Search
Close this search box.
۹ دقیقه

3 / 5. 2

لاپاراسکوپی-کلیه چیست

لاپاراسکوپی کلیه

آنچه می خوانید...

دو کلیه خون را فیلتر می کنند. آن ها مواد زائد را خارج می کنند و مایعات را متعادل می کنند و در نتیجه ادرار تولید می کنند. آنها همچنین به حفظ فشار خون در محدوده طبیعی کمک می کنند. آنها در پشت شکم قرار دارند. شما می توانید تنها با یک کلیه زندگی کنید، با این حال، مهم است که هر گونه بررسی توصیه شده را ادامه دهید، به عنوان مثال عکس برداری با اشعه ایکس برای سنگ یا اندازه گیری فشار خون.

نفرکتومی لاپاراسکوپیک روشی برای برداشتن کلیه های بیمار به جای جراحی معمولی (باز) است. این یک روش بسیار ظریف و دقیق است که فقط باید توسط جراحان مجرب انجام شود. جراحی لاپاراسکوپی گاهی اوقات جراحی سوراخ کلید نامیده می شود زیرا شامل برش های نسبتاً کوچک است. جراح از یک آندوسکوپ (تلسکوپی باریک) و «درگاه‌های» کوچکی استفاده می‌کند که ابزارهای مینیاتوری از آن عبور می‌کنند. این محدوده جراح را قادر می سازد تا کارهایی را که انجام می دهد در مانیتورهای ویدئویی مشاهده کند.

در یکی از انواع جراحی لاپاراسکوپی، جراح ممکن است از یک دست در شکم به عنوان ابزار جراحی برای افزایش ایمنی عمل استفاده کند. به این روش نفرکتومی لاپاروسکوپی با کمک دست گفته می شود که اغلب برای برداشتن کلیه سرطانی استفاده می شود. دستگاهی استفاده می شود که به جراح اجازه می دهد دست را از طریق یک برش کوچک در شکم وارد کند. دستگاه کمک دستی یک مهر و موم در اطراف برش ایجاد می کند که شکم متورم را دست نخورده نگه می دارد. کلیه به طور دست نخورده با دست خارج می شود و بعداً توسط پاتولوژیست برای کمک به تعیین درجه و مرحله ارزیابی می شود.

مزایای لاپاروسکوپیک کلیه چیست؟

نتایج ممکن است بسته به وضعیت کلی و سلامت شما متفاوت باشد. مزایای معمول عبارتند از:

 • درد بعد از عمل کمتر
 • بستری کوتاه تر در بیمارستان
 • بازگشت سریعتر به رژیم غذایی منظم و جامد
 • بازگشت سریعتر به فعالیت های عادی
 • نتایج زیبایی بهتر

مزیت نفرکتومی لاپاراسکوپی نسبت به جراحی سنتی چیست؟

انجام نفرکتومی لاپاراسکوپی برای جراح دشوارتر از جراحی سنتی است، اما این روش آسیب کمتری به بیمار وارد می کند. جراح به جای یک برش بلند ۲۵ سانتی متری، چند برش کوچک ایجاد می کند. اختلال در دیواره شکم خفیف است. بیماران درد کمتری دارند و با این جراحی کمتر تهاجمی سریعتر به زندگی خود باز می گردند. خطر عوارض برای هر دو روش یکسان است.

با نفرکتومی لاپاروسکوپی، درد بعد از عمل کاهش می یابد و بیماران می توانند در عرض یک روز بلند شوند و حرکت کنند. معمولاً ۲-۳ روز در بیمارستان می مانند. بسیاری از آنها می توانند ظرف دو تا سه هفته به کار و تفریح ​​بازگردند. جای زخم ناشی از جراحی نیز بسیار کم است.

در جراحی سنتی، معمولاً چهار یا پنج روز بستری شدن در بیمارستان پس از برداشتن کلیه، به علاوه شش تا هشت هفته برای بهبودی لازم است. بیماران جراحی باز معمولاً به داروهای ضد درد شدید در مدت زمان طولانی نیز نیاز دارند.

چه کسی کاندیدای این روش است؟

کاندیدهای ایده آل برای نفرکتومی لاپاروسکوپی کسانی هستند که توده های بدخیم کلیه یا مشکلات کلیوی و حالب دارند که نیاز به برداشتن کل کلیه یا حالب دارند. افرادی که مایل به اهدای کلیه برای پیوند هستند نیز می توانند از این روش بهره مند شوند.

انجام لاپاراسکوپی کلیه چه آمادگی های لازم دارد؟

پس از این که جراح خطرات و مزایای احتمالی عمل را با شما بررسی کرد، باید رضایت کتبی برای جراحی ارائه دهید.
آماده سازی قبل از عمل شامل آزمایش خون، ارزیابی پزشکی، اشعه ایکس قفسه سینه و نوار قلب بسته به سن و شرایط پزشکی شما است.
بسته به شرایط شما ممکن است نیاز به انتقال خون یا فرآورده های خونی مانند پلاکت باشد.
جراح شما ممکن است از شما بخواهد که روده بزرگ خود را به طور کامل تخلیه کرده و روده های خود را قبل از جراحی تمیز کنید. ممکن است از شما خواسته شود که فقط یک یا چند روز قبل از جراحی مایعات شفاف بنوشید.
توصیه می شود شب قبل یا صبح بعد از عمل با صابون آنتی باکتریال دوش بگیرید.
بعد از نیمه شب شب قبل از عمل، نباید چیزی بخورید یا بنوشید به جز داروهایی که جراح و/یا متخصص بیهوشی به شما گفته است صبح روز جراحی با یک جرعه آب مصرف کنید.
داروهایی مانند آسپرین، رقیق‌کننده‌های خون، داروهای ضد التهاب (داروهای آرتریت) و ویتامین E باید به‌طور موقت چند روز تا یک هفته قبل از جراحی قطع شوند.
دو هفته قبل از جراحی نباید از داروهای رژیمی یا خار مریم استفاده شود.
سیگار را ترک کنید و هر کمکی را که ممکن است در خانه نیاز داشته باشید ترتیب دهید.

برداشتن کلیه با لاپاروسکوپی چگونه انجام می شود؟

شما تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرید و کاملاً در خواب خواهید بود. یک کانول (لوله توخالی) توسط جراح در داخل شکم قرار می گیرد و شکم شما با گاز دی اکسید کربن باد می شود تا فضایی برای عمل ایجاد شود. یک لاپاروسکوپ (تلسکوپی کوچک متصل به یک دوربین فیلمبرداری) از طریق یکی از کانول ها قرار می گیرد که تصویر ویدئویی از اندام های داخلی و طحال را روی مانیتور تلویزیون پخش می کند. چندین کانول در مکان‌های مختلف روی شکم شما قرار داده می‌شود تا به جراح اجازه دهد ابزاری را در داخل شکم شما قرار داده و کلیه شما را خارج کند. گاهی اوقات یک هندپورت از طریق یک برش بزرگتر قرار می گیرد تا جراح بتواند از دست برای کمک به جراحی استفاده کند. پس از جدا شدن کلیه از همه چیزهایی که به آن متصل است، آن را داخل کیسه مخصوص قرار می دهند. کیسه ای که طحال داخل آن قرار دارد، در یکی از برش های کوچک اما بزرگ روی شکم شما کشیده می شود. کلیه در داخل کیسه مخصوص به قطعات کوچک شکسته می شود و به طور کامل خارج می شود.

مراقبت های بعد از عمل لاپاراسکوپیک

رژیم غذایی:
هنگامی که به خانه برگشتید، ممکن است بلافاصله به رژیم غذایی عادی خود بازگردید. به دلیل استرس و اضطراب، ممکن است با غذاهای سبک تر (غیر سرخ شده) شروع کنید، اما واقعاً هیچ محدودیتی ندارید. برای جلوگیری از یبوست، در طول روز مایعات فراوان بنوشید (۸ تا ۱۰ لیوان).

زخم:
برش شما از باکتری های بیرونی ظرف دو روز پس از جراحی مهر و موم می شود. با این حال، شما باید آن را از کثیفی و کثیفی برای ده روز اول یا بیشتر محافظت کنید. برش در هفته اول حساس خواهد بود و لبه ها نباید از هم جدا شوند. اگر منگنه های جراحی در جای خود باقی مانده بودند، در اولین ویزیت بعد از عمل در مطب برداشته می شوند. اگر ناحیه جدیدی از قرمزی یا تورم رخ داد، لطفاً به ما اطلاع دهید. ممکن است دوش بگیرید، اما در ۲ هفته اول حمام نکنید. برش یا منگنه ها را مالش ندهید. فقط اجازه دهید آب و صابون روی آنها جاری شود و خشک شوند.

فعالیت:
می توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید، از جمله راه رفتن در بیرون، بالا رفتن از پله ها و بیرون رفتن برای شام. تا ۶ هفته پس از جراحی نباید هیچ گونه فعالیت شدید (مانند دویدن، تنیس، گلف، تردمیل و غیره) را از سر بگیرید. سپس، آن را به میزان قابل تحمل افزایش دهید. تا زمانی که درد نداشته باشید یا داروهای مسکن مصرف نکنید، می‌توانید ۲ تا ۳ هفته پس از جراحی به صورت موضعی رانندگی کنید.

روده ها:
برخی از داروهای مسکنی که در بیمارستان و پس از ترخیص دریافت کرده‌اید، می‌توانند باعث یبوست شوند. مهم است که روده های خود را در طول دوره بعد از عمل منظم نگه دارید. در صورت نیاز از یک ملین ملایم استفاده کنید و اگر مشکل دارید تماس بگیرید. (شیر منیزیا ۲-۳ قاشق غذاخوری یا ۲ قرص Dulcolax برای مثال). همچنین ممکن است بخواهید از نرم کننده مدفوع (کولاس ۱۰۰ میلی گرم دو بار در روز) برای چند هفته پس از جراحی استفاده کنید. اگر منجر به شل شدن مدفوع شد، آن را به یک بار در روز کاهش دهید یا کاملاً متوقف کنید.

دارو:
شما باید داروهای قبل از جراحی خود را از سر بگیرید مگر اینکه به شما گفته شود این کار را نکنید. آسپرین، وارفارین (کومادین) یا پلاویکس را تا زمانی که جراحتان دستور انجام این کار را داده باشد، از سر نگیرید. علاوه بر این، اغلب به شما نوعی داروی مسکن داده می شود. اینها باید همانطور که در کنار بطری تجویز شده مصرف شوند، مگر اینکه واکنش غیرعادی به یکی از داروها داشته باشید.

مشکلاتی که باید به پزشک تان گزارش دهید:

(اگر مشکلی دارید با دفتر ما تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید)

 • تب بیش از ۱۰۱.۵ فارنهایت.
 • افزایش درد، تورم یا قرمزی محل برش.
 • واکنش های دارویی (کهیر، بثورات پوستی، تهوع، استفراغ، اسهال).
 • حالت تهوع یا استفراغ مداوم.
 • تورم پاها یا مچ پا پس از جراحی

پیگیری بعد از اتمام روند درمانی

برای نظارت بر پیشرفت خود به یک قرار ملاقات بعدی نیاز دارید. وقتی به خانه رسیدید یا قبل از خروج از اتاق بیمارستان از طریق تلفن در اتاق بیمارستان با شماره فوق تماس بگیرید. معمولاً اولین ویزیت حدود ۷ تا ۱۴ روز پس از جراحی شما خواهد بود.

برخی از بیمارانی که برای برداشتن کلیه سرطانی تحت عمل جراحی قرار می گیرند، عود بیماری را تجربه می کنند. شانس عود بر اساس درجه و مرحله تومور است که در ویزیت بعدی شما بررسی می شود. بیماران معمولاً پس از جراحی تحت یک رژیم معاینات بعدی قرار می گیرند، معمولاً در فواصل ۳ ماهه در سال اول. این معاینات شامل معاینه فیزیکی کامل، رادیوگرافی قفسه سینه، آزمایش خون کامل و ارزیابی عملکرد کبد و کلیه است. برخی از بیماران ممکن است نیاز به تصویربرداری بعدی با سی تی اسکن نیز داشته باشند.

اگر بیماری عود کند اما در چند ناحیه کوچک محدود بماند، ممکن است جراحی اضافی توصیه شود. پرتودرمانی، بیولوژیکی یا شیمی درمانی نیز ممکن است به عنوان درمان های اضافی امتحان شوند.

لاپاراسکوپی عوارضی هم دارد؟

هر نوع جراحی تهاجمی خطرات خاصی را به همراه دارد. بیمارانی که نیاز به جراحی کلیه دارند باید از احتمال تجربه عوارضی مانند موارد زیر مطلع شوند:

 • آسیب به عروق خونی (آئورت یا ورید اجوف)
 • آسیب به اندام ها (طحال، پانکراس، روده بزرگ یا کوچک)
 • خونریزی (خونریزی) در حین جراحی (حین عمل) یا بعد از جراحی (بعد از عمل)
 • فتق برشی (برآمدگی در محل برش جراحی، ناشی از بهبودی ناقص یا ضعف قسمت پوشاننده
 • ماهیچه ها)
 • عفونت
 • پنوموتوراکس (هوای بین ریه و دیواره قفسه سینه)

در نتیجه

باید از بهترین متخصص اورولوژی جهت درمان مشکلات و بیماری های کلیوی خود کمک بگیرید تا بهترین نوع و روش درمانی ممکن را در جهت سلامتی تان به کار گیرد.

دکتر حامد رجایی

جراحی اورولوژی (جراحی کلیه و مجاری ادراری)
فوق تخصص و فلوشیپ سنگ های ادراری و اندریورولوژی (جراحی درون بین) لاپاراسکوپی پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *