Search
Close this search box.
۶ دقیقه

0 / 5. 0

بی-اختیاری ادراری چیست

درمان بی اختیاری ادرار

آنچه می خوانید...

اگر فرد کنترل مثانه ی خود را از دست بدهد دچار بی اختیاری ادرار می شود و نمی تواند به خوبی ادرار خود را کنترل کند و ممکن است تمام و یا جزئی از آن بدون اختیار از بدن خارج شود. بسیاری از افراد با بالا رفتن سن دچار این مشکل می شوند که این امر در زنان بالای ۵۰ سال بیشتر دیده می شود. زیرا عضلات حمایت کننده ی مثانه با بالا رفتن سن ضعیف می شوند و فرد دچار بی اختیاری ادرار می شود.

دلایل بی اختیاری ادرار چیست؟

افراد ممکن است به دلایل مختلف دچار این مشکل شوند. از مهم ترین دلایل برای به وجود آمد بی اختیاری ادرار می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • یکی از مهم ترین دلایل ایجاد بی اختیاری ادرار، بالا رفتن سن و ضعیف شدن عضلات کنترل مثانه می باشد. این امر کاملا طبیعی است و ممکن است برای هر کسی ایجاد شود.
  • اگر فرد دچار پروستات بزرگ شده باشد، ممکن است با بی اختیاری ادرار روبرو شود . در مرد ها با بالا رفتن سن، پروستات ممکن است بزرگ شود و مشکلاتی مانند بی اختیاری در ادرار را به وجود آورد.
  • یکی دیگر از دلایل ایجاد این مشکل ، سرطان پروستات یا سرطان مثانه می باشد. این مورد در بدترین حالت صورت می گیرد.
  • ایجاد آسیب فیزیکی به قسمت های کف لگن نیز می تواند باعث به وجود آمدن این مشکل شود. زیرا عضلات کف لگن هستند که مثانه را پشتیبانی می کنند. جراحی رحم، زایمان و بارداری  می توانند باعث ایجاد این مشکل شوند.
  • یبوست، سنگ کلیه، عوارض دارو های آرامبخش، نوشیدن بیش از حد الکل و … می توانند دلایل دیگری برای به وجود آمدن بی اختیاری در ادرار باشند.

مهم ترین روش های درمان بی اختیاری ادرار

روش های زیادی برای درمان بی اختیاری ادرار وجود دارد که انتخاب مناسب ترین آن ها به میزان شدت بیماری، نوع آن و دلیل به وجود آمدن آن وابسته می باشد. در برخی از موارد لازم است فرد چند مورد از روش های درمانی را با هم انجام دهد تا نتیجه ی مورد نظر را از آن ها بگیرد.

روش های رفتاری

یکی از ابتدایی ترین روش ها برای درمان بی اختیاری ادرار، انجام برخی از روش های رفتاری می باشد. به طور مثال افراد باید برای رفتن به دستشویی برنامه ریزی کنید و هر دو تا چهار ساعت به دستشویی بروید و سعی کنید عمل ادرار را انجام دهید.

روش های ورزشی

برخی از پزشکان روش هایی را برای کف لگن به شما پیشنهاد می دهند تا بتوانید به وسیله ی آن ها عضلات خود را قوی تر کنید. افرادی که بی اختیاری استرس دارند می توانند با ورزش کگل، بی اختیاری ادرار خود را درمان کنند.

دارو

پزشک می تواند برای درمان این مشکل از دارو های مختلفی استفاده کند. از مهم ترین دارو های موثر در درمان این مشکل می توان به موارد زیر اشاره کرد.

دارو میرابگرون

این دارو برای درمان بی اختیاری ادرار توسط پزشک تجویز می شود که باعث ریلکس شدن عضلات مثانه شده و می تواند به میزان بیشتری، ادرار را در خود نگه دارد و از بی اختیاری آن جلوگیری کند. علاوه بر این مورد، این دارو باعث می شود که مثانه در هر مرتبه ادرار، دفع بیشتری داشته باشد.

دارو های خنثی کننده استیل کولین

این مورد یکی از بهترین دارو ها برای رفع بیش فعالی مثانه به حساب می آید که می تواند به خوبی بی اختیاری در ادرار را درمان کند. دارو های سولیفناسین، اکسی بوتینین، داریفناسین و … از جمله دارو های خنثی کننده ی اثر استیل کولین به شمار می روند.

دارو های مسدود کننده ی بتا

اگر مردان به دلیل پروستات دچار این مشکل شوند، باید از این دارو ها استفاده کنند تا مثانه بتواند به صورت بهتری عمل تخلیه را انجام دهد.

دستگاه های پزشکی

برای درمان بی اختیاری ادرار در زنان می توان از دستگاه های پزشکی مختلفی استفاده کرد. از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

برای کنترل ادرار در خانم ها می توان از قرار دادن دستگاه کوچک در مجرای ادرار آن ها استفاده کرد. دستگاهی که در این روش استفاده می شود بسیار کوچک است و شبیه به تامپون می باشد. خانم هایی که می خواهند فعالیت خاصی مانند تنیس داشته باشند، می توانند از این دستگاه استفاده کنند.

استفاده از شیاف مهبل از دیگر وسایلی است که می توان برای درمان بی اختیاری ادرار از آن استفاده کرد. یک حلقه ی سفت و محکم به درون واژن وارد می شود و در طول روز بیرون آورده نمی شود.  این وسیله ی باعث می شود که مثانه بالا نگه داشته شود و فرد دیگر دچار بی اختیاری در ادرار نشود. این وسیله برای خانم هایی که دچار افتادگی لگن هستند، بسیار مناسب و کاربردی می باشد.

استفاده از روش های مداخله ای

در برخی از زمان ها لازم است که از روش های مداخله ای برای درمان بی اختیاری ادرار استفاده کرد. مهم ترین این روش ها به صورت زیر می باشند.

سم بوتولینوم نوع A : برخی از افراد دچار بیش فعالی مثانه هستند و به همین سبب با بی اختیاری روبرو می شوند. این افراد می توانند با تزریق بوتاکس به مثانه ی خود، ادرار را کنترل کنند.

تزریق مواد حجیم: برای درمان بی اختیاری در ادرار می توان از تزریق مواد حجیم به بافت مجرای ادرار استفاده کرد. این مواد می تواند عمل تخلیه را با کنترل همراه کند.

تحریک اعصاب: در این روش یک دستگاه مشابه به دستگاه تنظیم کننده ی ضربان قلب در بدن و زیر پوست قرار می گیرد تا بتواند به خوبی مثانه و ادرار را کنترل کند.

جراحی

در بسیاری از موارد شدت بیماری و بی اختیاری ادرار آنقدر زیاد است که نمی توان آن را با روش های دیگر، درمان کرد. در این صورت پزشک عمل جراحی را انتخاب می کند. برای درمان این مشکل می توان از چند روش جراحی استفاده کرد.

جراحی افتادگی، تعلیق گردن مثانه، عمل اسلینگ، جایگذاری عضله ی ادراری مصنوعی از رایج ترین عمل های جراحی هستند که برای درمان بی اختیاری در ادرار استفاده می شوند.

نتیجه گیری

با مراجعه به بهترین متخصص اورولوژی، بسته به شرایط فیزیکی تان راهکار درمانی مناسبی را در پیش گرفته و از این معضل خلاصی یابید.

دکتر حامد رجایی

جراحی اورولوژی (جراحی کلیه و مجاری ادراری)
فوق تخصص و فلوشیپ سنگ های ادراری و اندریورولوژی (جراحی درون بین) لاپاراسکوپی پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *