Search
Close this search box.
۶ دقیقه

2 / 5. 1

زگیل تناسلی مردانه

زگیل تناسلی مردانه

آنچه می خوانید...

زگیل تناسلی در مردان به چه علت رخ می‌دهد؟ علائم زگیل تناسلی مردان شامل چه مواردی است؟ از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟

زگیل تناسلی مردانه نوعی بیماری عفونی در مردان است که به واسطه روابط جنسی محافظت نشده ایجاد می‌شود.‌ این نوع از زگیل ممکن است خطرات زیادی را در مردان به وجود آورده و سلامتی او را تهدید کند. زگیل تناسلی در مردان، انواع مختلفی داشته که تشخیص آن بر عهده پزشکان متخصص خواهد بود. بیمارانی که با علائم زگیل تناسلی مردانه مواجه شدند، سریعا باید به پزشک مراجعه کنند. در ادامه می‌خواهیم به شرح چیستی، علائم، علت و راه درمان این زگیل‌ها بپردازیم.

زگیل تناسلی در آقایان

زگیل تناسلی مردانه چیست؟

زگیل تناسلی، یک زائده گوشتی، برجسته و نرم است که معمولاً بدون درد بوده و به صورت زگیل منفرد و یا چند زگیل در یک خوشه، بر روی آلت تناسلی، بیضه، ناحیه مقعد و یا اطراف ناحیه تناسلی ظاهر می‌شود. زگیل تناسلی در واقع یکی از بیماری‌های عفونی مقاربتی است که توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد شده و می‌تواند از طریق رابطه جنسی محافظت نشده و بدون کاندوم منتقل شود. ویروس HPV دارای ۱۰۰ گونه مختلف بوده که برخی از گونه‌های آن در ایجاد زگیل تناسلی نقش داشته در حالی که برخی دیگر، سبب بروز سرطان دستگاه تناسلی و سرطان مثانه شوند.

علت به وجود آمدن زگیل تناسلی در مردان

زگیل تناسلی مردانه یک بیماری مقاربتی است و از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. مهم‌ترین علت به وجود آمدن چنین زگیل‌هایی وجود ویروس پاپیلومای انسانی یا ویروس اچ پی وی در بدن است. رابطه جنسی دهانی، مقعدی یا استفاده از آب دهان در هنگام برقراری رابطه جنسی باعث افزایش نشر این ویروس می‌شود. علاوه بر آن، ممکن است نوجوانان در سنین کم به دلیل داشتن رفتارهای پرخطر جنسی به زگیل تناسلی مبتلا شوند. وجود زخم در پوست هم می‌تواند علتی از علل ابتلا به این زگیل‌ها باشد.

یکی از دلایل مهم برای بروز زگیل تناسلی در آقایان، ختنه نبودن است. افرادی که تا سن بزرگسالی ختنه نشده‌اند، بیشتر از سایر افراد در معرض این بیماری هستند. شرکای جنسی متعدد هم به نوبه خود می‌توانند باعث انتقال ویروس پاپیلومای انسانی شده و زگیل ایجاد کنند. به منظور کاهش خطر ابتلا به این زگیل‌ها پزشکان توصیه می‌کنند که حتما در روابط جنسی از کاندوم استفاده شود. زیرا کاندوم می‌تواند پیشگیری از انتقال این ویروس را ایجاد کند. به هر حال، اگر به دلایلی به این ویروس مبتلا شده‌اید و علائم آن را هم دارید، باید این علائم را حتما بررسی کنید و به بهترین متخصص اورولوژی در تهران مراجعه کنید.

انواع زگیل تناسلی در مردان

زگیل تناسلی مردانه با توجه به فاکتورهای مختلف، انواع گوناگونی دارد. این زگیل‌ها در دو نوع خوش خیم و بدخیم طبقه‌ بندی می‌شوند. زگیل‌های خوشخیم معمولاً خود به خود برطرف می‌شوند و تهدیدی جدی برای بدن ندارند. زگیل‌های بدخیم سرطانی هستند و باید سریعاً درمان شوند. چرا که پیشرفت چنین زگیل‌هایی مرگ یک فرد را به دنبال دارد. علاوه بر آن، با توجه به محل ابتلا، زگیل تناسلی مردانه می‌تواند آن‌ها را به انواع مختلف تقسیم کرد:

 • زگیل مقعدی مردانه: این نوع از زگیل‌ها بیشتر در منطقه مقعد رشد می‌کنند و درد ایجاد می‌نمایند. برخی از زگیل‌های مقعدی از نوع سرطانی نیستند اما باید سریعاً درمان شوند. واضح است که عدم درمان آن‌ها زندگی را برای آقایان سخت می‌کند.
 • زگیل آلت تناسلی و بیضه: زگیل آلت و بیضه زگیل‌هایی هستند که روی آلت یا بیضه رشد می‌کنند و می‌توانند خوشخیم یا بدخیم باشند. این نوع از زگیل‌ها انواع مختلفی دارند و به اشکال گوناگونی هم بروز پیدا می‌کنند. پس از مواجهه با آن‌ها باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.
 • زگیل اطراف ناحیه تناسلی: به دلیل انتشار پاپیلومای انسانی، ممکن است زگیل در اطراف ناحیه تناسلی ایجاد شود. کشاله ران از قسمت‌هایی است که زگیل تناسلی در آن دیده می‌شود.

خطرات زگیل تناسلی در مردان

برخی از سویه‌های ویروس اچ پی وی وجود دارند که تنها زگیل تناسلی مردانه را ایجاد می‌کنند. یعنی هیچ تهدیدی ندارند. اما برخی از سویه‌های این ویروس ممکن است سرطانی باشند. سالیانه بیش از ۴۲ هزار نفر از مردم ایالت متحده آمریکا به این نوع از سرطان‌ها مبتلا خواهند شد. برخی از مهم‌ترین خطرات زگیل تناسلی مردانه عبارتند از:

 • سرطان مقعد
 • ایجاد سرطان مثانه
 • تورم در ناحیه تناسلی
 • اختلال در روابط جنسی
 • ایجاد سرطان لوزه، زبان و گلو
 • احساس درد، سوزش و خارش

بیشتر بخوانید: درمان زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی مردان

شاید بپرسید که چطور و از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟ پس از این که به ویروس زگیل مبتلا شوید، پس از گذشت مدتی با علائم این عارضه مواجه خواهید شد:

 • درد حین رابطه جنسی و خونریزی
 • خارش و سوزش نواحی تناسلی
 • ایجاد توده‌ها و برجستگی‌های دردناک
 • تشکیل یک یا چند برآمدگی یا توده کوچک، گوشتی و خاکستری بدون درد در ناحیه آلت تناسلی، مقعد و یا قسمت فوقانی ران

در برخی از موارد ممکن است اختلالات و بیماری‌های مختلف در بدن منجر به ایجاد توده شود. اما در بیشتر موارد همان زگیل‌ها توده ایجاد می‌کنند. پس باید به فکر برطرف کردن آن‌ها باشید.

چگونه از زگیل تناسلی پیشگیری کنید

بهترین راه پیشگیری از زگیل تناسلی استفاده از کاندوم برای رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی است. اگر لوازم جنسی را به مشترک دارید، باید برای هر یک از طرفین خود کاندوم جدیدی بپوشانید و بین استفاده شستشو دهید.

اگر علائمی دارید که می تواند زگیل تناسلی باشد، باید برای معاینه به کلینیک بهداشت مراجعه کنید. اگر زگیل تناسلی دارید، ممکن است به شما توصیه شود که در حین درمان از رابطه جنسی اجتناب کنید. اگر رابطه جنسی دارید، مطمئن شوید که زگیل ها با کاندوم پوشانده شده‌اند. حتی پس از از بین رفتن زگیل‌ها، این ناحیه از پوست باید با کاندوم پوشانده شود چرا که هنوز این امکان وجود دارد که ویروس را تا سه ماه پس از ناپدید شدن زگیل ها به شریک جنسی خود منتقل کنید. در صورت سرایت عفونت به ناحیه اطراف، از مالیدن یا دست زدن به زگیل خودداری کنید. اگر متوجه شدید که مبتلا به زگیل تناسلی هستید، همسر شما نیز باید معاینه شود.

صحبت کردن در مورد سلامت جنسی با شرکای خود و اطلاع رسانی به یکدیگر در مورد علائم یا عفونت ها به شما کمک می کند که چگونه با هم رابطه جنسی ایمن تری داشته باشید.

کاهش تعداد شرکای جنسی شما همچنین می تواند به شما در کاهش خطر ابتلا به عفونت های مقاربتی مانند زگیل تناسلی کمک کند. اگر با چندین شریک جنسی رابطه جنسی دارید، استفاده از کاندوم و آزمایش منظم STI از اهمیت بیشتری برخوردار است.

کاندوم بهترین نوع محافظت در برابر بیماری‌های مقاربتی و حاملگی است. سایر داروهای ضد بارداری از جمله قرص های ضد بارداری از زگیل تناسلی جلوگیری نمی کند، همچنین PrEP نیز از آن جلوگیری نمی کند.

واکسن HPV، که برای محافظت در برابر اشکال جدی تر HPV ساخته شده است، همچنین می تواند از زگیل تناسلی جلوگیری کند. واکسن تضمین نمی کند که در آینده دچار زگیل تناسلی نشوید، اما خطر شما را کاهش می دهد. بهتر است قبل از شروع رابطه جنسی واکسن بزنید.

دکتر حامد رجایی

جراحی اورولوژی (جراحی کلیه و مجاری ادراری)
فوق تخصص و فلوشیپ سنگ های ادراری و اندریورولوژی (جراحی درون بین) لاپاراسکوپی پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *