Search
Close this search box.
۶ دقیقه

3.5 / 5. 8

مسکن قوی برای درد سنگ کلیه

مسکن قوی برای درد سنگ کلیه

آنچه می خوانید...

مسکن قوی برای درد سنگ کلیه چیست؟ از جمله شدیدترین دردهایی که یک انسان ممکن است در طول عمر خود تجربه کند درد سنگ کلیه است. البته شدت آن در افراد مختلف متغیر است و به اندازه و نوع سنگ کلیه وابسته است. هر اندازه سنگ بزرگتر باشد به همان اندازه هم گیرنده های درد را در سیستم ادراری بیشتر تحریک می کند و پیغام درد شدیدتری به مغز مخابره خواهد شد. بعضی از زنان درد سنگ کلیه را از درد زایمان هم دشوارتر می دانند. در این مطلب ما می خواهیم به سوالات بسیاری که در مورد تسکین درد سنگ کلیه وجود دارد پاسخ دهیم که اطلاعات کافی و مفیدی درباره مسکن برای سنگ کلیه در اختیار شما عزیزان قرار می دهد. از دیگر مشکلات مجاری ادرار می توان به سنگ حالب و کیست کلیه اشاره کرد.

برطرف کردن درد خفیف سنگ کلیه

در صورتی که سنگ کلیه کوچک باشد اغلب با نشانه های خاصی همراه نیست و درد آن را می توان تحمل کرد. در اینگونه موارد به درمان دارویی و مسکن برای تسکین درد نیاز نیست و پزشک شما با ارائه یکسری توصیه ها به شما کمک می کند تا سنگ کلیه را دفع کنید.

برطرف کردن درد خفیف سنگ کلیه

نوشیدن آب زیاد

نوشیدن ۲ الی ۳ لیتر آب در طول روز ادرار شما را رقیق می کند  و به دفع سنگ کلیه و همین طور پیشگیری از تشکیل سنگ های بعدی در آینده به شما کمک شایانی می کند. در نتیجه به اندازه کافی مایعات بنوشید تا ادرار شما رقیق و شفاف بماند.

تجویز مسکن

عبور کردن یک سنگ کوچک از مجرای حالب شما ممکن است موجب درد خفیف شود. برای تسکین یافتن درد خفیف ، اغلب پزشک شما مسکن هایی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن تجویز می کند.

مصرف لیمو

آب لیمو حاوی مقادیر زیادی اسید سیتریک است و از مواد غذایی ای به حساب می آید که برای دفع سنگ کلیه مفید است. این اسید به کلسیم موجود در ادرار شما متصل می گردد و از رسوب یافتن و در ادامه ایجاد سنگ کلیه جلوگیری می کند.

بعلاوه آب لیمو می تواند به حل شدن سنگ های تشکیل شده هم کمک کند و درد سنگ کلیه را کمتر می کند. تحقیقات انجام شده در این مورد نشان می دهد که نوشیدن منظم مقداری آب لیموی رقیق شده بصورت روزانه به افزایش یافتن سیترات ادرار شما کمک می کند و همانند یک مسکن برای کاهش درد سنگ کلیه کمک خواهد کرد. همین طور می تواند از ابتلای فرد به سنگ کلیه پیشگیری کند و میزان آن را پایین بیاورد.

بیشتر بخوانید: سرطان کلیه

مصرف غذاهای غنی از کلسیم

کلسیم موجود در رژیم غذایی روزانه شما به اگزالات در روده ها اتصال می یابد و از جذب کردن آن به وسیله روده جلوگیری خواهد کرد. این کار علاوه بر جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه می تواند به دفع سریعتر و درماغن سنگ کلیه هم کمک کند. هر اندازه که میزان کلسیم غذایی بیشتر باشد اگزالات موجود در ادرار کمتر خواهد شد. بالا بودن میزان اگزالات بدن از جمله علل اصلی ابتلا به سنگ کلیه است. از منابع غنی از کلسیم می توان از ماست، عدس، لوبیا و دانه های خوراکی نام برد.

تجویز دارو

در صورتی که سنگ کلیه بزرگتر باشد و درد اش هم آزاردهنده باشد، اغلب داروهایی به منظور دفع سنگ کلیه تجویز می گردد. این داروها عضلات حالب را شل می کنند و به بیمار کمک می کنند تا سنگ کلیه را زودتر و با درد کمتری دفع کند. از این نوع داروها می توان به تامسولوسین، دوتاستراید و تامسولوسین اشاره کرد.

برای اینکه از درد شدید سنگ کلیه به دور باشید بهترین راه پیشگیری است. برای جلوگیری از ابتلا به سنگ کلیه رعایت کردن توصیه های زیر خیلی موثر است: 

  • در طول روز آب کافی بنوشید  برای داشتن سیستم ادراری مناسب حجم ادرار شما بطور روزانه باید به ۲ لیتر برسد. اگر آب و هوا گرم باشد و اینکه فعالیت های ورزشی را در برنامه تان قرار بدهید باید آب بیشتری بنوشید و این به سلامت کلیه شما کمک خواهد کرد.
  • غذاهای غنی از اگزالات را کمتر مصرف کنید: از این نوع مواد غذایی مانند ریواس، چغندر، بامیه، اسفناج، سیب‌زمینی شیرین، آجیل، چای، شکلات، فلفل سیاه و سویا کمتر استفاده کنید.
  • رژیم غذایی کم‌نمک و کم‌گوشت را انتخاب کنید
  • غذاهای غنی از کلسیم را در برنامه غذایی خود بگنجانید:  کلسیم موجود در مواد خوراکی خطری برا ابتلا به سنگ کلیه کلسیمی ندارد و حتی به منظور پیشگیری از این سنگ ها هم موثر است. البته مکمل های کلسیم باید با احتیاط در مصرف و تنها با مشاوره پزشک استفاده شوند. 

بیشتر بخوانید: سنگ حالب

تسکین درد شدید سنگ کلیه

در صورتی که سنگ کلیه درد شدید ایجاد کند علامت آن این است که اندازه سنگ بزرگ است و نوع آن به شکلی است که تماس آن با جداره مجاری ادراری  بیشتر است. در این وضعیت اغلب پزشکان مسکن هایی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن را برای بیمار تجویز می کنند. به همراه آن از شیوه های دیگری به منظور از بین رفتن سنگ استفاده می کنند تا درد بیمار هرچه زودتر تسکین یابد.

تسکین درد شدید سنگ کلیه

استفاده از امواج صوتی برای شکستن سنگ‌ها

در صورتی که سنگ کلیه بزرگ باشد یقینا با درد خیلی زیادی همراه خواهد شد. در اینگونه موارد نابودی سنگ با شیوه امواج صوتی از جمله گزینه های پیشنهادی است. در این شیوه سنگ به تکه های ریزتر شکسته خواهد شد و دفع سنگ راحت تر است. این شیوه حدود ۴۵ الی ۶۰ دقیقه زمان می برد و اغلب با بی حسی موضعی انجام خواهد شد.

جراحی

در صورتیکه خیلی بزرگ باشد برای سنگ کلیه، شکستن با امواج صوتی میسر نیست و شیوه ای به نام نفرولیتوتومی از طریق پوست برای برداشتن سنگ بکار می رود. این شیوه با بیهوشی عمومی انجام می گردد.

جراحی غده پاراتیروئید

برخی از سنگ های فسفات کلسیم به دلیل فعالیت بیش از اندازه غدد پاراتیروئید شکل می گیرند.  زمانی که این غدد بیش از اندازه و به طور غیرمعمول هورمون تولید می کنند، سطح کلسیم بدن بالا خواهد رفت و باعث بوجود آمدن سنگ کلیه می گردد. گاهی اوقات هیپرپاراتیروئیدیسم به علت ظاهر شدن تومورهای خوش خیم در این غده به وجود می آید. درمان کردن مشکلات زمینه ای باعث پیشگیری و ممانعت از شکل یافتن سنگ های بعدی می شود.

دکتر حامد رجایی

جراحی اورولوژی (جراحی کلیه و مجاری ادراری)
فوق تخصص و فلوشیپ سنگ های ادراری و اندریورولوژی (جراحی درون بین) لاپاراسکوپی پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *