Search
Close this search box.
۷ دقیقه

0 / 5. 0

بیماری های مقاربتی در مردان

بیماری های مقاربتی در مردان

آنچه می خوانید...

بر اساس گزارش ها، بیماری های مقاربتی در مردان یا عفونت های مقاربتی STDs یا STIs میلیون ها فرد را تحت تأثیر قرار می دهند.

مردان ممکن است متوجه نشوند که به یک STD مبتلا شده اند، زیرا بسیاری از آن ها هیچ علامتی ندارند. با این حال، این بدان معنا نیست که بیماری های مقاربتی بر سلامت آن ها تأثیر نمی گذارد.

همه بیماری های مقاربتی علائمی ندارند، اما زمانی که در افراد مبتلا رخ می دهند، می توانند شامل موارد زیر باشند:

  • درد یا سوزش در هنگام ادرار
  • تکرر ادرار
  • درد در هنگام انزال
  • ترشحات غیر طبیعی از آلت تناسلی، به ویژه ترشحات رنگی یا بدبو
  • برجستگی، تاول یا زخم روی آلت تناسلی یا اندام تناسلی
  • بیماری های مقاربتی رایج در مردان

شایع ترین بیماری های مقاربتی مردان

کلامیدیا

علائم. علائم شامل درد هنگام ادرار، درد در قسمت پایین شکم و ترشح آلت تناسلی است.

اکثر افراد مبتلا به کلامیدیا علائمی را تجربه نمی کنند. به همین دلیل، کارشناسان معتقدند که بسیاری از موارد گزارش نشده است.

رفتار. کلامیدیا با یک رژیم آنتی بیوتیکی درمان می شود و معمولاً می توانید ظرف یک هفته یا بیشتر بهبود پیدا کنید.

تبخال ناحیه تناسلی

علائم. علائم شامل خارش و درد، برجستگی های ریز پر از مایع یا قرمز رنگ و زخم هایی است که در نهایت ممکن است دلمه به جا بگذارد.

شیوع. از سال ۲۰۱۶، حدود ۱۲ درصد از مردم ایالات متحده به تبخال تناسلی مبتلا هستند.

حتی اگر زخم یا علائمی نداشته باشید، امکان انتقال تبخال وجود دارد.

رفتار. داروهای ضد ویروسی مانند آسیکلوویر و والاسیکلوویر می توانند بیماری را درمان کنند. با این حال، در حال حاضر هیچ درمانی برای تبخال تناسلی وجود ندارد.

شایع ترین بیماری های مقاربتی مردان

زگیل تناسلی و ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

علائم. علائم شامل نواحی کوچک تورم در اطراف آلت تناسلی (در مورد زگیل تناسلی)، زگیل های گل کلمی شکل و خارش در اطراف آلت تناسلی است.

شیوع. در حال حاضر حدود ۴۵ درصد از مردان در ایالات متحده دارای ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) هستند که گاهی اوقات می تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی شود.

در حال حاضر هیچ آزمایش HPV توصیه شده برای مردان وجود ندارد.

رفتار. زگیل تناسلی معمولاً با دارویی که روی زگیل ها اعمال می شود درمان می شود. با این حال، در صورت عدم تاثیر دارو، آن ها را می توان با جراحی نیز برداشت.

سوزاک

علائم. علائم شامل سوزش در هنگام ادرار، ترشحات زرد یا سبز رنگ و درد در بیضه است.

در صورت عدم درمان، سوزاک می تواند شانس ابتلای فرد به HIV را افزایش دهد.

رفتار. سوزاک معمولاً با یک رژیم شامل دو دارو یا درمان دوگانه درمان می شود.

HIV

علائم. علائم شامل تب، بثورات، گلودرد و تورم غدد لنفاوی است. علائم با پیشرفت ویروس HIV بدتر می شود.

تصور می‌شود که اچ‌آی‌وی در مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند بیشتر اتفاق می‌افتد زیرا خطر بیشتری برای انتقال از رابطه جنسی مقعدی وجود دارد.

رفتار. اچ‌آی‌وی قابل درمان نیست، اما می‌توان آن را با چندین دسته دارویی درمان کرد که مانع از تکثیر ویروس از خود و تسخیر سلول‌های بدن می‌شود.

تریکومونیازیس

علائم. علائم آن نادر است، اما می تواند شامل خارش آلت تناسلی، ادرار دردناک و ترشح آلت تناسلی باشد.

حدود ۲۰ درصد از افراد مبتلا به تریک مجدداً در عرض ۳ ماه پس از درمان به آن مبتلا می شوند.

رفتار. تریک به راحتی قابل درمان است و معمولا با یک دوز آنتی بیوتیک درمان می شود.

پیشگیری

بیماری های مقاربتی می تواند هر فردی را که از نظر جنسی فعال است، صرف نظر از سن، نژاد یا گرایش جنسی، تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، بسیاری از بیماری های مقاربتی بسیار قابل پیشگیری هستند.

پرهیز تنها روشی برای محافظت در برابر بیماری های مقاربتی است. با این حال، با آگاهی از تغییرات در بدن خود و انجام رابطه جنسی ایمن، می توانید از خود و شریک زندگی خود محافظت کنید.

استفاده مداوم از کاندوم و سایر روش های بازدارنده احتمال انتقال را کمتر می کند.

بیماری های مقاربتی می توانند از طریق رابطه جنسی واژینال، دهانی و مقعدی منتقل شوند. مهم است که در طول تمام فعالیت های جنسی، رابطه جنسی ایمن را انجام دهید.

از کاندوم می توان برای رابطه جنسی واژینال، دهانی و مقعدی استفاده کرد. سدهای دندانی و سایر موانع را می توان برای هر نوع رابطه جنسی دهانی استفاده کرد.

بسیاری از مردم بر این باورند که رابطه جنسی دهانی بدون خطر است. با این حال، بیماری های مقاربتی متعددی از جمله سیفلیس، تبخال و سوزاک می توانند در طول رابطه جنسی دهانی منتقل شوند.

برخی از بیماری های مقعدی در طول رابطه مقعدی راحت تر منتقل می شوند. این بیماری های مقاربتی ممکن است در مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند، شایع تر باشد

صرف نظر از گرایش جنسی خود، باید با داشتن رابطه جنسی ایمن تر و انجام آزمایشات منظم برای بیماری های مقاربتی از سلامت جنسی خود مراقبت کنید.

انجام آزمایش برای STDs

اگر در یک رابطه طولانی مدت و متقابل تک همسری نیستید، آزمایش منظم ایده خوبی است.

اگرچه رابطه جنسی ایمن در کاهش انتقال STD خوب است، اما کامل نیست. آزمایش منظم بهترین راه برای مراقبت از سلامت جنسی شماست.

مهم است که از پزشک خود تقاضای آزمایش STD کنید. ممکن است تصور کنید که پزشک شما را از نظر بیماری های مقاربتی در معاینه فیزیکی سالانه غربالگری می کند، اما اگر نپرسید، ممکن است آزمایش نشوید.

حتی اگر پزشک شما را آزمایش کند، ممکن است هر آزمایشی را که می خواهید انجام ندهید آزمایش های غربالگری خوبی برای هر STD وجود ندارد. در هر شرایط فیزیکی از پزشک خود بپرسید که دقیقاً برای چه چیزی و چرا مورد آزمایش قرار می گیرید.

شما باید در هر شرایط فیزیکی درخواست آزمایشات STD کنید، اما هر زمان که رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید، باید به آزمایشگاه مراجعه کنید به خصوص اگر فکر می کنید ممکن است شریک جنسی شما یک نوع STD داشته باشد.

انجام آزمایش برای STDs

نتایج آزمایش معمولا در عرض چند روز تا یک هفته در دسترس است. برخی ممکن است نیاز به نمونه ساده ادرار داشته باشند، اما برخی دیگر ممکن است نیاز به آزمایش خون داشته باشند.

برخی از انواع HPV هیچ علامتی ایجاد نمی کنند، در حالی که برخی دیگر باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند. در صورت مشاهده هرگونه برآمدگی یا زگیل با پزشک خود صحبت کنید.

برای تعیین اینکه به چه آزمایش‌های STD نیاز دارید، صادقانه با پزشک خود در مورد خطر جنسی خود صحبت کنید. اگر فکر می کنید ممکن است در معرض یک STD قرار گرفته اید یا فقط برای غربالگری پیشگیرانه مراجعه می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین خوب است اشاره کنید که آیا رابطه جنسی مقعدی را انجام می دهید یا خیر. رابطه جنسی مقعدی می تواند شما را در معرض خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی خاصی قرار دهد که نیاز به آزمایش ویژه دارند. به عنوان مثال، از پاپ اسمیر مقعدی می توان برای آزمایش علائم سرطان مقعد مرتبط با HPV استفاده کرد.

در نهایت به پزشک خود اطلاع دهید که آیا رابطه جنسی ایمن تری را برای رابطه جنسی دهانی، مقعدی و واژینال انجام می دهید یا خیر. این می تواند به پزشک شما کمک کند تا خطر بیماری شما را ارزیابی کند.

عوارض STDS

عوارض STD ها می تواند جزئی باشد، مانند التهاب چشم ها و درد در ناحیه لگن.

سایر عوارض می تواند تهدید کننده زندگی باشد یا در غیر این صورت باعث آسیب پایدار شود، مانند:

بیماری قلبی

ناباروری

آرتروز

درمان بیماری های مقاربتی

درمان STD بر اساس باکتری یا ویروسی بودن STD متفاوت است.

بیماری های مقاربتی باکتریایی مانند سوزاک، کلامیدیا یا سیفلیس را می توان با آنتی بیوتیک ها درمان کرد. این ها ممکن است شامل مترونیدازول یا تینیدازول (برای تریکومونیازیس) باشد.

درمان بیماری های مقاربتی

بیماری های مقاربتی ویروسی، مانند تبخال، باید با داروهای ضد ویروسی درمان شوند. گاهی اوقات این داروها باید روزانه مصرف شوند تا از بروز مجدد بیماری جلوگیری شود. این به عنوان درمان سرکوب کننده شناخته می شود.

بیشتر بخوانید: برداشتن زگیل تناسلی با کرایوتراپی

HPV را نمی توان به طور کامل درمان کرد، اما واکسیناسیون می تواند به شما کمک کند تا به میزان قابل توجهی خطر ابتلا به HPV یا STD مربوط به HPV را کاهش دهید.

دکتر حامد رجایی

جراحی اورولوژی (جراحی کلیه و مجاری ادراری)
فوق تخصص و فلوشیپ سنگ های ادراری و اندریورولوژی (جراحی درون بین) لاپاراسکوپی پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *