Search
Close this search box.
۴ دقیقه

0 / 5. 0

اندازه طبیعی آلت تناسلی

اندازه طبیعی آلت تناسلی مردان

آنچه می خوانید...

اندازه طبیعی آلت تناسلی مردان چقدر است؟ سایز نرمال آلت تناسلی مردان در هر سنی چگونه است؟ نحوه صحیح اندازه گیری آلت تناسلی مردان چگونه است؟ سایز و اندازه آلت تناسلی مردان چه اهمیتی در برقراری رابطه جنسی داشته و سایز مورد علاقه زنان چقدر است؟ اندازه طبیعی آلت مردان و یک آلت سالم چند سانت است؟ سایز نرمال آلت تناسلی در حالت نعوظ چند برابر می‌شود؟ اندازه نرمال آلت تناسلی برای تمام مردان یکسان بوده یا بر حسب قد و جثه آنان متفاوت است؟

سایز طبیعی آلت تناسلی مردان ممکن است تحت تأثیر عوامل مختلفی نظیر ژنتیک، سن، وزن، و حتی نژاد قرار گیرد. در این متن، به بررسی اطلاعات مربوط به سایز نرمال الت تناسلی و راهنمایی‌هایی برای اندازه‌گیری صحیح آن خواهیم پرداخت.

سایز نرمال آلت تناسلی

عوامل موثر بر طول و ضخامت آلت تناسلی چیست؟

گاهی اوقات ممکن است اندازه آلت تناسلی در افراد بالغ کاهش پیدا کرده و کمتر از اندازه نرمال و طبیعی آن باشد. عوامل مختلفی وجود دارند که می‌توانند به کوتاه شدن طول آلت تناسلی منجر شوند، از جمله:

 • پیری و افزایش سن
 • جراحی پروستات برای درمان سرطان یا دیگر بیماری‌ها
 • بیماری‌هایی مانند بیماری پیرونی که باعث انحنای آلت تناسلی می‌شوند.
 • چاقی و داشتن افزایش وزن بیش از حد؛ در واقع، افزایش وزن در حدود ۱۵ تا ۲۰ کیلوگرم می‌تواند باعث کاهش تقریبی دو و نیم سانتی‌متری اندازه طبیعی آلت تناسلی شده که به خصوص در ناحیه فوق عانه و ریشه آلت تناسلی دیده می‌شود.
 • ژنتیک نیز به عنوان یک عامل اصلی در تعیین اندازه آلت تناسلی افراد نقش مهمی ایفا می‌کند. همانطور که قد و رنگ چشم و پوست افراد تحت تأثیر عوامل ارثی و ژنتیکی قرار دارد، اندازه آلت تناسلی نیز توسط عامل تعیین می‌شود.
 • هورمون‌ها: مشکلات هورمونی در دوران بارداری ممکن است تأثیر منفی بر جنین داشته و حتی اندازه آلت تناسلی جنین پسر را تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال، کمبود تولید هورمون hCG (که برای تولید تستوسترون در جنین لازم است) ممکن است سبب بروز این گونه مشکلات شود.
 • تغذیه: سوءتغذیه مادر در دوران بارداری می‌تواند منجر به رشد نامناسب آلت تناسلی جنین شود. همچنین، نوجوانانی که تغذیه کافی و مناسبی در زمان بلوغ نداشته باشند، ممکن است در آینده مشکلاتی مانند کوچکتر شدن بیضه‌ها و آلت تناسلی داشته باشند و از اندازه نرمال آلت تناسلی محروم شوند.
 • آلودگی ها و مواد شیمیایی زیست محیطی: مواد شیمیایی محیطی از جمله کودهای شیمیایی، نرم‌کننده‌ها، و آفت‌کش‌ها نیز می‌توانند بر رشد آلت تناسلی جنین تأثیر منفی بگذارند. این مواد می‌توانند باعث اختلال در غدد درون‌ریز شده و تولید هورمون‌ها را در جنین متوقف کنند.

بیشتر بخوانید: آیا آلت تناسلی با افزایش سن کوچک‌تر می شود؟

ارتباط بین اندازه آلت تناسلی و قد

طبق تحقیقات انجام شده، تنها چندین مطالعه به نتایجی دست یافته‌اند که ارتباطی بین قد فرد و اندازه نرمال آلت تناسلی را نشان داده‌اند. برخی از این تحقیقات به وضوح اعلام کرده‌اند که هیچ ارتباط قابل توجهی بین قد و اندازه آلت تناسلی وجود ندارد. بررسی جدولی که متوسط اندازه آلت تناسلی و قد آقایان در یک کشور را نمایش می‌دهد، نشان می‌دهد که در کشورهایی با سایز آلت کمتر، کوتاه‌ترین افراد قدی دیده شده‌اند. البته در این زمینه اختلاف نظرهای بسیاری وجود داشته و نمی‌توان به طور قطعی در مورد آن نتیجه‌گیری کرد.

آیا واریکوسل تأثیری بر اندازه طبیعی آلت تناسلی دارد؟

واریکوسل هیچ تأثیری بر روی نعوظ، اندازه آلت تناسلی، میل جنسی، مردانگی یا رشد بلوغ نداشته و از این نظر نگرانی برای شما به وجود نمی‌آورد.

اندازه طبیعی آلت تناسلی چقدر است؟

بسیاری از آقایان علاقه‌مند هستند که بدانند آیا اندازه آلت تناسلی آن‌ها نسبت به سن، وزن، قد و یا حتی نژادشان طبیعی است یا خیر! برخی از این عوامل علمی بوده و ممکن است بر اندازه آلت تناسلی تأثیرگذار باشند، اما برخی از این عوامل نیز فقط افسانه بوده و اعتبار علمی ندارد.

رشد اندام‌های جنسی و آلت تناسلی مردان از دوران بلوغ و در سنین ۹ تا ۱۴ سالگی شروع شده و رشد آن تا حدود پنج سال ادامه دارد. در نتیجه هنگامی که فرد به ۲۰ سالگی می‌رسید، رشد آلت تناسلی او متوقف شده و به حداکثر اندازه خود رسیده است.

بیشتر بخوانید: بزرگ کردن آلت تناسلی

اندازه آلت تناسلی مردان همان طور که گفته شد تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند ژنتیک، سن، وزن، و حتی نژاد قرار داشته و ممکن است برای افراد مختلف، متفاوت باشد. با این حال، در دهه‌های گذشته چند مطالعه انجام شده که در آن اندازه نرمال آلت تناسلی توسط متخصصان با استفاده از روش‌های استاندارد انجام شده است. با توجه به این مطالعات، اندازه‌های متوسط آلت تناسلی در حالت‌های مختلف آن‌ها عبارتند از:

 • طول آلت تناسلی در حالت غیر نعوظ: ۹.۱۶ سانتی‌متر
 • طول آلت تناسلی در حالت نعوظ: ۱۳.۱۲ سانتی‌متر
 • دور آلت تناسلی در حالت غیر نعوظ: ۹.۱۳ سانتی‌متر
 • دور آلت تناسلی در حالت نعوظ: ۱۱.۶۶ سانتی‌متر
 • طول آلت تناسلی در حالت غیر نعوظ و کشیده شده: ۱۳.۲۴ سانتی‌متر

دکتر حامد رجایی

جراحی اورولوژی (جراحی کلیه و مجاری ادراری)
فوق تخصص و فلوشیپ سنگ های ادراری و اندریورولوژی (جراحی درون بین) لاپاراسکوپی پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *