Search
Close this search box.
۶ دقیقه

0 / 5. 0

جراحی آندوسکوپیک پروستات و سنگ مثانه

جراحی آندوسکوپیک پروستات و سنگ مثانه

آنچه می خوانید...

جراحی آندوسکوپیک پروستات یکی از روش های درمان سرطان پروستات است. از جمله عوارض بزرگ شدن پروستات، شکل گیری سنگ‌ها در مثانه است. برای برطرف کردن سنگ مثانه می‌توان از عمل جراحی باز یا آندوسکوپیک استفاده کرد، ولی یک روش جدید هم به نام  pccl هم وجود دارد که با توجه به تشخیص پزشک می‌توانید از آن هم استفاده کنید. این روش برای درمان سنگ‌های مثانه که اغلب بزرگ هستند استفاده می‌شود.

جراحی آندوسکوپیک پروستات

روند آن به این صورت است که پزشک تنها با یک سوراخ روی شکم وارد مثانه می‌شود و با کمک ابزار دوربین‌دار، سنگ شکسته شده و بطور کامل خارج می‌شود.
معمولا بیماران به علت بزرگی پروستات و سنگ بزرگ داخل مثانه دچار علایم شدید ادراری می شوند؛ در نتیجه پزشکان پروستات بیمار را به روش آندوسکوپیک خارج می کنند و سنگ بیمار هم از طریق یک سوراخ کوچک روی شکم خارج می‌گردد.

جراحی آندوسکوپیک پروستات و سنگ مثانه

جراحی آندوسکپیک پروستات  (TURP) از جمله عمل‌هایی است که به منظور برداشتن قسمتی از غده پروستات در مردان انجام می‌شود تا بیمار از مشکل داشتن پروستات بزرگ و اختلال در ادرار راحت شده و بتواند بدون مشکل ادرار کند. دلیل اصلی بوجود آمدن این مشکل و بزرگ شدن پروستات یا به اصطلاح هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات، بالا رفتن سن است.  بیشتر بخوانید:

بهترین متخصص اورولوژی در تهران

جراحی آندوسکوپیک پروستات، دوره بهبودی تقریبا سریعی دارد و عوارض پس از عمل آن بسیار کم است و بیمار پس از ۶هفته بهبودی کامل خود را بدست می‌آورد. اما در این مدت بیمار باید از یک سوند ادراری استفاده کند و در بیشتر وقت خود در استراحت مطلق باشد. 

این دوره نقاهت بعد از عمل جراحی آندوسکوپی پروستات، به خصوص در دو هفته اول برای بیشتر بیماران خیلی آزاردهنده است ولی دیگر علائم و دردها هم اغلب در مراحل پایانی از بین می‌روند. قبل از اینکه برای انجام این عمل اقدام کنید، حتما در مورد ریسک و خطرات احتمالی عمل از پزشک متخصص خود سوال کنید و استرس یا هر سوالی که در مورد آن دارید را با او در میان بگذارید.

در این مطلب ما به چگونگی انجام عمل جراحی پروستات به شیوه آندوسکوپیک، مراقبت‌های لازم پس از عمل و عوارض آن می‌پردازیم.  

زمان مناسب انجام عمل پروستات به روش آندوسکوپیک

سرطان پروستات در واقع نوعی بیماری مزمن در دستگاه تناسلی مردان است که غده پروستات را درگیر کرده و با یک گسترش بدون کنترل در سلول‌های این غده همراه است که در زیر مثانه قرار دارد. این سرطان علائمی نیز دارد از جمله اختلالات ادراری ، ادرار همراه با خون، داشتن تکرر ادرار به خصوص درشب، اختلال نعوظ، بی حسی پاها و غیره دارد که شیوع درد حتی به استخوان‌ها هم می‌رسد.   

از جمله روش‌هایی که برای درمان سرطان پروستات استفاده می‌شود جراحی است. اما رایج ترین شیوه درمان این نوع سرطان، پروستاتکتومی است.  پزشک متخصص تمام و یا بخشی از بافت اطراف غده پروستات را برمی‌دارد. ولی در مواردی هم که شرایط بیمار خاص است روش های جراحی دیگر به او پیشنهاد می‌شود. از روش  جراحی آندوسکوپیک پروستات (TURP) در درمان بزرگ شدن خوش خیم پروستات استفاده می‌شود. همچنین از این روش برای رفع مشکلات ادراری بیماران مبتلا به سرطان پروستات می‌توان استفاده کرد. در این روش جراحی،  احتیاجی به برش زدن پوست نیست.

آمادگی های قبل از جراحی آندوسکوپیک پروستات

پزشک جراح چند هفته پیش از انجام جراحی بیمار را معاینه می کند تا اطمینان حاصل کند که بیمار شرایطش برای عمل جراحی مناسب است یا نه. همچنین از نظر بیهوشی هم بیمار را بررسی  می‌کند  که سلامت کافی را داشته باشد و در صورتی که پزشک لازم بداند دستور به انجام  آزمایش خون و گرفتن نوار قلب خواهد داد. بعد از انجام این مراحل پزشک متخصص جراح، در مورد جزئیات عمل به بیمار توضیح داده و به سوالات بیمار پاسخ می‌دهد.

  • بیمار پیش از عمل جراحی باید حتما پزشک خود را از مصرف داروهایی که معمولا ضد انعقاد خون هستند آگاه کند. امکان دارد که پزشک جراح شما را از خوردن یکسری داروها منع کند. بیمار باید تمامی دستورات پزشک را با دقت انجام دهد.
  • بیمارانی که سیگار مصرف می‌کنند از کشیدن سیگار منع می‌شوند، زیرا استعمال آن ریسک لخته شدن خون و عفونت سینه را بالا می برد.
  • بیمار باید در روز انجام عمل و یا یک روز پیش از آن در بیمارستان حاضر شود.
  • بیمار باید از ۶ساعت پیش از انجام عمل جراحی ناشتا باشد.
  • ممکن است از بیماران خواسته شود تا برای جلوگیری از لخته شدن خون جوراب واریس بپوشند.
  • به منظور پیشگیری از کم آبی، سرم به بیمار تزریق می‌کنند.

نحوه انجام جراحی آندوسکوپیک پروستات

جراحی آندوسکوپیک پروستات (TURP)این عمل به منظور برداشتن ناحیه داخلی غده پروستات انجام می‌شود، جراح به منظور برداشتن غده از جریان برق استفاده می‌کند و این شیوه باعث کاهش فشار در این ناحیه می‌شود. ابتدا جراح اسکوپ را از طریق مجرای ادراری وارد می‌کند.   

مجرای ادراری در واقع لوله ایست که ادرار را از مثانه به آلت تناسلی انتقال می‌دهد. اسکوپ به یک دوربین کوچک متصل است و برای افزایش وضوح تصویر دوربین، به یک عدسی چشمی مجهز است. سپس جراح ابزار برش را به درون لوله مجرای ادراری هدایت می‌کند و قسمت داخلی غده پروستات را برمی‌دارد. همچنین مسدود بودن غده را از طریق جریان برق برطرف می کند.

نحوه انجام جراحی آندوسکوپیک پروستات

عمل یک ساعت زمان می‌برد، بیمار بعد از عمل به بخش ریکاوری انتقال می‌یابد و به مدت ۱ساعت تحت نظر پرستار است و سپس به بخش عمومی انتقال می‌یابد.

به دلیل آنکه عمل تحت بیهوشی عمومی و یا با بی حسی نخاعی و داروهای آرام بخش انجام می‌گیرد، در نتیجه هیچ دردی در زمان عمل ندارند.

مراقبت‌های پس از عمل  پروستات

یک نوع لوله کوچک به نام سوند فولی پس از عمل جراحی به منظور تخلیه ادرار درون مثانه می‌ماند. ادرار بیمار در روزهای اول بعد از عمل جراحی، حاوی خون است. بیمار در شب اول بعد از عمل باید حتما در استراحت مطلق باشد. ولی بعد از آن از بیمار می‌خواهند که در حدی که می‌تواند راه برود. بعلاوه پرستار به بهبودی سریعتر بیمار کمک می‌کند و یکسری تمرین برای داشتن جریان خون طبیعی و تکنیک‌هایی برای تنفس عمیق به او یاد می‌دهد. بیمار بعد از یک تا سه روز مرخص خواهد شد. در این دوره کوتاه نقاهت باید از سوند استفاده کند.  بیشتر بخوانید:

سنگ کلیه و چگونگی درمان آن

دکتر حامد رجایی

جراحی اورولوژی (جراحی کلیه و مجاری ادراری)
فوق تخصص و فلوشیپ سنگ های ادراری و اندریورولوژی (جراحی درون بین) لاپاراسکوپی پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *