Search
Close this search box.
۵ دقیقه

0 / 5. 0

درمان قطعی تبخال

درمان تبخال تناسلی در مردان

آنچه می خوانید...

درمان تبخال تناسلی در مردان؛ تبخال یا هرپس سیمپلکس نوعی بیماری ویروسی است که با ویروسی با همین نام به وجود می‌آید و محل زخم به شکل التهاب و یکسری ‌تاول‌های ریز خود را نمایان می کند. این ویروس موجب ایجاد تبخال در ناحیه صورت، در آلت های جنسی مرد و زن، چشم، مغز و حتی در مواردی فلج بل هم می شود.

 برای درمان تبخال در حال حاضر هنوز روشی قطعی ای وجود ندارد و در صورتی که ویروس وارد بدن شده باشد تا آخر عمر با فرد می ماند و زمانی که سیستم دفاعی بدن ضعیف است بیشتر به وجود می آید. با وجود اینکه، بعضی بیماران با عود دوباره تبخال پس از چند سال متوالی دیگر مواجه نمی شود اما باز هم ناقل بیماری هستند.  

تبخال با آفت که بعضی افراد آن را با تبخال اشتباه می گیرند کاملا تفاوت دارد. آفت معمولا مسری نیست و درون دهان و روی بافت های نرم آن بوجود می آیند، جایی که تبخال ایجاد نمی شود.   

علائم تبخال تناسلی در مردان

 از جمله نشانه های تبخال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تبخال، موجب بوجود آمدن تاول هاى ریز و بسیاردردناک و پر از مایع می شود که روى نقطه برجسته و قرمز رنگ پوست قرار دارند. همچنین با ایجاد درد و یا مورمور شدن  همراه است که معمولا یکى دو روز قبل از بوجود آمدن تاول ها احساس می گردد. اغلب یک هفته تا ۱۰روز زمان لازم است تا تبخال رفع شود .

این نشانه ها ممکن است حتی تا ۲۰روز بعد از قرار گرفتن در معرض ویروس، خود را نشان ندهند. اغلب یک هفته تا ۱۰ روز زمان می برد تا  تاول ها شکل بگیرند، سپس  مى‌ترکند و ترشح خواهند داشت.

بعد از گذشت این زمان پوست نازک زرد رنگى تشکیل خواهد شد و در نهایت با ریزش آن، یک پوست صورتى رنگ به جای آن ظاهر مى‌شود و بدون گذاشتن ردی روی پوست برطرف می شود.

دلایل به وجود آمدن تبخال

انواع  مشخصی از ویروس هرپس، موجب ایجاد این ضایعه پوستی مى‌شوند:

  • ویروس هرپس سیمپلکس نوع۱HSV، اغلب در صورت بروز می کند.
  • ویروس هرپس سیمپلکس نوعHSV2، موجب ایجاد تبخال هاى تناسلى می شود.

ولی هر دو نوع این ویروس ها ممکن است هم در صورت و هم در دستگاه تناسلى باعث ایجاد تبخال  شوند.

وقتی ویروس تبخال می تواند به شما سرایت کند که با فردی که داراى این ضایعه فعال است تماس داشته باشید .مشترک استفاده کردن از ظرف غذا، تیغ یا حوله مى تواند موجب سرایت آن گردد.

وقتی که یک بار دچار تبخال شوید، ویروس اش به صورت نهفته در سلول های عصبی پوست شما باقی خواهد ماند و این احتمال هست که مجددا به صورت عفونتی فعال در همان محل اولیه ویا نزدیک به آن ایجاد شود. در این حالت احتمالا در محل قبلى تبخال، احساس خارش و یا برجستگی خواهید داشت. بیشتر بخوانید: ویروس پاپیلوم

عوارض تبخال تناسلی

ویروس هرپس سیمپلکس حتی می تواند وقتی که تاول ها ظاهر نشده است هم به فرد دیگری سرایت کند. ولی بیشترین زمانی که ممکن است انتقال عفونت صورت بگیرد زمان ظاهر شدن تاول هاست تا وقتی که زخم ها خشک شده و کبره(پوست زرد رنگی است که روی تاول ها تشکیل می شود) ببندند.  

در صورتی که به تبخال مبتلا شدید، سعی کنید از تماس داشتن با نوزادان، افرادی که به اگزما دچارند، افرادی که به اختلال دستگاه ایمنی مبتلا هستند مانند بیماری سرطان، ایدز و گیرنده پیوند عضو پرهیز کنید. 

درمان تبخال تناسلی

همان طور که گفته شد تبخال معمولا بدون درمان بعد از یک هفته تا ۱۰ روز رفع می شود. ولی در صورتی که به حملات زیاد تبخالی مبتلا می شوید، پزشک شما احتمالا داروهای ضد ویروسی هم برایتان تجویز خواهد کرد. مصرف دارو به کوتاه شدن سیکل ابتلا کمک می کند و درد آن را نیز کاهش می دهد. تبخال اغلب بدون نیاز به درمان از روی پوست ناپدید می گردد.

در مدتی که سیکل ابتلای تبخال تمام نشده است، با رعایت کردن نکته های زیر می توانید از درد و ناراحتی رها شوید.

درمان تبخال

استفاده از کرم ها:   کرم هایی که معمولی هستند و بدون نسخه پزشک فروخته می شوند می تواند باعث راحتی شما از درد شود ولی انتظار نداشته باشید که سریعا باعث بهبودی شوند.

استفاده از مسکن ها:  با مصرف مسکن هایی مانند آسپیرین، ایبوپروفن و استامینوفن می توانید به کاهش درد ناشی از تبخال کمک کنید. دقت داشته باشید که به کودکان هرگز آسپیرین ندهید، زیرا مصرف آسپیرین برای کودکان موجب یک عارضه نادر و بسیار کشنده با نام نشانگان “راى” می شود.. بیشتر بخوانید: سیفلس

پیشگیری از ابتلا به تبخال تناسلی در مردان

برای پیشگیری از ابتلا به تبخال و یا  از سرایت آن به سایر نقاط بدن و یا به دیگران توصیه های زیر را به کار ببندید:

از بوسیدن یا داشتن تماس پوستى با افرادی که مبتلا به تبخال هستند، هنگامی که تاول روى پوستشان وجود دارد پرهیز کنید. دقت داشته باشید که ویروس ممکن است تا زمانی که تاول ترشحات مرطوب دارد، به دیگران سرایت کند.

تا می توانید از وسائل مشترک استفاده نکنید. ظروف غذاخورى، حوله و دیگر چیزهاى مشابه مى تواند در صورت وجود تبخال در یک نفر، باعث انتقال بیمارى به سایرین گردد.

در صورتی که دچار تبخال هستید، پیش از لمس کردن سایرین، دست هایتان را کاملا تمیز بشویید.
مراقب لمس کردن نقاطی مانند چشم ها و دستگاه تناسلی که به گسترش عفونت حساس هستند، باشید.

از عوامل تحریک کننده مانند شرایطی که ظهور تبخال را تحریک می کند و از قرار گیری در معرض نور مسقیم آفتاب بپرهیزید و کرم ضدآفتاب روی لب ها و صورتتان بمالید.

دکتر حامد رجایی

جراحی اورولوژی (جراحی کلیه و مجاری ادراری)
فوق تخصص و فلوشیپ سنگ های ادراری و اندریورولوژی (جراحی درون بین) لاپاراسکوپی پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *