Search
Close this search box.
۴ دقیقه

0 / 5. 0

درمان هیدروسل

درمان هیدروسل

آنچه می خوانید...

درمان هیدروسل از چه روش‌هایی صورت می‌گیرد؟ درمان هیدروسل بدون جراحی چگونه است؟ هیدروسل یکی از بیماری‌هایی است که در آن مایعات اضافی درون شکم یا اطراف بیضه درون یک کیسه که به عنوان هیدروسل شناخته شده است، جمع می‌شوند. هیدروسل معمولا دردناک نبوده و آسیبی برای بیضه‌ها نخواهد داشت. درمان هیدروسل شامل روش‌های مختلفی از جمله داروها، جراحی هیدروسلکتومی، روش‌های غیر جراحی و … بوده اما باید گفت در حال حاضر هیچ داروی قطعی برای درمان این بیماری وجود ندارد. هدف اصلی درمان هیدروسل، کاهش سایز، تخلیه مایعات اضافی درون شکم و جلوگیری از عود دوباره آن است.

جراحی و درمان هیدروسل

درمان هیدروسل چگونه است؟

درمان هیدروسل به نوع هیدروسل، اندازه آن، مکان قرارگیری، علایم و نشانه‌ها و همچنین، وضعیت عمومی بیمار بستگی دارد. در برخی موارد، هیدروسل کوچک ممکن است بدون علائم یا عوارض جانبی ایجاد شود و نیاز به درمان فوری نداشته باشد. در این صورت، پزشک ممکن است توصیه کند تا بیمار برای مدتی تحت نظارت قرار گیرد تا اندازه هیدروسل کنترل شود. درمان این عارضه در موارد جدی‌تر نیز، شامل روش‌های زیر است:

  • اسکلروتراپی

این روش شامل تزریق مایع اسکلروز جهت جلوگیری از بازگشت هیدروسل پس از تخلیه آن است. این کار باعث انقباض و سخت شدن دیواره‌های هیدروسل شده و معمولاً برای هیدروسل‌های کوچک استفاده می‌شود.

  • جراحی هیدروسل

جراحی هیدروسل در مواردی که هیدروسل بزرگ باشد یا به علت عوارضی مانند درد، فشار بر اعضای مجاور و …، ممکن است ضروری باشد. در این روش، هیدروسل برداشته شده و سپس بافت‌های مجاور تقویت می‌شوند تا از عود دوباره هیدروسل جلوگیری شود.

  • تخلیه مایع هیدروسل

تخلیه مایع هیدروسل یک روش درمانی است که برای کاهش حجم و فشار ایجاد شده توسط هیدروسل در بدن بیمار استفاده می‌شود. این روش به عنوان یک روش موقت برای کاهش علائم و عوارض هیدروسل مانند سردرد، درد، و تورم بافت‌های بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش مایع هیدروسل به آسانی با استفاده از یک سرنگ تخلیه شده و به عنوان یک راهکار درمانی موقت، موجب تسکین علائم و بهبود وضعیت بیمار می‌شود. چرا که پس از انجام این روش ممکن است بعد از گذشت چند ماه، هیدروسل مجددا عود کرده و به تخلیه مجدد نیاز داشته باشد.

بیشتر بخوانید : جراحی هیدروسلکتومی

درمان هیدروسل در کودکان چگونه است؟

هیدروسل در کودکان معمولا به طور خود به‌خود از بین می‌رود و جای نگرانی ندارد؛ اما اگر هیدروسل در کودک بعد از یک سال از بین نرفته و بزرگ‌تر شده باشد، لازم است به پزشک مراجعه کنید. درمان هیدروسل در کودکان به شدت و علت بروز هیدروسل بستگی داشته و در بیشتر موارد، شامل نظارت پزشک و تجویز داروهای لازم است. داروهای تجویز شده اغلب برای کنترل علائم هیدروسل و عوارضی مانند سردرد، تهوع و … است. درمان‌های جدی‌تر نیز ممکن است با توجه به وضعیت هیدروسل و تشخیص پزشک برای کاهش خطرات و عوارض جانبی احتمالی، صورت گیرد.

آیا هیدروسل خطرناک است؟

هیدروسل اغلب یک عارضه خطرناک و جدی نبوده و درد و ناراحتی چندانی نیز برای فرد ایجاد نخواهد کرد. به همین دلیل درمان هیدروسل در مواردی توصیه می‌شود که درد یا سنگینی زیادی برای فرد داشته و یا موجب بزرگ شدن بیش از حد بیضه‌ها شده باشد. در مورد هیدروسل نوزادان نیز، در صورت بهبود نیافتن خودبه‌خود پس از گذشت یک سال، لازم است درمان صورت گیرد.

بیماری هیدروسل در واقع با توجه به ارتباط بین کیسه بیضه و شکم، در مواردی نیز می‌تواند خطرناک بوده و در صورت تورم بیش از حد بافت‌های بدن، نیاز به درمان جدی خواهد داشت. بنابراین لازم است در صورت مشاهده علائم واریکوسل، به بهترین متخصص اورولوژی در تهران مراجعه کرده و تحت نظارت پزشک قرار بگیرید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده تورم و ورم بیضه یا علائم دیگری از هیدروسل شامل درد یا تورم شکم، سفتی در ناحیه شکم، تغییر در حجم یا شکل هیدروسل، احساس سنگینی در بیضه‌ها، بزرگ شدن کیسه بیضه‌ها، بیشتر شدن ورم بیضه در صبح و … بهتر است به بهترین اورولوژیست مراجعه کنید. پزشک متخصص ضمن دریافت شرح حال و علائم شما، معاینات و آزمایشات لازم را تجویز کرده و علت تورم کیسه بیضه شامل پیچ خوردگی بیضه، هیدروسل، فتق مغبنی و … و همچنین، روش درمانی مناسب آن را مشخص خواهد کرد.

دکتر حامد رجایی

جراحی اورولوژی (جراحی کلیه و مجاری ادراری)
فوق تخصص و فلوشیپ سنگ های ادراری و اندریورولوژی (جراحی درون بین) لاپاراسکوپی پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *