Search
Close this search box.
۴ دقیقه

0 / 5. 0

جراحی واریکوسل و درمان ناباروری

تاثیر عمل واریکوسل در درمان ناباروری

آنچه می خوانید...

عمل واریکوسل تا چه حد در درمان ناباروری موثر است؟ بعد عمل واریکوسل چقدر احتمال بارداری هست؟ واریکوسل اختلالی است که در سیاهرگ‌های داخل کیسه بیضه ایجاد می‌شود و در ۱۵ تا ۲۰ درصد از آقایان وجود دارد. این عارضه در هر سنی ممکن است ایجاد شود، با این وجود اکثر آقایان بعد از سن بلوغ متوجه‌ این موضوع می‌شوند. نیمی از آقایانی که مشکلات ناباروری دارند عمل واریکوسلکتومی را به عنوان انتخابی برای بهبود شانس باروری خود انتخاب می‌نمایند. در ادامه‌، توضیحات مختصری در مورد تاثیر عمل واریکوسلکتومی در درمان ناباروری آقایان می‌پردازیم.

عمل واریکوسل و درمان ناباروری

عمل واریکوسل تا چه میزان در درمان ناباروری موثر است؟

ناباروری زمانی تشخیص داده می‌شود که یک زوج بعد از ۱۲ ماه رابطه‌ی جنسی محافظت نشده و منظم نتوانند باردار شوند. بر اساس تحقیقاتی که در رابطه با ارتباط بین واریکوسل و ناباروری در مردان انجام شده است به نظر می‌رسد واریکوسل علت ۳۵ درصد از ناباروری‌های اولیه در آقایان است.

یکی از سوالاتی که اغلب آقایانی که درگیر واریکوسل هستند با آن مواجهند این است که آیا عمل واریکوسل می‌تواند در درمان ناباروری موثر باشد. پاسخ به این سوال مثبت است. تحقیقات نشان می‌دهد عمل واریکوسل تا حدود ۷۰ درصد می‌تواند مشکلات ناباروری که در آقایان به دلیل واریکوسل ایجاد شده است را تحت درمان قرار دهد.

بیشتر بخوانید: تاثیر واریکوسل بر ناباروری مردان

عوارض عدم درمان واریکوسل در درمان ناباروری

واریکوسل بیماری است که به خودی خود از بین نمی‌رود و در صورت عدم درمان ممکن است بزرگ‌تر شده و عوارض بیشتری را برای بیماران ایجاد نماید. یکی از عوارض مهمی که به دلیل واریکوسل ایجاد می‌شود، مشکل ناباروری برای آقایان است، واریکوسل همچنین می‌تواند به آتروفی بیضه منجر شود.

کاندید مناسب عمل واریکوسل برای درمان ناباروری

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که آقایان به جراحی واریکوسل یا واریکوسلکتومی فکر می‌کنند، درمان مشکل ناباروری است. تشخیص این که آیا عمل واریکوسل برای درمان ناباروری می‌تواند موثر باشد یا خیر باید فقط توسط متخصص اورولوژیست صورت بگیرد. جراحی واریکوسل معمولا در افرادی با ویژگی‌های زیر پیشنهاد می‌شود:

 • واریکوسل قابل مشاهده و قابل لمس باشد.
 • واریکوسل به عنوان دلیل ناباروری تشخیص داده شود.
 • کیفیت اسپرم، الیگواسپرمی یا کاهش تعداد اسپرم و یا تحرک اسپرم غیر طبیعی است.
 • سلامت باروری همسر توسط پزشک متخصص مورد ارزیابی و تائید قرار گرفته باشد (در برخی موارد ممکن است علاوه بر مشکل واریکوسل در مرد، مشکلات ناباروری تشخیص داده نشده‌ای نیز در همسر وجود داشته باشد که لازم است پیش از جراحی واریکوسل و یا همزمان با آن به درمان مشکل همسر نیز پرداخته شود)

روش‌های جراحی واریکوسل در درمان ناباروری مردان

روش‌های مختلفی برای عمل واریکوسل وجود دارد که هدف تمام آن‌ها یافتن رگ‌های خونی آسیب دیده و مسدود کردن آن‌ها است تا جریان خون از محل رگ آسیب‌دیده تغییر کرده و فشار داخل سیاهرگ‌ها کمتر شود.

انواع جراحی‌های واریکوسل که در درمان ناباروری مردان استفاده می‌شود، عبارتند از:

 • واریکوسلکتومی باز: در این روش یک برش در کشاله‌ی ران ایجاد می‌شود تا جراح بتواند به رگ‌های خونی آسیب دیده دسترسی پیدا نماید.
 • واریکوسلکتومی لاپاراسکوپی: در این روش چند برش کوچک در شکم ایجاد می‌شود تا ابزار جراحی وارد شود. بعد از یافتن رگ‌ها و بستن انها جراحی به پایان می‌رسد و برش‌ها بخیه زده می‌شوند.
 • واریکوسلکتومی با میکرو سرژیک: این روش نیز مانند واریکوسلکتومی باز با ایجاد یک برش در کشاله‌ی ران انجام می‌شود با این تفاوت که از یک میکروسکوپ جهت مشاهده‌ی دقیق رگ‌های خونی پیش از بستن رگ‌ها استفاده می‌شود. میزان موفقیت این روش جراحی بیشتر است.

خطرات جراحی واریکوسل برای درمان ناباروری در آقایان

هر عمل جراحی با خطراتی همراه است. با اینکه عمل جراحی واریکوسل شانس بارداری را تا حدود بسیاری افزایش می‌دهد با این وجود با عوارض و خطراتی همراه است که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

 • آسیب به رگ‌ها که می‌تواند خونرسانی به بیضه‌ها را با مشکل مواجه نماید.
 • هیدروسل: تجمع مایع در کیسه بیضه که منجر به تورم آن می‌شود.
 • آسیب به اندام‌های دیگر مانند روده

حدود ۱۰ درصد از آقایان بعد از جراحی ممکن است با عود بیماری مواجه شوند. بنابراین حتی اگر بعد از جراحی اولیه، مشکل ناباروری شما برطرف شود، ممکن است با عود بیماری واریکوسل، دوباره مشکل ناباروری ایجاد شود.

تاثیر جراحی واریکوسل بر قدرت باروری مردان

جراحی واریکوسل به روش‌های مختلفی می‌تواند بارداری در آقایان را بهبود ببخشد که از میان آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهبود تعداد و کیفیت اسپرم
 • بازگشت تستوسترون به سطح نرمال
 • التیام درد ناشی از واریکوسل و بهبود عملکرد جنسی

خلاصه

واریکوسل یکی از مشکلات و بیماری‌هایی است که در ایجاد ناباروری آقایان نفش دارد. در اغلب موارد با عمل جراحی می‌توان این مشکل را برطرف نمود. شانس بارداری بعد از عمل واریکوسل تا حدود بسیاری افزایش می‌یابد. بنابراین در صورتی که مبتلا به واریکوسل هستید و از مشکل ناباروری رنج می‌برید می‌توانید با انجام یک جراحی ساده احتمال بارداری را افزایش دهید.

دکتر حامد رجایی

جراحی اورولوژی (جراحی کلیه و مجاری ادراری)
فوق تخصص و فلوشیپ سنگ های ادراری و اندریورولوژی (جراحی درون بین) لاپاراسکوپی پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *