر دانش، آموزش و تجربه لازم برای ارائه مراقبت و درمان اورولوژی را دارد. به غیر از صدور گواهینامه هیئت مدیره، تجربه یک نکته مهم است. با توجه به اینکه تجربه بیشتری در درمان یک بیماری خاص یا انجام یک عمل بیشتر است، یک متخصص اورولوژی با حداقل یک دهه تجربه انتخاب کنید، نتایج بهتر است.

 • بررسی ها و تاریخچه را بررسی کنید

مجوز هیئت مدیره هیچ تضمینی در برابر مسائل انضباطی و ادعاهای قصور نیست ، بنابراین ممکن است بخواهید در مورد سابقه اورولوژیست بالقوه خود تحقیق کنید. استفاده از سایت های معتبر و مطالعه مقالاتی از این دست منابع خوبی برای کمک به شما در یافتن پزشک مناسب هستند. هنگام بررسی بررسی ها، بسیاری از تجربیات مثبت با دکتر نشانه خوبی است.

 • سبک ارتباط خوب

باتجربه ترین متخصصان اورولوژی ممکن است به دلیل ناسازگاری در سبک های ارتباطی احساس چندان خوبی در شما ایجاد نکنند. اگر در صحبت با اسپانیایی راحت تر هستید، یک متخصص اورولوژی که اسپانیایی صحبت می کند را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که متخصص اورولوژی شریک زندگی شما در دستیابی به اوج سلامت اورولوژی خواهد بود. پزشکی با کمبود علاقه به بیماران و سبک ارتباطی که مورد توجه بسیاری قرار می گیرد، در طولانی مدت مشکل ساز خواهد شد. برای ارزیابی سبک های ارتباطی پزشکان، قبل از اینکه برای یکی از آن ها تصمیم بگیرید، با چندین پزشک مشورت کنید.

 • متخصص ارولوژی مرد

متخصص اورولوژیست دارای مجوز و آموزش دیده و با تجربه در زمینه تشخیص و درمان بیماران با مشکلات اورولوژی است.

نتیجه گیری

داشتن متخصص اورولوژی بخش مهمی در حفظ سلامتی کلی است. در صورت بروز هرگونه مشکلی، می خواهید تاریخچه خود را درک کنید. به جای یافتن پزشک جدید در هر بار بروز علائم، داشتن یک متخصص ارولوژیست ثابت به شما کمک می کند تا احساس راحتی و درک داشته باشید. اگر به هر یک از علائم مورد بحث در این مقاله توجه کردید، یا فکر می کنید از یکی از شرایط فوق اورولوژی رنج می برید، امروز با متخصص ارولوژی خود تماس بگیرید. دریافت درمان برای اطمینان از بدتر نشدن عفونت یا مشکل در سایر قسمت های بدن مهم است. در همین حال، اگر به منابع اورولوژی یا منابع آموزشی اضافی نیاز دارید،

دکتر حامد رجایی

جراحی اورولوژی (جراحی کلیه و مجاری ادراری)
فوق تخصص و فلوشیپ سنگ های ادراری و اندریورولوژی (جراحی درون بین) لاپاراسکوپی پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *