Search
Close this search box.
۴ دقیقه

0 / 5. 0

مراقبت بعد از عمل واریکوسلکتومی

مراقبت بعد از عمل واریکوسل (واریکوسلکتومی)

آنچه می خوانید...

مراقبت بعد از واریکوسلکتومی شامل چه اقداماتی است؟ رژیم غذایی بعد از جراحی واریکوسل چگونه باید باشد؟ چه داروهایی باید بعد از جراحی واریکوسل مورد استفاده قرار گیرد؟ واریکوسلکتومی یک عمل جراحی برای درمان واریکوسل، اتساع وریدهای موجود در اسکروتوم (کیسه بیضه‌ها) است که می‌تواند باعث درد، تورم، و مشکلات در باروری مردان شود. بعد از این عمل جراحی، مراقبت‌های مناسب و دقیق از ناحیه جراحی اهمیت زیادی دارد تا از عوارض احتمالی جلوگیری شده و بهبودی سریع‌تری داشته باشید. مراقبت‌های بعد از واریکوسلکتومی شامل روش‌های کاهش درد، جلوگیری از عفونت، مراقبت از محل جراحی و مراجعه منظم به پزشک است. در ادامه این مقاله به اقدامات و نکات مراقبتی که باید پس از انجام واریکوسلکتومی رعایت کنید، پرداخته‌ایم.

مراقبت بعد از عمل واریکوسل

مراقبت‌ های پس از جراحی واریکوسل شامل چه مواردی است؟

بعد از انجام عمل واریکوسلکتومی، رعایت نکات مراقبتی بسیار مهم است تا بهبودی سریع و بدون عارضه‌ای داشته باشید. از جمله اقدامات و نکات مراقبتی که باید پس از این عمل جراحی رعایت کنید، عبارتند از:

  • استراحت و فعالیت‌های روزمره

در چند روز اول پس از جراحی، بهتر است به میزان کافی استراحت کنید. همچنین تا چند هفته پس از جراحی باید از فعالیت‌های سنگین و شدید، بلند کردن اجسام سنگین و … خودداری کنید.

  • کاهش درد

پس از انجام عمل واریکوسل، پزشک ممکن است برای کاهش درد، داروهای مسکن برای بیمار تجویز کند. داروها را طبق دستور پزشک مصرف کنید. استفاده از کیسه یخ روی محل جراحی نیز می‌تواند به کاهش تورم و درد پس از عمل کمک کند. برای استفاده از کمپرس یخ بهتر است طبق مصرف پزشک و هر بار به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه از یخ استفاده کنید.

  • مراقبت از پانسمان و محل زخم‌ها

پانسمان را طبق دستور پزشک عوض کنید و محل جراحی را تمیز و خشک نگه دارید.

  • جلوگیری از عفونت

از لمس کردن محل جراحی با دست‌های کثیف خودداری کرده و دست‌های خود را قبل از تعویض پانسمان یا لمس محل جراحی، بشویید.

  • استحمام بعد از عمل واریکوسل

معمولاً پس از چند روز می‌توانید دوش بگیرید، اما نباید محل جراحی را زیر آب مستقیم بگیرید.

  • مراجعه منظم به پزشک

بهتر است پس از جراحی واریکوسلکتومی با مراجعه منظم به بهترین متخصص اورولوژی در تهران، تحت نظارت و کنترل بوده و علائم خود را با پزشک در میان بگذارید.

تغذیه بعد از عمل واریکوسل

پس از جراحی واریکوسل، باید تغذیه سالم و مناسبی داشته باشید تا بدن بتواند به خوبی بهبود پیدا کند. مصرف میوه‌ها، سبزیجات، پروتئین‌ها و آب فراوان توصیه می‌شود.

علائم هشدار دهنده بعد از عمل واریکوسل (واریکوسلکتومی)

عمل واریکوسل یا جراحی واریکوسلکتومی نیز مانند هر عمل دیگری، ممکن است عوارض احتمالی داشته باشد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تورم و قرمزی بیش از حد: اگر تورم، قرمزی یا درد در ناحیه جراحی شدیدتر شده باشد، باید حتما با پزشک خود در میان بگذارید.
  • همچنین اگر تب بالا داشته باشید، لازم است فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.
  • خروج ترشحات: در صورت مشاهده خروج ترشحات غیر طبیعی از محل جراحی نیز باید به پزشک خود اطلاع دهید.

با رعایت این نکات مراقبتی، می‌توانید بهبودی سریع‌تری داشته باشید و از بروز عوارض احتمالی جلوگیری کنید. همواره توصیه‌های پزشک خود را به دقت دنبال کنید و در صورت بروز هرگونه مشکلی، به سرعت به پزشک مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید: علائم واریکوسل

ورزش کردن بعد از جراحی واریکوسل

برای شروع ورزش بعد از جراحی واریکوسل بهتر است بعد از گذشت یک تا دو هفته از عمل، می‌توانید با ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی شروع کنید. این ورزش‌ها با کمک به افزایش جریان خون، روند بهبودی را تسریع می‌کنند. همچنین لازم است حداقل چهار تا شش هفته بعد از عمل، از ورزش‌ها و فعالیت‌های سنگین بدنی اجتناب کرده و از بلند کردن اجسام و وزنه‌های سنگین نیز پرهیز کنید؛ چرا که ممکن است سبب باز شدن بخیه‌ها و یا خونریزی شود.

سیگار کشیدن بعد از عمل واریکوسل

سیگار کشیدن بعد از عمل واریکوسل می‌تواند تأثیرات منفی بر روند بهبودی داشته باشد، به همین دلیل بهتر است از استعمال آن خودداری کنید. نیکوتین و دیگر مواد موجود در سیگار، جریان خون را کاهش داده و باعث کمبود اکسیژن و مواد مغذی در بافت‌های در حال بهبود می‌شود. سیگار کشیدن همچنین می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و باعث افزایش خطر عفونت در ناحیه جراحی شود.

دکتر حامد رجایی

جراحی اورولوژی (جراحی کلیه و مجاری ادراری)
فوق تخصص و فلوشیپ سنگ های ادراری و اندریورولوژی (جراحی درون بین) لاپاراسکوپی پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *