Search
Close this search box.
۶ دقیقه

5 / 5. 1

جراحی-آندوسکوپی سنگ کلیه چگونه انجام می شود

جراحی آندوسکوپی کلیه

آنچه می خوانید...

جراحی آندوسکوپی کلیه، شیوه ای نوین است برای از بین بردن سنگ کلیه های بزرگ که بدون عمل دفع نمی شوند. سنگ کلیه رسوبات سختی هستند که به علت بالا رفتن نمک و املاح در ادرار به وجود می آیند. علل ایجاد سنگ کلیه تفاوت بوده و در هر جایی از کلیه تا مثانه دیده می شوند. حرکت سنگ کلیه می تواند دردناک باشد، اما در صورتی که به موقع تشیص داده شود می تواند راحت تر دفع شود. در برخی موارد سنگ کلیه به حدی بزرگ می شود که احتیاج به جراحی سنگ کلیه می شود. جراحی سنگ کلیه روش های مختلفی دارد که از جمله ی آن می توان به جراحی آندوسکوپی کلیه اشاره کرد. در این مقاله به بررسی نحوه ی انجام این جراحی و مزایا و معایب آن می پردازیم.

جراحی آندوسکوپی کلیه چیست؟

جراحی آندوسکوپی کلیه یا یورتروسکوپی با بیهوشی و یا بی حسی نخاعی بیمار شروع می شود. در فرآیند این جراحی که حدود یک ساعت به طول می انجامد، جراح یک دوربین کوچک (سیستوکوپ ) را وارد میزراه (مجرایی که ادرار را از مثانه به بیرون از بدن هدایت می کند) بیمار می کند. با استفاده از این دوربین پزشک متخصص مشکل را تشخیص داده و سپس یک سیستم هدایت دیگر وارد میزراه می شود. پزشک به طور همزمان سیستوکوپ را از میزراه خارج می کند. با استفاده از این سیستم هدایتی دوربینی به نام یورتروسکوپ به صورت مستفیم به درون کلیه ها هدایت می شود.

یورتروسکوپ گاهی اوقات در جهت خارج کردم سنگ های کلیوی نیز استفاده می شود. جراح به کمک دستگاه لیزری کوچک سنگ های کلیوی را به قطعات کوچک تر می شکند. در صورت نیاز یک لوله ی باریک در مجرای ادراری وارد می شود تا پس از اتمام جراحی، ادرار از مثانه بیمار خارج شود.

جراحی آندوسکوپی سنگ کلیه

اقدامات پیش از جراحی آندوسکوپی کلیه

باید توجه داشت که قبل از هر جراحی باید ازمایش های مرتبط با آن را انجام داد. در مورد جراحی آندوسکوپی کلیه نیز این قاعده وجود داشته و باید پیش از جراحی بیماران آزمایش خون و ادرار انجام دهند. نتیجه ی این آزمایش ها توسط پزشک متخصص بررسی شده و در صورتی که بیمار سلامت کافی برای جراحی را داشته باشد می توان به انجام آندوسکوپی کلیه اقدام کرد. پزشک قبل از جراحی با استفاده از اشعه ی ایکس و امواج فراصوت از سنگ کلیه ی بیمار عکس برداری می کند تا محل دقیق سنگ را تشخیص دهد.

بیشتر بخوانید: سنگ حالب

مراقبت های بعد از جراحی آندوسکوپی سنگ کلیه

بعد از جراحی بیمار ریکاوری شده و در صورتی که توانایی ادرار کردن را داشته باشد مرخص می شود. در برخی موارد بیماران باید یک روز تحت نظر و مراقبت پزشک باشن بنابراین بستری می مانند. بعد از جراحی آندوسکوپی سنگ کلیه بیمار قادر به رانندگی نمی باشد به همین دلیل باید با فردی از نزدیکان و یا آشنایان برای بازگشت به منزل هماهنگ کنند. داروهای مسکن باید به طور تجویز شده مصرف شوند و ممکن است فرد در چند روز اول هنگام ادرار دچار سوزش شود که امری طبیعی است. بیمار باید جهت کمک به ادرار و دفع هرگونه ذرات باقی مانده ی سنگ کلیه، آب زیادی بنوشد. فرد بعد از ۲ الی ۳ روز می تواند به روند عادی زندگی خود برگردد، البته برای انجام فعالیت های روزمره باید از پزشک معالج خود مشورت بگیرد. جراحی آندوسکوپی سنگ کلیه مانند هر جراحی دیگری ممکن است عوارضی داشته باشد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

۱.واکنش به داروی بیهوشی

۲.درد

۳.خونریزی

۴.عفونت

۵.آسیب به میزنای در اثر ورود لوله های آندوسکوپی

۶.تنگی میزنای

۷.انسداد میزنای در اثر گیر کردن سنگ کلیه

خطرات جراحی سنگ کلیه به روش آندوسکوپی

هر جراحی ای خطرات خود را دارد و جراحی آندوسکوپی سنگ کلیه از این قاعده مستثنی نیست. این جراحی تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی انجام می شود و همانطور که می دانید مصرف هر ماده ی بیهوشی با خطراتی همراه است. البته امکان بروز همچین خطراتی بسیار پایین بوده و به ندرت در افراد به وجود می آید.

جراحی آندوسکوپی سنگ کلیه فرآیندی دردناک است به همین دلیل بعد از جراحی برای بیمار داروی مسکن تجویز شده و به علاوه در یک تا چند روز اول بعد از فرآیند پمپ کوچکی به بیمار متصل می شود که مقدار اندکی از داروی مسکن را به بیمار تزریق می کند. از سمت دیگر باید بدانید که بسیاری از سنگ های کلیوی حاوی باکتری هستند و به همین دلیل احتمال بروز عفونت در این جراح بالاست. به همین دلیل یک دوره داروهای آنتی بیوتیک برای بیمار تجویز خواهد شد.

بیشتر بخوانید: سرطان کلیه

از دیگر خطرات این جراحی احتمال خونریزی از محل لوله ی نفروستومی است که بسیار اندک پیش می آید. از سمت دیگر بروز کبودی در محل عمل بسیار رایج است که بعد از چند روز رفع می شود.

در برخی موارد بعد از عمل ادرار از کلیه ها نشت کرده و به جای تخلیه شدن از لوله ی نفروستومی، درون حفره ی شکمی باقی می ماند. در صورت زیاد بودن این مقدار نیاز به جایگذاری یک لوله در حفره ی شکم می باشد.

در موارد اندگی کلیه های در حین جراحی و یا مدتی بعد از آن به خونریزی دچار می شوند. در این موارد مانند مورد قبل در صورت اندک بودن میزان خون مشکلی بوجود نمی آید اما اگر میزان این خونریزی زیاد باشد یک فرآیند جراحی دیگر لازم خواهد بود.

گاهی اوقات پزشک نمی تواند در یک جراحی تمامی سنگ های کلیوی را خارج کند، در این موارد بسته به اندازه و موقعیت سنگ ها امکان دارد یک جراحی دیگر در آینده برنامه ریزی شود.

درمان های جایگزین جراحی آندوسکوپی سنگ کلیه

یکی از درمان های جایگزین برای جراحی آندوسکوپی سنگ کلیه، سنگ شکنی برون اندامی با امواج شوک یا ESWL می باشد. در این درمان امواج صوتی از طریق پوست به سنگ ها رسیده و آن ها را به قطعات کوچک تری تبدیل می کند. این نوع از درمان بر روی برخی از سنگ های کلیوی عملکرد مطلوبی ندارد و امکان دارد این جراحی برای برخی بیماران مناسب نباشد. یکی از روش های دیگر هم لاپاراسکوپی سنگ کلیه است.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی سنگ کلیه

نتیجه گیری

سنگ های کلیوی را با جراحی باز نیز می توان خارج کرد که نسبت به جراحی آندوسکوپی خطر ابتلا به عفونت و خونریزی بیشتری داشته و زخم بزرگی بر روی شکم باقی می گذارد.

دکتر حامد رجایی

جراحی اورولوژی (جراحی کلیه و مجاری ادراری)
فوق تخصص و فلوشیپ سنگ های ادراری و اندریورولوژی (جراحی درون بین) لاپاراسکوپی پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *